Zuid-Holland Uitbreiding Kruithuis Groningen Groningen-Westerhaven. Beleid stad Groningen Station respecteren Noord-Holland Tegen Kooizaad-plan Korenmetershuis 'verdwergt' door de passerelle op voor haar onaan vaardbare wijze wordt doorsneden. Naar de mening van de Monumentencommissie moet de passerelle komen op de plaats van de huidige voetbrug en niet er naast. De schade aan de overkappingen blijft daardoor beperkt, terwijl bovendien de historische hellingbanen op het eerste en tweede perron ingepast kunnen worden en daardoor behou den blijven. Den Bosch - De Tsjechische architect Borek Sipek heeft een plan gemaakt voor de uitbreiding van Het Kruithuis in Den Bosch. Daarin is een museum voor hedendaagse kunst gevestigd. In de jaren 1618-1621 is het gebouw gerealiseerd. Het in Delft staande kruithuis diende als voorbeeld. Tot 1742 deed het dienst als kruithuis. Sinds 1947 is het pand eigendom van de gemeente Den Bosch en vanaf 1972 doet het dienst als museum. Ofschoon Sipek van gemeentezijde is verzocht zo min mogelijk over zijn plannen naar buiten te brengen, heeft hij in een interview in het Brabants Dagblad een behoorlijk tip van de sluier opgelicht. Zo maakte hij duide lijk van het Kruithuis een beeldbepa lend monument te willen maken. Hij denkt dat onder meer te bereiken door de grond rond het zeskantige gebouw tot een diepte van vier meter af te graven. Het Kruithuis zal daardoor fier uit de aarde oprijzen. Terwijl gedeeltelijk verborgen in de grond enkele op villa's gelijke gebouwen komen; de zichtbare elementen van een voor de helft ondergronds gelegen nieuw museum. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat nog dit jaar het nieuwbouwplan aan de Bossche gemeenteraad zou worden voorgelegd. B en W hebben de presentatie over de jaarwisseling heengetild. En dat onder andere omdat de plannen van de zowel in Amsterdam als Praag kantoorhou- dende architect enkele miljoenen meer vragen dan de eerder door de gemeenteraad daarvoor gereserveerde veertien miljoen gulden. Groningen - De gemeente Groningen wil nog steeds de Westerhaven bebou wen. Waar nu al jaren auto's gepar keerd staan, op de voormalige gedempte haven, wil de gemeente voor 30 miljoen gulden een complex laten verrijzen met 12000 m2 winkels, woningen en een parkeergarage. Het nieuwe plan valt nog forser uit dan 'de Ark', het eerste project, van de Berlijnse architect Kleihues. Heemschut vreest verloedering van het kern winkel apparaat in het centrum van Groningen, wanneer er op de Westerhaven een complex met een 'hoogwaardig' winkelaanbod geves tigd wordt. Bovendien zal de verkeers situatie ter plekke verslechteren. De Belangenorganisatie Westerhaven ziet niet graag een volgend prachtig plein in Groningen verloren gaan. Vereniging 'Vrienden van de Stad Groningen' gaat nog een stap verder (of terug): de Westerhaven zou weer uitgegraven moeten worden. Ir. P. Reijengatechnisch secretaris van Heemschut in Groningen, schreef op persoonlijke titel twee kritische beschouwing en over het gemeentelijk stedebouwkundig beleid in de stad Groningen. Dit beleid leidt volgens de auteur tot ontluistering en bederf van de Groningse binnenstad. De koppen boven de artikelen zijn veelzeggend: 'De afzichtelijke puinhopen van Gietema en de negatie van de burgerij' en 'Het schandaal van de "Waagstraat" en de uitholling van onze democratie.' Informatie: P. Reijenga, telfoon 050-250 666. Woerden- Heemschut is slecht te spreken over de door NS voorgeno men ingrepen in zowel interieur als exterieur van het station van Woerden. De ingrepen- o.m. zal de unieke loopbrug hoog boven de sporen verdwijnen- betekenen een onevenredige aantasting van het gemeentelijk monument, meent de Bond. Worden de ingrepen wel voldoende gemotiveerd door het programma van eisen van NS en de te verwachten reizigersaantallen, vraagt Heemschut zich af in een brief aan B en W, waarin de Bond om heroverweging van de plannen vraagt. Enkhuizen - Heemschut meent dat het kooizaad-plan, om buitendijks bij Enkhuizen een bouwplan van onge veer 1000 woningen na inpoldering te realiseren verstorend zal gaan werken op het beschermde stadsgezicht van deze oorspronkelijke V.O.C. stad. Daarom heeft Heemschut zich achter het bezwaarschrift gesteld dat de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer bij G.S. van Noord-Holland tegen dat plan heeft ingebracht. Deze actie heeft bij Provinciale Staten tot het inzicht geleid, geen goedkeuring te hechten aan het door de gemeente raad bij G.S. gevraagde groene licht. Op 3 november werd tijdens een geanimeerd samenzijn afscheid genomen van de heer Harry Salden als bestuurslid van de afdeling Limburg. De voorzitter de heer Matti roemde de vele verdiensten van de heer Salden voor Heemschut. Door zijn enorme historische kennis maakte Salden iedere excursie tot een belevenis. Ook zijn ontelbare lezingen over vele thema's konden rekenen op een breed publiek. Op die manier heeft hij heel veel mensen in aanraking gebracht met historie en monumenten en de liefde voor historie overgebracht. Hij is een van de mensen van het eerste uur van Heemschut-Limburg, nog voordat deze naam bestond, aldus de heer Matti. Op de foto de heer Salden, die zojuist een boek cadeau krijgt als bewijs van dank voor zijn vele werk. Foto en tekst: Yvonne de Vries, de nieuwe PR- medewerker van Heemschut Limburg. Amsterdam- Heemschut is niet gelukkig met het voornemen van de gemeente een bouwvergunning te verlenen voor de bouw van een kantoor met winkel- en horecaruimte op de hoek van de Nieuwezijds Voorburgwal en de Nieuwezijds Kolk. De articula tie, proportionering en dimensione ring van de bouwmassa zijn zodanig, dat de welstandscommissie negatief had moeten adviseren. De historische pleinwand van de Nieuwezijds Kolk dreigt te worden gemarginaliseerd en het Korenmetershuis dreigt te verworden tot een dwerg.Heemschut verzoekt het plan alsnog aan te passen. Intussen heeft de Provincie echter het plan -onderdeel van het grote plan De Kolk- goedgekeurd en kan de bouw vergunning worden verleend. Bijdragen: Jo Wouters (Heemschut N.B.) Saskia Simon (Heemschut Gr.) Jan Derk Gerritsen (Heemschut N.H.) Jaap Kamerling 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 9