Rademakerszijl, een monumentale sluis in de verdrukking DIRK VAN DERSCHRIER De Rademakerszijl, met houten windassen, bij Zwolle (foto J,Drost). HEEMSCHUT ACTIEF Noord-Brabant Van Abbemuseum Voormalige Sint Jacobskerk Stationsoverkapping Te Frankhuis, een buurt onder Zwolle, ligt in de westelijke Zwartewaterdijk een oude scheepvaartsluis: de Rademakerszijl. Omstreeks 1950 is deze voor gebruik gesloten. De binnendeuren zijn zo slecht dat vissen moeiteloos kunnen passeren. Restauratie is dringend nodig. In 1987 werd de sluis gemeentelijk monument. Frankhuis zal worden opgenomen in een nieuw stadsdeel Stadshagen geheten. In 1996 begint de bouw van de eerste huizen. De sluis zit in een hoofdwaterkering. Dit kan leiden tot herstel maar ook tot afbraak! De eerste Rademakerszijl is omstreeks 1380 gebouwd. De huidige is als enige van de 4 Mastenbroekse scheepvaart sluizen overgebleven. Hier passeerden ooit de trekschuiten. Bouwjaar 1783. De sluis had oorspronkelijk 2 paar naar buiten kerende binnendeuren. De plaats waar het tweede stel zat is nog te zien. De kolk tussen die deur- kassen had maar een lengte van 4,0 meter. De zin van het tweede paar is niet bekend. Voor het behoud van de sluis deed Heemschut het volgende: 1 Aan B en W van Zwolle is voorge steld te bevorderen dat de sluis op de Rijksmonumentenlijst komt; 2 Ook is voorgesteld achter de sluis een jachthaven voor passanten aan te leggen. Daar kan een restaurant worden gebouwd met aanlegsteiger. Doordat de sluis 's zomers open kan staan zijn de bedieningskosten laag. Een restaurant met uitzicht op het Zwartewater is een aanwinst voor een nieuw stadsdeel en commercieel interessant. Monumentenzorg en commercie kunnen elkaar hier helpen; 3 Onthulling op 30 september 1994 van een Heemschut-informatiepaneel op de sluis door de dijkgraaf^, van Ittersum van het waterschap IJsseldelta. Voorts introduceerde de Culturele Raad Overijssel een routekaart Monumenten van bedrijf en techniek in Overijssel. De sluis maakt deel uit van de thematische route waterstaat monumenten. Het waterschap wil de dijk sluiten voor het zware verkeer. Als de sluis een ophaalbrug voor licht verkeer krijgt, wil het waterschap bijdragen in de restauratiekosten. Bij aanwijzing van de sluis tot Rijksmonument zullen naast het unieke en de cultuurhistorische waarde zeker ook meewegen de moge lijke herbestemming tezamen met de ligging in een toekomstig stadsdeel, arm aan monumenten. Naar verwach ting ziet de toekomst van de sluis er zonnig uit. Dirk van der Schier is lid van de PC Heem,schtit Overijssel. Eindhoven - In de strijd voor het behoud van het Van Abbemuseum te Eindhoven hebben vijf organisaties besloten samen actie te voeren. Zoals bekend is er een verbouwingsplan van de Amsterdamse architect Abel Cahen waardoor het geesteskind van architect A.J. Kropholler, ook in de ogen van Heemschut, ernstig wordt aangetast. Het initiatief voor het gezamenlijk optrekken is uitgegaan van de Stichting tot Behoud het Van Abbemuseum. De andere vier zijn: de Stichting Federatie Noordbrabants Monumentenoverleg, de Stichting Het te behouden erfgoed, het Cuypersgenootschap en de Bond Heemschut. Inmiddels heeft ook de Raad voor het Cultuurbeheer zich tegen het plan van Cahen uitgesproken Den Bosch - Er dreigen opnieuw donkere wolken samen te trekken boven de voormalige Sint Jacobskerk aan de Bethaniestraat in Den Bosch. Uit een mededeling van de Bossche wethouder P. Kagie is namelijk duide lijk geworden, dat het gemeentebe stuur niet definitief een streep heeft gezet onder de plannen om het uit 1430 daterende kerkgebouw te trans formeren tot multifunctioneel theaterhuis. Bij de heropening van het Bossche theater Bis op 5 oktober j.1. zei hij onder meer: 'dat het idee wellicht nog wordt uitgevoerd'. Eind vorig jaar had Heemschut in een brief aan B en W van Den Bosch haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen de herinrichtingsplannen van de voorma lige Sint Jacobskerk en aangedrongen om daar van af te zien. Enige tijd daarna nam het Bossche college van B en W het herinrichtingsplan terug. Nu dat kennelijk geen definitief besluit is geweest, heeft Heemschut de voormalige Sint Jacobskerk weer op de rol gezet. En dat vooral om te voor komen, dat een zo belangrijk rijksmo nument wordt verminkt. Den Bosch - De Monumentencommissie in Den Bosch verwijt het Bossche stadsbestuur onvoldoende zorg voor monumenten te hebben. Aanleiding voor deze kritiek is onder meer het gegeven, dat het stadsbestuur het advies van de commissie over de nieuwe stationspasserelle naast zich neer heeft gelegd. De Monumentencommissie is vierkant tegen hetNS-plan waardoor de uit 1896 daterende perronoverkappingen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 8