Decembermaand cadeau-maand 'Meer geld voor monumenten' Gemeenten zeer teleurgesteld Slechts 5 miljoen extra voor monumenten JK December is een maand waarin mensen elkaar vaak ongevraagd geschenken geven; omdat zij elkaar aardig vinden of elkaar eens willen verwennen of daarmee tot uitdrukking willen brengen dat iets of iemand erg wordt gewaardeerd. Heemschut zou Heemschut niet zijn om hier niet op in te haken en u te vragen ook onze Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland te bedenken als u het werk van Heemschut erg waardeertmet. een donatie, een schenking of een legaat. Want alles van waarde is kwetsbaar en uw Vereniging Heemschut beschermt dat kwetsbaar culturele erfgoed. Ons bestuur begroot ieder jaar een bedrag dat door schenkingen bijeen moet worden gebracht; in de statuten staat namelijk dat de inkomsten van de Vereniging behalve uit contributies, ook dienen te bestaan uit schenkingen, erfstellingen en legaten. Aangezien u binnen niet al te lange tijd uw aangifteformulier voor de inkom stenbelasting dient in te vullen, vermel den wij onderstaand de aftrekmogelijk heden. Indien u de Bond Heemschut een schenking of legaat geeft: a. kunt u het bedrag van uw jaarlijkse contributie in beginsel van uw onzuivere inkomen aftrekken, voor zover het totaal van alle in 1994 aan kerkelijke, liefdadige, culturele, wetenschappelijke of het algemeen nut beogende instellingen betaalde contributies, donaties en giften meer bedraagt dan 1 van het onzuivere inkomen. Voorwaarde is tevens dat u deze giften met schriftelijke bewijsstukken, bv. een giro-afschrift, kunt aantonen. Breda- Het tij moet worden gekeerd. Het paarse kabinet zal de plannen van het vorige kabinet moeten oppakken om het behoud van het cultureel erfgoed te realiseren. Als dat niet gebeurt, dan is het nodig, dat de monumentenbeweging naar Den Haag gaat. Aldus Heemschut-voorzitter J. Franssen bij de opening van de landelijke Heemschutdag op 8 oktober in de Grote Kerk van Breda. Franssen hield een vurig pleidooi voor meer overheidsgeld voor de monumentenzorg. Hij wees daarbij ook op de bedreigde situatie, waarin zich de Grote kerk zelf bevindt. Franssen had grote waardering voor de inspanningen van Breda voor het behoud van zijn historische binnenstad. Burgemeester drs E Nijpels onderstreepte, dat nieuwbouwplannen steeds weer moeten worden afgestemd op°de bestaande monumentale omgeving. Erik Dolne van Heemschut was genuanceerder over het beleid in zijn stad. Moderne architectuur is prima én is goed voor de continuïteit in de bouwkunst maar er komen nogal eens moderne gebouwen op de verkeerde plek terecht zoals de nieuwe bibliotheek. Na de toespraken gingen de meer dan 350 opgekomen leden van Heemschut in groepjes op excursie door de stad.(foto Johan van Gurp). J.K. De 36 grootste monumentengemeenten willen, dat het Strategische Plan voor de monumentenzorg onverkort wordt uitgevoerd. Zij zijn bijzonder teleur gesteld over de uitkomst van de begro tingsdebatten, waarbij slechts 5 miljoen aan het restauratiebudget werd toege voegd. De Utrechtse wethouder Zwart heeft dit namens de 36 gemeenten aan staatssecretaris Nuis laten weten. b. U kunt ons ook een schenking uit het eigen vermogen doen; over een zoda nige schenking is de Bond Heemschut geen schenkingsrecht verschuldigd indien het bedrag van de schenking de grens van fl. 7.468,-niet over schrijdt. Indien u meer schenkt dan fl. 7.468,- is de Vereniging een schenkingsbelasting van 11% over het gehele bedrag verschuldigd. Voor u geldt deze vrijstelling voor een tijdvak van twee jaar. c. Indien u in uw testament de Bond Heemschut zoudt willen bevoorde len, kunt u dit doen door een legaat op te nemen. Tot een bedrag van fl. 14.93 7,- is dit legaat vrij van successierechten. Indien u een hoger bedrag legateert, is de Vereniging over het gehele bedrag successie recht verschuldigd van 11%, tenzij u zelf het legaat vrij van successierech ten maakt. Namens het bestuur van de Bond Heemschut, een binnen het koninkrijk gevestigde culturele instelling, dankt ondergetekende u voor uw giften. Wij wensen u en de uwen prettige feestdagen toe en 'n voorspoedig 1995. B.J.M. Duimel, algemeen directeur Een grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft een motie van de PvdA gesteund om volgend jaar een begin te maken met de uitvoering van het Strategisch Plan voor de monumen tenzorg. Ruim 40 procent van de offi ciële monumenten verkeert in slechte tot zeer slechte staat. Het restauratie budget is echter in 14 jaar gekelderd van 180 naar 85 miljoen per jaar. Er is de komende tien jaar 1.4 miljard nodig om de achterstand in te lopen. Staats secretaris Nuis wil totnogtoe echter slechts 5 miljoen per jaar extra beschikbaar stellen. Wel heel erg povertjes stelde de monumentenwe reld op 7 december in Maastricht vast. De heer A. Weigraven van het Nationaal Restauratiefonds constateerde, dat alle financiële specialisten in de Kamer hebben gezegd, dat investeren in monumentenzorg een prima zaak is. Ze hebben zelfs suggesties aangedragen uit welke potjes- van bv. werkgelegen heid en infrastructuur- het geld kan komen. Maar dan moet staatssecretaris Nuis van nota bene Cultuur wel met een royaler gebaar komen dan 5 miljoen extra uit zijn eigen budget. Anders is hij volstrekt ongeloofwaardig, als hij wel offers van zijn collega's op andere depar tementen vraagt. De monumentenwe reld verwacht nu, dat Nuis een stevig gevecht voor meer geld zal aangaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 4