BOEKENRUBRIEK Vakwoordenboek Architectuuragenda Wat is een glop Groningen stad Spoorwegarchitectuur IJsselmeerpolders Rotterdam In het 'Prisma Vakwoordenboek Kunst en Cultuur'is vooral plaats ingeruimd voor termen uit de marketing, de bedrijfsvoering en de grafische sector. Benamingen van stromingen en stijlen worden kort toegelicht. Het is samen gesteld voor liefhebbers van de podi umkunsten, bezoekers van musea, beleidsmakers en medewerkers van instellingen op het gebied van de kunsten alsmede voor personen werk zaam in het onderwijs. Van de vakter men wordt ook de Engelse, Duitse en Franse vertaling gegeven. Verder bevat het registers en namen en adres sen van instellingen en organisaties. Utrecht, Het Spectrum., 1994. 221 p. ISBN90.274:40212. Prijsf24,90 Sinds twee jaar geeft NAi-uitgeverij, verbonden aan het Nederlands Architectuur instituut, een agenda uit. Voor 1995 heeft de agenda als titel 'De onbekende Amsterdamse School.; archi tectuurtekeningen uit de collectie van het Nederlands Architectuurinstituut.' Het zijn 54 afbeeldingen, waarvan het overgrote deel presentatietekeningen zijn uit het archief van Kramer, Gratama, Lammers, Boeyinga en anderen. De hele stroming van de Amsterdamse School is te lang geïden tificeerd met het oeuvre van een geniale eenling, Michiel de Klerk, zegt Jean-Paul Baeten in zijn inleiding. De brede samenstelling van de NAi- Collectie maakt de verlangde blikver- ruiming mogelijk vervolgt hij. De gepresenteerde afbeeldingen zijn gekozen uit de bloeiperiode van de amsterdamse School, grofweg tussen 1915-1925. De tekeningen zijn stuk voor stuk juweeltjes, kunstwerken op zich, ze maken nieuwsgierig: zijn de ontwer pen gerealiseerd, bestaan ze nog of wat rest er? De informatie achterin de agenda is te summier naar mijn zin. Hopelijk zien wij in de agenda voor 1996, zoals in de agenda van museum Boymans-van Beuningen, wat meer informatie. Het NAi-archief telt 500 archieven en collecties, met meer dan een half miljoen tekeningen en foto' s en 400 voorwerpen. Het biedt gelukkig nog jarenlang stof voor agenda's. Rotterdam, NAi-uitgevers, 1994. ISBN 90.72469.64.X Prijs f32,50. Met deze vraag wordt iedere bezoeker van Vlieland geconfronteerd. Want aan weerszijden van de Dorpsstraat op het eiland bevinden zich 17 gloppen; van de Rijk IJzesglop en de Pierveldglop tot aan de M.A. de Ruijterglop. Hoe deze namen zijn ontstaan wordt uitgelegd en toegelicht in de Gloppengids van Vlieland door Reina van DitzhuyzenGlop(pe) is een oud Fries woord, dat oorspronkelijk reet of spleet betekende, maar dat later werd gebruikt voor een nauwe door gang tussen twee hoge voorwerpen; hooibergen, huizen, muren heggen enz. Soms betekende het ook vaargeul. Harlingen, Flevodruk 1994. 96p. ISBN 90.70.886.21.9. Prijsf 17,50. Naast de 16-delige reeks die in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project wordt uitgege ven over de inventarisatie van de Jonge Bouwkunst in de provincies en de 4 grote steden, verschijnt er nu een nieuwe serie, in willekeurige volgorde, waarin de architectuur en stedebouw van de middelgrote steden beschreven wordt. De opzet van beide series is gelijk en wordt uitgegeven in een samenwerkingsverband tussen de RDMZ, de steden en uitgeverij Waanders. Het eerste deel is 'Architectuur en stedebouw in de gemeente Groningen 18501940' door L.T. HacquebordenR.M.H. Overbeek. De eerste helft van het boek beschrijft de ontwikkeling van de stad en haar directe omgeving, vooral de infrast ructuur en bebouwing. In het tweede gedeelte worden illustratieve voor beelden gegeven. De boeken willen een bijdrage bieden in de besluitvor ming rond ruimtelijke-ordeningvraag stukken en de publieke belangstelling verbreden. Vooral wat betreft het laatste lijkt succes verzekerd. Het is te hopen dat vele andere steden dit Gronings initiatief volgen. Uitgaven over andere steden zoals Heemstede, Tilburg, Alkmaar Amersfoort en Leeuwarden zijn in voorbereiding. Zwolle, Waanders, 1994. 128p. ISBN 90.6630.461.8 Prijs f 30,- In de Stichtse Monumentenreeks verscheen 'Spoorwegarchitectuur' door R. Blijdenstijn en J.G.C. van deMeene. Na een algemene inleiding over het ontstaan van de spoorwegmaatschap pijen in de provincie Utrecht wordt er een aantal voorbeelden van stations, perronkappen, seinhuizen, baanwach terswoningen, bruggen en electrifica- tie beschreven. Onder het laatste valt bijvoorbeeld de opvallende betonnen bovenleidingportalen tussen Blauwkapel en Hilversum. Utrecht, Matrijs, 1994. 32 p. ISBN 90.5345.052.1 Prijs f 13,50. In de vierdelige serie over Comelis van Eesteren (1897-1988) verscheen onlangs de handelseditie van het proefschrift 'Het landschap van de IJsselmeerpolders; planning, inrichting en vormgeving', van de hand van Zef Hemel. De geschiedenis van de polders wordt vanuit het stedebouwkundig perspectief beschreven, met als leidraad het aandeel van Cornelis van Eesteren als ontwerper in de dialoog tussen ambtelijk apparaat en zijn critici, stedebouwkundigen, land schapsarchitecten, watersporters, monumentenzorgers en natuurbe schermers. Het proefschrift bevat de nooit gerealiseerde plannen voor de Zuidwestelijke polder, het structuur plan voor oostelijk Flevoland en de Zuidelijke IJsselmeerpolders als geheel en tot slot de tragiek van het plan voor Lelystad. Rotterdam, NAi uitgevers, 1994. 322 p, ISBN 90.72469.45.3 Prijs f9 5,-(bij intekening f 8 5,—) Aan de vooravond van de Open Monumentendag werd in de Oude of Pelgrimsvaderkerk het boek 'Kwetsbare Schoonheid; monumenten in Rotterdam' gepresenteerd, dat werd geschreven door Herman Moscoviter. In het voorwoord 'de kentering beschre ven' wordt het doel van dit boek duidelijk. Het heeft het beleid van het gemeentebestuur als onderwerp. Rotterdam is dynamisch, veel is door verschillende factoren verloren gegaan en het beeld van Rotterdam is deze eeuw totaal veranderd. Het is mede de verdienste van Moscoviter dat in deze uitgave wordt aangetoond dat intelligent hergebruik van gebou wen en terreinen een bruisende sociale en economische ontwikkeling niet in de weg hoeft te staan. Rotterdam heeft wel degelijk monumenten, vele hebben echter de officiële status (nog) niet; men denke hierbij aan de Wederopbouwarchitectuur. Aan de hand van verschillende voorbeelden, zoals de discussie rondom de Laurenskerk en de Kiefhoek, wordt de ontwikkeling naar deze kentering beschreven. Rotterdam heeft lang gezocht naar en eigen monumenten beleid, de situatie is anders dan in andere steden. De Commissies Welstand en Monumenten zijn samengesmeed tot één, die losstaat van het Bureau Monumenten. Verhalend, vol interessante en soms bedroevende voorbeelden, wordt geconcludeerd dat oude en jonge monumenten behalve een cultuurhis torische ook een attractiewaarde voor Rotterdam vertegenwoordigen, een stad die breekt en bouwt. Welstand en monumentenzorg bevorderen de bewustmaking voor kwaliteitszorg, aldus Moscoviter tenslotte. Het boek bevat veel illustraties. Het is te verkrij gen bij de plaatselijke boekhandels. Delft, Eburon, 1994. 182 p. ISBN90.5166.399.4 Prijs f29,90 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 41