KORTE BERICHTEN Groningen Praalgraf Zwam in synagoge Noord-Holland Ook Provincie wil bezuinigen op monumenten Tuinwallen beschermd Monumenten in Schagen Amsterdam en Restauratiefonds Het praalgraf in Midwolde met hek,(foto Archief Nationaal Rijtuigenmuseum te Leek). Midwolde - 'Plaats het authentieke hek van het praalgraf terug!' Deze oproep deed kunsthistoricus F. T. Scholten, op 1 oktober j.1. in de middeleeuwse kerk van Midwolde, tijdens een bijeen komst die was georganiseerd door de Stichting Oude Groninger Kerken en Vereniging Stad en Lande. Frits Scholten, conservator beeldhouw kunst van het Rijksmuseum, schreef in 1983 een boek over het praalgraf in Midwolde. Het witmarmeren grafmo nument, een meesterstuk van Rombout Verkuist uit 1669, toont opdrachtgeef ster Anna van EwsumVrouwe van Nienoord, als levende jonge vrouw, samen met haar twee overleden echt genoten. Het oorspronkelijke 17de- eeuwse hek werd in 1986, tijdens de restauratie van de kerk, weggehaald. Het hek bevindt zich nu elders in depot en zou deskundige restauratie behoeven. De kerk in Midwolde is eigendom van Stichting Oude Groninger Kerken, het praalgraf is rijkseigendom. Groningen-De 600.000 gulden om de zwam in de synagoge te bestrijden, is bij elkaar. De gemeente Groningen, eigenaresse van het gebouw, stelde 360.000 gulden beschikbaar, de Stichting Folkingestraat Synagoge bracht 2,4 ton bijeen. Het zwampro- bleern in de sjoel, een bouwwerk uit 1905 ontworpen door de architecten Tj. Kuipers en Y. van der Veendateert uit de jaren dat het gebouw gebruikt is als chemische wasserij. De voorgenomen bezuinigingen van het paarse kabinet op de monumen tenzorg zijn voor de provincie Noord- Holland aanleiding de subsidiëring door het provinciaal bestuur ter discussie te stellen. Dit dreigement werd onlangs geuit door de gedepu teerde voor cultuur, mevr. Van Diepen-Oost. Texel - De gemeente Texel heeft dit jaar al 70 kilometer tuin wal op het eiland onder contract gesteld bij boeren. Begin dit jaar heeft de gemeente de bescherming van deze nog uit de 17de eeuw daterende 'stof fering' van haar landschap overgeno men van de provincie. Deze wallen, die gevormd zijn door op elkaar gesta pelde plaggen waren oorspronkelijk bedoeld als afscheiding tussen lande rijen, die in eigendom van particuliere grondbezitters kwamen. Voor die tijd kende de Texelaars de 'Overal-weiden', wat inhield dat men vrij was zijn beesten waar dan ook op het eiland te laten grazen. Met de komst van prik keldraad en plastic zou er dan misschien wel een handiger alternatief zijn voor afscheiding van de landerijen maar de herkenbaarheid van het Texelse landschap, juist ontleend aan dit eeuwenoude fenomeen, zou daar door verloren gaan. De boeren verplichten zich overigens vrijwillig, tegen een kleine vergoeding, deze tuinwallen te onderhouden. Schagen - Er is in Schagen door het ontbreken van een monumentenbeleid al heel wat afgebroken of verloederd in de loop der jaren. Daarin wenst de gemeente verandering aan te brengen door in de begroting '95 voor het eerst een hoofdstuk monumentenbeleid op te nemen. Op de lijsten van Rijk en Provincie prijken toch al sinds jaar en dag o.m. de Ned. Herv. Kerk, de Christoforuskerk, de slottorens en de museumboerderij Vreeburg. Het uittrekken van f 10.000,- mag een bescheiden begin genoemd worden, als men weet dat het restaureren van alleen al de slottorens f 600.000,- moet kosten. Amsterdam-Ook in Amsterdam wordt het restaureren van monumenten goedkoper. In navolging van andere gemeenten heeft Amsterdam een overeenkomst gesloten met het Nationaal Restauratiefonds. De gemeente gaat nu de jaarlijkse monu mentensubsidie bij het fonds beleg gen. Dankzij renteopbrengsten krijgt de monumenteigenaar na vijftien jaar een hoger bedrag in handen. In de tussenliggende tijd krijgt deze eige naar van het Restauratiefonds een aflossingsvrije lening. Op die manier kunnen 25 procent méér monumenten gerestaureerd worden. Bijdragen: B. Fransen enJ.D. Gerritsen (Heemschut NH)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 40