Centraal Laboratorium Vergulden Guldens en daalders Doe mee aan de Heemschut Persprijs Dubbellidmaatschap NJBG-Bond Heemschut D66 wil Rokin weer open 33 bureau Verlaan Bouwstra uit Vianen. Hij heeft tijdens zijn loopbaan heel wat informatie over oude technie ken verzameld. Belangrijk is dat er zoveel mogelijk vastgelegd wordt, want er verdwijnt nog veel te veel bijna onopgemerkt. Oude kleuren kan men achterhalen door een 'toverbal' of een kleurentrap te schuren. Pigment onderzoek is noodzakelijk, want kleuren vervuilen en worden donker der. Soms zijn schriftelijke bronnen voor handen en kan men via een schilders bestek de kleur achterhalen. Verder noemde hij als bronnenmateriaal de verschillende poppehuizen en interi eurs op schilderijen en afbeeldingen. Een belangrijke bron zijn de boeken van de Engelsman Peter Thomton, die o.a. 'Authentic Decor,the domestic Interior 1620-1920' samenstelde waarin ook afbeeldingen van Nederlandse interieurs staan (Londen, Weidenfeld &Nicolson, 1985 ISBN 0.297.83239.5). Een ander punt is 'Wat tref je aan' en hoe gaan we om met wat we vinden. Meestal is het een mengelmoes van stijlen over en door elkaar en moeten er keuzes gemaakt worden, dus discus sies. De KNOB stelde begin deze eeuw: 'Behoud voor vernieuwing' en later door de ICOMOS werd de discussie weer opgerakeld. Tijden, inzichten en eisen veranderen, dus discussies blijven aan de orde van de dag. Het is echter zaak dat beslissin gen voorbereid, doordacht en weloverwogen zijn. DrsJ.A. Mosk van het Centraal Laboratorium te Amsterdam hield een betoog over historisch onderzoek schilderwerk, kleur en ouderdomsbe- paling. Het onderzoek van het CL betreft voornamelijk schilderijen, maar men kan daar ook met allerlei andere verfmonsters terecht voor kleuronderzoek. De pigmenten worden geanalyseerd en o.a. met behulp van de chronologische kaart van pigmenten kan men dateren. Berlijns blauw wordt vanaf 1704 gebruikt, Cadmiumgeel na 1840 en Titaanwit pas na 1920. Bij de restauratie van het Mauritshuis heeft men bijvoorbeeld wel tien verschillende verflagen aangetroffen. Verfmonsters nemen, zegt Mosk, blijft risicovol, omdat men zeer kleine monsters neemt, die tot 400 vergroot kunnen worden. Het zijn minuscule plaatsopnamen; verderop kan het beeld er weer heel anders uitzien. Tot slot vertelde de heer jf.H.P. Heesters over zijn jaren- lange ervaring in het schildersvak, het oude vakmanschap. Hij benadrukte het feit dat een restau ratieschilder behalve het beheersen van de oude technieken ook histori sche kennis moet bezitten. Kennis van oude materialen, van verbindingen, pigmenten en reacties. Aan de restau ratieschilder worden steeds hogere eisen gesteld en zeer belangrijk is een goede verstandhouding met de archi tect. De rest van zijn betoog ging over de verschillende mogelijkheden van vergulden. Binnenwerk vereist een andere benadering dan buiten. Onder de oude technieken wordt verstaan het vergulden met mixtion, dat op verschillende materialen kan worden toegepast, het vergulden achter glas en het leggen van bladgoud, dat grote handvaardigheid vereist. Tegenwoordig is het moderne, duur zamer en goedkopere polimentvergul- den meer in de belangstelling, vandaar dat deze werkwijze ook wordt behan deld. Heesters toonde vele dia's, waar onder de enorme Harp op het Concertgebouw in Amsterdam, die hij bij de laatste restauratie opnieuw vergulde. Heesters is als eindredacteur betrokken bij de uitgaven van het Opleidingscentrum SVS over oude schilderstechnieken. Deze losbladige uitgaven moeten de theoretische basis vormen voor de opleiding tot restau ratieschilder. Inmiddels zijn er drie delen verschenen; Houtimitaties (1991) Marmerimitaties (1992), en Vergulden (1994). Het is de bedoeling dat alle oude technieken binnen twee jaar op papier staan. In voorbereiding zijn uitgaven over patineren, chabloneren en kleuronderzoek. De nieuwe opleiding tot restauratie schilder draait experimenteel in Bergen op Zoom, maar het is de bedoeling dat deze binnen twee jaar op meerdere plaatsen in Nederland start. Aan het eind van de middag werd het nieuwe deel 'Vergulden' aangeboden aan de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de heer Asselbergs als voorzitter van de Werkgroep Restauratie-ambacht, die het initiatief heeft genomen nieuwe opleidingsmogelijkheden te ontwikke len. Als Monumentenzorg daadwerke lijk wordt meegenomen in het banen plan van het rijk en continuïteit zekerder wordt, dan is het belangrijk dat er meer specialisten opgeleid worden. Zal in het restauratiewezen straks ook iedere gulden een daalder waard zijn 'Verguldenkan besteld worden door overmaking van f 5 5,- op giro 665819 of banknummer 66.92.14.523 t.n.v Opleidingscentrum SVS, onder vermelding van artnr. 5340. Adres: Postbus 76, 2740 AB Waddinxveen Tel 01828-16133, waar ook de andere uitgaven besteld kunnen worden. Volgend jaar zal voor de negende keer de Heemschut Persprijs worden toege kend. De prijs werd in 1986 ingesteld t.g.v. het 75-jarigJubileum van de Bond Heemschut. De VNU te Haarlem sponsort de prijs al vanaf het eerste begin. De prijs ter grootte van 2 500 gulden wordt toegekend voor de beste journa listieke productie uit het jaar 1994 over cultuurmonumenten of cultuurhistorisch interessante landschappen. Het mag zowel om geschreven artikelen gaan als om radio/tv of video-producties. Wel moet de inzending steeds zijn gericht op een groot publiek en in het Nederlands zijn gesteld. Het hoeft niet alleen om officieel beschermde monumenten te gaan en ook niet alleen over grote monumenten. Artikelen over bijvoor beeld straatmeubilair of de inrichting van de openbare ruimte komen ook in aanmerking. En ook nieuwbouwprojec ten in een historische omgeving zijn voor de jury interessant. Inzendingen voor 11 maart 1995 naar Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam t.a.v. jaap Kamerling. Informatie: 020-6225292 (ma en di). Ook suggesties voor inzen dingen zijn welkom. De Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis is een vereniging, die zich ten doel stelt de belangstelling voor geschiedenis bij de jeugd te bevorderen. De besturen van de NJBG en de Bond Heemschut hebben goedkeuring gehecht aan een voorstel om voor f20.- aan een NJBG- lid het lidmaatschap van Heemschut aan te bieden. Pleemschut-leden kunnen voor f 45.- donateur worden van de NJBG en ontvangen vier keer per jaar het interessante en rijk geïllustreerde tijdschrift Fibula. Aanmelding als lid/ abonnee: Bureau NJBG t.a.v. Ledenadministratie, Prins Willem Alexanderhof 5, 2595 BE Den Plaag. B.Duimel Amsterdam- De Amsterdamse wethou der Ernst Bakker (D66) wil het Rokin weer open laten graven. Vóór 1928 lag er tussen Spui en Dam een gracht. Het is nu parkeerterrein. Bij het graven van de nieuwe Noord-Zuidlijn voor de metro komt er echter onder het Rokin een ondergrondse parkeergarage. Daardoor kunnen de bovengrondse parkeerplaatsen opgeheven worden, vindt Bakker, die gedekt wordt door een oud, al twaalf jaar bestaand plan van zijn partij. 'Af en toe duikt het weer op', zegt partijgenoot Bart Robbers in Plet Parool. B.F.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 33