Prijs voor zorgvuldige renovatie hofje HERMAN MOSCOVITER Binnenzijde van Patrimonium's Hof in Rotterdam. Kunststof eruit Monumentaliteit Detail van hofje aan binnenzijde. Dat er op die plek in de stad een hofje is te vinden, weten maar weinig Rotterdammers. Patrimonium 's Hof in Rotterdam-Zuid is nu even in de belangstelling. De buitengewoon precieze restauratie door het architecten bureau Post TerAvest van dit monumentwaardige gedenkteken van doordachte bouw anno 1915, was alleen maar mogelijk door een hechte samenwerking. De inzet van Bouwvereniging Patrimonium en de bewonersvereniging Bloemhof, en de kwaliteiten van de architect moesten daartoe gebundeld worden. Reden voor het Historisch Genootschap Roterodamum de jaarlijkse onderscheiding voor de meestprijzenswaardige bijdrage aan het behoud van het historisch waardevolle bezit in de stad'' toe te kennen aan Patrimonium. Als er een stad in Nederland is waar men geen hofjes verwacht, is het Rotterdam. Toch is er een handvol. Patrimonium's Hof was het gebaar van de woningbouwvereniging toen die in 1913 werd opgericht. Het bestuur wilde laten zien dat er goed en mooi gebouwd kon worden. Het was de tijd dat in het explosief groeiend Rotterdam per jaar nog duizenden alkoofwoningen door aannemers, zogeheten 'eigenbou wers', werden neergezet. Aan de buitenkant oogden ze aardig, aan de binnenzijde hadden ze standaard woonplattegronden met nauwelijks privacy voor de gezinsleden, een niet te ontluchten tussenkamer, geen douche/badkamer, voor ettelijke huizen een gezamenlijke deur en een oppervlak van hooguit 50 m2 per huis. Daar leefden kinderrijke gezinnen, soms met grootouders samen. Een eigenbouwer zette een strookje van 4 tot 10 huizen neer en een volgende aannemer weer zo'n strookje. Zo groeide zonder inmen ging van een architect blok na blok, zo ontwikkelden de straten zich zonder een overkoepelend stedebouwkundig plan. Architect A.K. Kruithof bouwde voor Patrimonium in 1915 in een binnen- en buitenring 168 woningen en 4 winkels. Aanneemprijs destijds: ƒ2200 per huis. In het midden van de binnenste ring lag een plantsoentje, tussen de 2 ringen in waren particu liere tuintjes. Elk huis had zijn eigen buitendeur en de kamers garandeer den een zekere privacy. Het was een klassiek concept met voor die tijd moderne volkshuisvestingsideeën. Hoewel ze in de loop van de jaren '80 werden verbeterd, was Patrimonium (nu 8700 woningen in Hoogvliet en Rotterdam-Zuid) er niet tevreden over. Directeur JiryAnton: 'Het was ooit ons eerste project geweest en is nog steeds onze trots. Dan is het zonde als er kunststof kozijnen in zijn gezet en er niet zorgvuldig is gemoderniseerd. We hebben in 1989 architectenbureau Post Ter Avest ingeschakeld en een haalbaarheidsonderzoek laten doen. Ondanks dat het niet in aanmerking kwam voor een renovatie (het was immers al enigszins "opgeknapt"), hebben we die er door gekregen bij de gemeente.' Wat aanvankelijk een beperkte aanpak zou worden, werd uiteindelijk een hoog niveaurenovatie. Dankzij de plannen van Post Ter Avest, dankzij de bewonersgroep en dankzij de inzet van Patrimonium lukte het ook om extra gelden te krijgen. Architect Jouke Post: 'We hebben ernaar gekeken alsof het een monument was. Dat betekende dus de kunststofkozijnen er onmiddellijk weer uit en houten kozijnen erin, geen trespa-platen langs de dakgoten maar zink, schoorstenen behouden en opnieuw opmetselen. We hebben er met z'n allen voor moeten knokken, maar vonden uiteindelijk een willig oor.' Om de huizen van binnen aan de huidige normen aan te passen in grootte en standaardluxe, moesten twee woningen worden samengevoegd tot één. Dit gaf de architect de kans de woonkamer op de eerste verdieping te situeren, waardoor deze aan de buiten zijde van het hofje de bestaande erker benutte en aan de binnenzijde aanzienlijk meer licht kreeg en beter zicht had op het plantsoentje. Loggia's en tuitdaken werden opgeknapt. Achter voordeuren die hun functie verloren, kwamen meterkasten, waardoor het beeld van het hofje gelijk bleef. Binnen deze zorgvuldige aanpak wist de architect zelfs geld vrij te maken voor de vernieuwing van de rustieke hanglampen, die in verval waren geraakt. Een detail dat zo bepalend is voor de sfeer. Uiteindelijk bleven er 103 woningen en een winkel voor een opknapbedrag van/125.000 over. Wie er nu loopt herkent de monu mentaliteit weer. Ruim 40% van de bewoners is teruggekeerd. Tortelduiven koeren in de bomen in het plantsoentje en huiskatten sluipen rond. De voetstappen van de bezoeker worden op de zo kenmerkende wijze voor een hofje gedempt. Het is nog steeds een klein stiltegebiedje in de drukke stad. Herman Moscoviter isfree lance journa list te Rotterdam. Hij won in 1990 de Heemschut Persprijs voor een artikel in Het Vrije Volk over de dreigende sloop van de Rotterdamse Spoorbrug De Hef. 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 31