Literatuur: KORTE BERICHTEN Heren van Amstel Kunstkalender Goudse glazen alle mogelijke vormen en ornamenten uit vroegere stijlperioden. Ijzergieterijen als Nering Bogel in Deventer en De Prins Van Oranje in Den Haag leverden veel pompen die nu nog in tal van plaatsen te zien zijn. In het plaatsje Eenrum (Gr.) staan maar liefst drie gietijzeren pompen. Veruit de bekendste pomp is het 'rode pompje' dat onder de bomen van het Kerkepad staat. Het chique exemplaar van Doorn is zonder twijfel een van de mooiste gietijzeren pompen. Dit unieke stuk vakwerk verliet in het midden van de vorige eeuw 'de Prins van Oranje'. Op het robuuste pompli- chaam is een statige lantaarn geplaatst, geflankeerd door vier dolfijntjes die de kap sieren. Dankzij de originele teke ning die toevallig hoven water kwam was het mogelijk de haveloze pomp nauwkeurig te reconstrueren. Het monument staat alweer enige jaren te pronken in de schaduw van de eeuwenoude Maartenskerk. Ook op de markt in Delden staat een monumentale gietijzeren pomp met daarboven een zuil waarop een lantaarn voor sfeervolle verlichting zorgt. De pomp werd geplaatst als huldeblijk van de gemeente aan Baron van Heeckeren van Wassenaer voor de door hem aangelegde waterleiding in 1894. Teloorgang Aan het einde van de vorige eeuw werd in veel steden een 'echte' water leiding aangelegd. In de grote steden heeft de waterleiding dan al enige jaren 'proefgedraaid'. De teloorgang van de eens zo welkome pomp is ingezet. Veel pompen lijden een kwij nend bestaan. Een aantal is opgeslagen en sommige werden aan musea geschonken om ze te behoeden voor vandalisme. Andere sneuvelden in de tweede wereldoorlog. Maar vele hielden of kregen een ereplaatsje en Een triest voorbeeld van verval toont ons de pomp bij de visafslag van Zaltbommel. De kale hardste nen pomp schreeuwt a.h.w. om zwengel en watermond, die zijn geamputeerd. Detail rode pomp van Eenrum. zijn in oude luister hersteld en opge poetst. Op het platteland, in kleine plaatsen en in hofjes deden waterpom pen nog lange tijd dienst. Hier en daar zijn ze zelfs nu nog in tact. Men kan er als van ouds: 'twee emmertjes water halen, twee emmertjes pompen...' Anne Kalkhoven isjree lance journalist, te Apeldoorn Stadspompen in Overijssel door drs.J.W.M. de Jong Stadspompen in Zwolle door J-J-A. Meyerink-Wijnbeek Amsterdam-Heeft het dertiende eeuwse kasteel van de Heren van Amstel aan de Nieuwezijds Kolk gestaan? Daarover is opnieuw twijfel gerezen, sinds twee deskundigen met de resultaten van dendrologisch onderzoek zijn gekomen. Bouwhistoricusy.IE. Bloemink kwam uit onderzoek naar de jaarringen van houten palen tot de conclusie dat het hout van na 1300 moet zijn. Zijn Duitse collega dr. Eckstein meent dat het hout op zijn vroegst uit 1273 kan dateren. Stadsarcheoloog Baart kwam vervol gens met een nieuwe theorie. Volgens hem heeft er eerst een kasteel van de Heren van Amstel in Ouderkerk gestaan, dat in 1204 werd verwoest. Daarna hebben de Heren van Amstel aan het begin van de 13 de eeuw een nieuw kasteel gebouwd in Amsterdam. Hij blijft bij zijn mening. De gemeente wil ABN-Amro, die hier het complex De Kolk bouwt, opdracht geven onder de Kolk een Kasteelmuseum te bouwen. B en W willen de bank een miljoen geven om zijn bouwplan zo aan te passen, dat dit kan. Afsluiting MIP Rotterdam- Het Monumenten Inventarisatie Project (MIP), waarmee in 1987 werd begonnen, is voltooid. Alle waardevolle objecten, complexen en gebieden uit de periode 1850-1940 zijn in kaart gebracht. De coördinatie lag in handen van de provincies en vier grote steden, de uitvoering kwam tot stand in nauwe samenwerking met de gemeenten. Resultaat: 165.000 als 'waardevol' aangemerkte objecten plus enkele honderden ensembles en gebie den. De gegevens zijn digitaal opgesla gen. Ter gelegenheid van de voltooiing werd in het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen het boek 'Monumenten van een nieuwe tijdgepre senteerd. Het is een lustrumeditie van het Jaarboek Monumentenzorg, gewijd aan architectuur uit 1850-1940. Uitgeverij Waanders, Zwolle. Prijs: 35,-. Gouda- De Commissie Behoud Gouda's Sintjan heeft een nieuwe kunstkalender laten vervaardigen. Zes van de zeven transparante afbeeldingen van de kalender bevatten details van de beroemde Goudse glazen. 'Nieuwe druktechnieken maken deze nieuwste uitgave tot een absoluut hoogtepunt van wat er tot op heden op dit gebied is verschenen' belooft de commissie. Prijs 30,-. Te koop bij de toeristenwinkel van de Sintjan, geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Of maak/ 35,- over op postgiro 402854 van de Commissie Behoud Gouda's Sintjan te Gouda. B.F. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 29