Stads- en dorpspompen Koel, helder water, 'n Luxe die nu op elk gewenst moment uit de kraan stroomt. En vooral schoon water. Om te drinken, te douchen en te wassen. Dat was vroeger wel anders. Onze verre voorouders dronken water uit 'de. natuur\ Direct en ongezuiverd uit beken, meren, sloten en plassen. Ze moesten soms ver lopen voor een slok. Dikwijls met ziektekiemen op de koop toe. In strenge winters was het helemaal behelpen. Dan kwam de bijl eraan te pas. Put- of pompmeester Een omwenteling van betekenis in de waterhuishouding vond plaats omst reeks het midden van de 16de eeuw. In de grote steden werd een aanvang gemaakt met het vervangen van de waterputten door moderne zwengel- pompen. Veelal bovenop de oude waterput of in de directe nabijheid. Zo'n Putbrink, geplaveid met keitjes, staat in het centrum van Garderen waar de forse waterpomp een opval lende verschijning is. De hardstenen pompen in Zaltbommel zijn geplaatst op de voormalige bornputten zoals die destijds door de Bommelaars genoemd werden. De pomp in de Gamersestraat ANNE KALKHOVEN De waterput van Veere. Om drinkwater dicht bij huis te hebben groef men putten tot op het grondwater. Meestal nabij de kerk, op de brink, het middelpunt van dorp en stad. Water halen was voortaan een fluitje van een cent. Een hele vooruit gang. Met name voor de vrouwen die het primitieve huishouden draaiende moesten houden. Het water in de putten was niet in alle gevallen hygië nischer dan water uit de vrije natuur. Ondanks dat veel putten afgedekt konden worden met een deksel van hout of een ijzeren rooster kwamen er nog al eens kadavers en andere onge rechtigheden in terecht. Maar ach, men keek niet zo nauw. Puthuis Bij opgravingen in het Kootwijkerzand op de Veluwe is een aantal boomstam- putten gevonden. Deze duizendjarige putten zijn genoemd naar de uitge holde dikke boomstammen die als wand fungeerden. Elders in ons land werden ook regen waterbakken gebruikt om water te vergaren. Op de pomp van Putten staat een regenwaterbak die nu de plantjes nat houdt. In beide gevallen moest het water met akers (emmers) eruit geschept worden. Bij waterput ten was vaak een hef- of haalboom aangebracht waarmee men de zware emmer makkelijker naar boven kon hijsen. In de Achterhoek en Twente zijn veel putten met hefboom bewaard gebleven. Soms plaatste men boven de put een windas en een dak. Zo'n bouwsel werd puthuis genoemd. De puthuizen fungeerden al snel als ontmoetingsplaats voor de bevolking waar nieuwtjes en het wel en wee van de dag over de tong gingen. Naast de Grote of Hallenkerk in Veere bevindt zich nog het fraaie laat-gotische natuurstenen puthuis met de Schotse Tudorbogen uit 15 51Via een onder grondse leiding werd het hemelwater van het dak van de kerk in de put verzameld zelfs nog tot in onze eeuw. Pas in 1938 werd Veere aangesloten op het waterleidingnet. herinnert aan de bornput waar de bewoners toen op aangewezen waren. Uit oude rekeningen blijkt dat de stad Zwolle in 1639 voor het eerst een betaling doet aan pompenmakers. In 1650 dienen de bewoners van de Koestraat een verzoek in bij de Schepenen en Raden om op de put bij het huis van de burgemeester een pomp met twee zuigers te mogen plaatsen. Op voorwaarde dat de gebruikers zelf de kosten dragen wordt het voorstel goedgekeurd. In 1877 telt Zwolle maar liefst 31 open bare drinkwaterpompen. Niet alleen op de openbare weg werden pompen geplaatst, ook in weeshuizen, hofjes, oude mannen- en vrouwenhuizen en huizen van bewa ring. Het verzoek tot het plaatsen van een pomp was bijna altijd afkomstig van de ingezetenen. Nadien is dat de taak van een speciaal aangestelde put- of pompmeester die de belangen van de bewoners behartigt en de verschul digde pompgelden int. Hij zorgt tevens voor onderhoud en reparatie en is de aangewezen persoon om bij strenge vorst de pomp met stro in te pakken om bevriezing te voorkomen. 'Minvermogenden' In de 19de eeuw waren er in Amersfoort verscheidene pompen. Al naar gelang de maatschappelijke stand, betrokken de stedelingen water uit hun eigen pomp, uit een van de stadspompen of gewoon uit de gracht! Gegoede burgers kregen op verzoek toestemming om een rechtstreekse leiding te leggen van de openbare pomp, dus eigenlijk vanaf de put, naar hun woning. Een onderzoek in 1866 naar stads pompen in de Keistad resulteert in plaatsing van enige pompen bij wonin gen van 'minvermogenden'. De bewo ners van de Westsingel nemen, bij gebrek aan een pompmeester, het heft De stadspomp van Zwolle. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 27