D. Koenders L_ „1 Leidekkersbedrijf Natuurleien Leipannen Torenwerk Lood-, zink- en koperwerk Gespecialiseerd in restauratie- en renovatiewerk Alles onder garantie Tel. 05450-9 22 17 Nijverheidsweg 3 - Neede Fax 05450-9 2219 Willem van Boxtel De ervaring van drie generaties geïnvesteerd in ambachtelijk vakmanschap, van Boxtel! BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien en laatste uitweg, dus gingen RDMZ en gemeentelijke monumentencom missie accoord. De horeca-exploitatie aan de Marktzijde werd uitbesteed aan een Zuidduitse biergigant die de zaak, inclusief de eerste verdieping, onder verhuurde aan twee uitbaters. Vanaf dat ogenblik moest De Zalm tegen een troebele stroom inzwemmen. Een steeds verdere versnippering van verantwoordelijkheden, misverstan den, onduidelijke of niet nagekomen afspraken lijken hierna de gang van zaken rond 'De Zalm' helaas te gaan kenmerken. Geen goede communicatie Om een ieder recht te doen wederva ren: na de betrokkenen zoveel als mogelijk gehoord te hebben, kan geconcludeerd worden dat het vrijwel geen van de partijen ontbroken heeft aan goede wil, kennis, werklust of wat dan ook. Waar het in dit geval voorna melijk aan ontbroken lijkt te hebben is goede communicatie. De eigenaar is afkomstig uit het buitenland en onze taal althans in geschrifte niet machtig. Het valt ook te bezien of hij zich voldoende gereali seerd heeft wat het betekent een rijks monument te verwerven. De man wilde met 'De Zalm' gewoon als zake lijk object geld verdienen. Daar is op zich niets mis mee, maar in het onder havige geval gelden er gewoon een aantal beperkende bepalingen en voorwaarden. Tevens lijkt de zaken man in kwestie zich vergist te hebben in de mentaliteit van sommige 'vrije jongens' die meenden zich niet al te veel aan de vaak mondeling gemaakte afspraken te hoeven storen. Het 'Een man een man, een woord een woord' geldt klaarblijkelijk niet voor iedereen. Zo sneuvelde buiten het gezichtsveld van de opdrachtgever het door de gemeente waardevol geachte stucpla- fond in de grote bovenzaal aan de Markt. Per ongeluk?... Ook werd de controlerend ambtenaar volkomen onverwacht geconfronteerd met een flinke doorbraak in de balklaag naar de eerste verdieping toe ten behoeve van een forse trap die helemaal niet gepland was. De architect die er nog wel in slaagde samen met de hoofd aannemer de casco-restauratie tot een goed einde te brengen kwam op het werk regelmatig werklui tegen van bedrijven wier naam hem helemaal niets zei. De jongens hadden opdracht van een huurder! Om de verwarring compleet te maken diende zich op zekere dag ineens een tweede architect aan bij het hoofd afdeling monumen ten van de gemeente. In dit stadium leek iedereen de greep op de zaak zo volledig kwijt te zijn, dat de gemeente kordaat besloot het werk stil te leggen. Dat kwam de stedelijke dienst op een aantal verwijten en beschuldigingen te staan van de kant van een van de uitba ters. Vaag en onterecht want een gemeente moet nu eenmaal de monu mentenwet en haar eigen -verorde ning handhaven. Project nu tot goed einde brengen Een ding werd in ieder geval bereikt: met het stilleggen van het werk lijkt ook een zekere rust ingetreden. De eigenaar heeft zich voorzien van één vertegenwoordiger, die te kennen heeft gegeven het project in fasen tot een goed einde te willen brengen. De gemeente stelt dat een nieuwe monu mentenvergunning moet worden aangevraagd. Het oude plan is in feite door de ongeautoriseerde ingrepen zijn geldigheid kwijtgeraakt. Op de begane grond is inmiddels een andere ondernemer bezig het verpozen in 'De Zalm' tot een genoegen te maken. Er wordt al zeer fraai gewoond in de reeds opgeleverde woningen. Wat rest van het stucplafond zal als uitgangspunt dienen voor een restauratie/recon- structie en ergens, op een plek bij de gemeente bekend, wacht de grote houten zalm op zijn terugkeer naar de gevel aan de Goudse Markt. Leo van der Meuk is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland leibedekkingen leipannen koperslagerij pannendaken Metaal weg 19 FAX WEURT AMSTERDAM 080 - 23 05 00 020 - 6598019 080 - 23 38 91 sinds 1875 Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 17