Werk aan De Zalm ligt nog stil Hollands oudste herberg in Gouda LEOVANDERMEULE Moetje daar een artikel over schrijven, maar dat is toch helemaal niet leuk? Iedereen is boos op iedereen.' Aldus een van de betrokkenen bij de onderhand vrijwel tot stilstand gekomen restauratie en herbestemming van wat wel Hollands oudste herberg wordt genoemd: Hotel De Aalm aan de Markt in Gouda. Een reis langs mensen, (te) hooggespannen verwachtingen, goede bedoelingen en misverstanden, vooral veel misverstanden. De Zalm in Gouda rechts naast de Waag), (foto M. Tillema). De Zalm Zorgvuldig hergebruik vereist Aan de eeuwenoude Markt in Gouda staat rechts van de Waag een groot in lichte tinten geschilderd pand met in de medaillons hoog boven de straat de naam: Hotel de Zalm. Boven de ingang was tot voor enkele jaren een mooi en passend huisteken te bewon deren: een zalm van het formaat waar iedere sportvisser van droomt. Het beest moet er nog bevestigd zijn in een tijd van heldere beken en schone rivie ren, waarin dienstboden bij aanvaar ding van hun betrekking bedongen dat ze maar een keer in de week zalm wensten te bereiden. De zalm was en is kieskeurig. Klaarblijkelijk wilde men met het huisteken een aanwijzing geven omtrent de te verwachten kwaliteit van het hotel. Zelfs voor moderne begrippen en zeker tussen de overige bebouwing in dit gebied is 'De Zalm' een groot gebouw. Het is ontstaan uit het samenvoegen, waarschijnlijk aan het begin van de negentiende eeuw, van twee smalle, diepe huizen. De naar de Markt gekeerde gevel, maar ook de lange, witgepleisterde zijgevel, dateren overduidelijk uit deze periode. Binnen werd in die tijd, om het herberg- van het hotelgedeelte te scheiden, een gang aangebracht die bijna over de gehele diepte van het pand doorliep en aan de marktzijde met één gemeenschappelijke deur de vermoeide reiziger toegang verschafte. Aan de achterzijde, aansluitend'op het water van de Zeugstraat is het koets huis, met paardenstal tegen het hoofd gebouw aan gebouwd. Dit bestaat uit een begane grond waarboven een dubbele kapzolder met borstwering en verdiep. Vanaf 1985, toen dt familie Baarda het pand verkocht lijkt alles nogal moei zaam verlopen te zijn voor 'De Zalm'. Verschillende malen wisselde het complex van eigenaar. In 1988 ontstond brand op de zolder. Dit bete kende voorlopig het einde van allerlei voortvarende plannen want 'De Zalm' bleek niet of onvoldoende verzekerd. Een toekomstige eigenaar zou dus met forse en ongedekte kosten komen te zitten. Op het pand rustte de last van een faillissements-procedure. Om de schuldeisers enigszins tegemoet te komen werd najaar 1988, in opdracht van de curator, de complete inboedel van 'De Zalm' geveild. Vanuit zakelijk oogpunt begrijpelijk maar of je hiermee een toekomstig restaurerend architect niet gruwelijk in de wielen rijdt valt te bezien. Gezien de opbrengst van de veiling (f 150.000) is het niet ondenk baar, dat er zaken onder de hamer gekomen zijn die ook nu nog de sfeer en het cachet van 'De Zalm' hadden kunnen onderstrepen. Na weer een paar eigenaars versleten te hebben diende zich een landelijke detaillist in sport-artikelen aan. Voor het realise ren van appartementen op de verdie pingen en een grote, moderne winkel op de begane grond moest echter zoveel worden opgeofferd dat het de Goudse bevolking en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wat al te gortig werd. De laatstgenoemde oordeelde herge bruik en herbestemming prima maar wel met zoveel mogelijk inachtneming van de oorspronkelijke hoofdstructuur en uiterlijke verschijningsvorm. Het leek vrijwel onmogelijk dat na al deze gelanceerde en weer afgeblazen plannen nog iemand geïnteresseerd zou zijn in 'De Zalm'. Toch diende zich nog eenmaal een gegadigde aan: de man die tot op heden eigenaar van de eertijds befaamde herberg is. De nieuwe eigenaar trok een architect aan om de eerste fase van de restaura tie, die van het casco, uit te voeren. Tevens presenteerde hij een totaalplan ter goedkeuring aan de gemeente en de verschillende commissies en instan ties. Het plan behelsde het onderbren gen van appartementen op de zolder boven het koetshuis en op de tweede en zolderverdieping van het hoofdge bouw. Aan de Marktzijde zou op de begane grond een horeca-gelegenheid komen en op de eerste verdieping grotere zalen voor verhuur t.b.v. recepties en feesten. Meer naar achte ren was een winkelruimte gepland, die uitkomend op de straat aan de zijkant tevens de entree voor de bovenzalen zou vormen. In het koetshuis zou op de begane grond een pannekoeken- huis komen. Ook voor deze plannen moest het nodige worden weggebro ken en gesloopt maar het leek de enige

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 16