De Bagatelle: van tolhuis tot restaurant MATH BERKERS Het tolhuis (links op foto) in 1994. (foto Math Berkers). Posthuis Als er één iemand is die de economische waarde van het historisch erfgoed goed weet in te schatten dan is het wel de horeca-ondernemer. Goed, ik geef onmiddellijk toe dat menig historisch pand voor nieuwbouw heeft moeten wijken en ook dat er talloze bijzondere panden door al te enthousiaste café eigenaren wel erg historiserend zijn verbouwd, maar daar staat tegenover dat juist dankzij deze horecafunctie heel wat panden gespaard zijn gebleven. Het restaurant ''de Bagatelle\ langs de weg van Zwolle naar Almelo, is een van die gebouwen die hierdoor zijn bewaard. De eigenaar, de familie Huisken, weet de historische waarde van haar restau rant overtuigend aan de man te brengen. In een rijk geïllustreerde brochure staat te lezen dat de Bagatelle, 'dit van oudsher bekende en gerenom meerde tolhuis, al in 1747 een gewilde pleisterplaats was, waar de vermoeide reizigers op weg naar hun bestemming de dorst lesten en genoten van een goede maaltijd'. 'Het oude tolhuis is er nog steeds en ook nu nog vindt men de rust in het sfeervolle Oudhollandse interieur, waar de geschiedenis van eeuwen voelbaar is.' Zeker, een avondje dineren in de Bagatelle is aan te bevelen: de eetzaal in het oude tolhuis is een mooie ruimte en het eten en de bediening zijn er uitstekend, maar de geschiedenis geeft hier toch niet zo gemakkelijk haar geheimen prijs! De afgelopen weken heb ik de Bagatelle een aantal keren bezocht, maar het gebouwtje is er alleen nog maar raadselachtiger van geworden. Volgens de redengevende omschrij ving van het Monumentenregister is de Bagatelle in 1819 gebouwd als tol- en posthuis. De voorzijde, de teruglig- gende gevel en het schuin omhoog lopende rieten dak dat gestut wordt door 4 houten palen, is een van de vele varianten op de classicistische porticus. Zo'n zuilenrij is vaak toege past bij 19de eeuwse tolhuizen. De vaak kleine gebouwtjes kregen hier door met eenvoudige middelen toch een opvallende voorgevel. Dat de Bagatelle een posthuis is geweest, ligt wat minder voor de hand, maar is waarschijnlijk wel juist. De Bagatelle ligt aan een van de toegangs wegen naar de havezate Schoonheten en maakte vroeger ook onderdeel uit van het landgoed. Gasten voor de familie Bentinck, aangekomen met de diligence, konden in de Bagatelle verblijven totdat het rijtuig van de Bentinck's arriveerde. In die tijd had de Bagatelle geen bijgebouwen en dus ook geen wagen schuur. Erg belangrijk verder zal de functie van posthuis dus wel niet geweest zijn. Wat mij eigenlijk nog het meest fasci neert aan de Bagatelle is dat het, met uitzondering dan van de voorgevel, nog het meeste lijkt op een keuter- boerderij. Op de achtergevel staat het jaartal 1747. Stond er inderdaad eerst een boerderijtje, dat later tot tolhuis is verbouwd? Dat lijkt waarschijnlijk, maar anderzijds, de Bagatelle maakte deel uit van de havezate Schoonheten. Waarom nam de familie Bentinck genoegen met een verbouwde kater stede als eerste ontvangstruimte voor haar gasten? Een oude afbeelding van de Bagatelle die ik tegenkwam, maakt het er niet eenvoudiger op: de Bagatelle was inderdaad een keuter- boerderij! De ramen in de zijgevel en, het is weliswaar niet helemaal duide lijk te zien, maar waarschijnlijk ook de voor een tolhuis achteraf zo kenmer kende zijramen in de voorgevel, zijn pas later aangebracht. Dit moet gebeurd zijn in 1947 toen de Bagatelle onder leiding van ir. W.P.C. Knuttel ingrijpend is gerestaureerd. De oude afbeelding doet vermoeden dat er in de achtergevel schuurdeuren zijn geweest: het voorste stuk, het woonvertrek, zou dan tevens als post en of tolhuis gediend hebben en daar achter bevond zich dan de deel. Ik weer naar de Bagatelle toe, maar wat blijkt, in de achtergevel bevinden zich onder het jaartal 1747 twee schuif ramen, die afgaande op de roedenver- deling inderdaad 18de eeuws zouden moeten zijn. Zijn deze ramen dan ook tijdens de restauratie van 1947 aange bracht? Het is mij niet duidelijk geworden. In 1947 werd de Bagatelle een herberg. Het is niet zeker of het ook voor die tijd al zo'n functie had. Het zou natuurlijk goed kunnen. Zeker is wel dat door deze functie de Bagatelle behouden is gebleven. Heel wat tolhuizen zijn, nog tot voor kort, gesloopt omdat men niet goed wist wat men er mee aan moest. Kleine keuterboerderijen hebben plaats moeten maken voor moderne woon huizen en los daarvan grote ligboxen- stallen. Alleen uitgerekend de Bagatelle, de naam spreekt in dit verband voor zich, heeft de tijd weten te trotseren. Math Berkers is geograaf te Raalte 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 14