NOS ABELN - VLOEREN 05618-1234 advisering levering Erkenning Geen noodzaak IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Geluidwerende vloeren o.a. in Tolhuis Gorkum, Kasteel Woerden, Kasteel Renswoude, Afrikahuis Amsterdam, Bastion Breda Uitsluitend met garantie volgens norm (NEN-DIN) ook buiten kantooruren Voor elk laag-bij-de-gronds probleem! Voor elke renovatie Voetpad 818483 JR Scherpenzeel (Friesland) Fax 05618-1632 Steenfabriek Biezeveld levert: versterking (Utrecht, 1994). De 17de eeuwse waard heeft een kenmerkend reliëf met griendbossen, graslanden en een fraaie beplanting. In 1803 kreeg de uiterwaard een zomerkade. Vergeleken met de topografische kaart van 1850 zijn de verkaveling en het grondgebruik niet respectievelijk nauwelijks veranderd. Wel veranderde het grondgebruik door locale klei- en zandwinning. Kooiman en Van Laar onderstrepen de integrale samenhang van het rivierlandschap ter plekke. De uiterwaard grenst aan het beschermde dorpsgezicht Neerijnen met het Huis Waardenburg. Het Geldersch Landschap hecht geen waarde aan een deel van het grasland. Omdat het tot in de jaren '60 nog werd afgeticheld en daarbij recht en vlak is afgewerkt, gaat het om 'saaie en soortenarme plekken'. Twintig jaar traditioneel natuurbeheer heeft daar weinig aan verbeterd. Het negatieve oordeel geldt ook voor een zandwin put met steile oevers. Volgens de stichting gaat het om 15 a 20% van de uiterwaard, vooral ten westen van de twee bruggen langs Zaltbommel. Geomorfologische en cultuurhistori sche kenmerken zouden bij de ontgrondingen in tact blijven, terwijl oude, dichtgeslibde stroomgeulen worden opengegraven. 'Het is dus misleidend te suggereren dat het plan een conflict kent tussen behoud en ontwikkeling' zegt voorlichter Koos Dansen van Het Geldersch Landschap. De advocaat van Jhr. Van Vredenburch, Jhr. mr. Th. Sandberg (Rotterdam), verwees in de rechtszaal naar het Utrechtse onderzoek om de goede bedoelingen van de vorige eige naar te onderstrepen. Het ging hem bij de verkoop om het 'onvoorwaarde lijke behoud van de cultuurhistorische waarde van het bestaande landschap'. De rechtbank erkent in zijn vonnis dat de verbodsbepaling moet zijn bedoeld om te verzekeren dat het landgoed behouden blijft 'in de bestaande, in de loop van vele jaren zo gegroeide, in cultuurhistorisch opzicht waardevolle staat'. Het spreekt volgens de recht bank vanzelf dat dit niet mogelijk is bij uitvoering van de ontgrondingen. De rechtbank erkent overigens dat de voorgenomen ontgrondingen voldoen aan de eisen van zorgvuldig, maat schappelijk verantwoord natuurbeheer. De natuurontwikkeling past volgens de rechter ook in de doelstellingen van Het Geldersch Landschap. Maar het vonnis benadrukt dat de uiterwaard 'ook in de huidige toestand natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch van waarde is'. Ontgronding en ontwikkeling zijn wellicht wenselijk, maar niet dwingend of onontkoom baar, zeker niet op deze grote schaal. Volgens de rechtbank is de grootscha lige aanpak kennelijk mede bepaald door de aantrekkelijke financiële opbrengsten van de grond. 'De ontgrondingen dienen dus geenszins alleen tot ontwikkeling van natuur waarden'. Dat komt overeen met de veel gehoorde klacht van verontruste bewoners, die steun vinden bij de Stichting Uiterwaardenpark Maas- Waal-Merwede en de Stichting Red ons Rivierlandschap: 'Waarom moet zo'n mooie uiterwaard op de schop? Er zijn genoeg andere uiterwaarden waar alle moois verdwenen is. Die komen eerder in aanmerking voor natuurontwikkeling.' De beide stich tingen vinden dat grootschalige natuurontwikkeling altijd gepaard moet gaan met een milieueffectrap portage. Het Geldersch Landschap probeert nu opnieuw in contact te treden met Van Vredenburch, 'om alsnog schot in de zaak te krijgen' zegt Koos Dansen. 'We leggen het hoofd niet in de schoot.' De afgelopen jaren is er al wel een ontmoeting in Neerijnen geweest. De woordvoerder wil een nieuwe rechtszaak niet uitsluiten. Abele Reitsma is medewerker van het tijd schrift Steenfabriek Biezeveld B.V. Fabriek van handvormstenen en verglaasde plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon04183-1719 B.g.g. 04704-2920 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 9