Dijkversterking in oude riviersteden Vrienden van Zaltbommel en Heemschut Gelderland organiseren studiedag over: ABELE REITSMA Gezicht op Nijmegen vanaf de Waal. Spanning Integrale visie Specifieke problematiek Ruimtelijk-functionele betekenis Riviersteden moeten meer gebruik maken van hun ligging aan het water. Het spannende, dynamische karakter van een rivier trekt mensen aan en stimuleert het functioneren van een stad. Te vaak vormt de dijk een barrière die de stad van het water isoleert. Dijkversterking is dan een uitdaging voor gemeentebesturen, waterschappen, stedebouwkundigen en architecten. Deze stelling is het onderwerp van een nationale studiedag op vrijdag 2 8 oktober in Zaltbommel. De studiedag 'Dijkversterking in oude steden: kansen voor versterking van hun cultuurhistorische waarde' wordt georganiseerd door de jonge Kring Vrienden van Zaltbommel en Heemschut Gelderland. Ook de provincie Gelderland en de gemeente Zaltbommel werken mee. De kring ziet graag een levendige kadestad. 'Oude riviersteden ontlenen hun potentie aan een waardevolle erfenis: hun ligging aan het water. Die ligging moet uitdagen tot het schep pen van nieuwe condities voor een stedelijke ontwikkeling, gekoppeld aan het water.' Dijkversterking biedt dan de mogelijkheid te zoeken naar een interactief contact tussen mens en rivier. Plannenmakers moeten daarom de dynamiek van de rivier opzoeken en beleven. 'Essentieel is het contact met de bewegingen van de waterhoogten, de spanning en uitdaging van het verder stromende water, de voeling met de mogelijke dreiging. Om geen kansen verloren te laten gaan, is een visie op de ontwikkeling van de stedelijke kwaliteiten volgens de initiatiefnemers een eerste vereiste. Deze visie is al noodzakelijk bij de start van de plan- en besluitvorming over dijkversterking (de startnotitie van de milieueffectrapportage). De ontwikkeling van historische en cultu rele kwaliteiten moet voortborduren op het in de loop der eeuwen ontstane fijnmazige en grillige bebouwingspa troon. Sporen uit het verleden moeten niet alleen zichtbaar blijven, maar ook een herkenbare betekenis houden. Als het aan de bedenkers van de stel lingen ligt, krijgt niet het waterschap, maar het gemeentebestuur de primaire verantwoordelijkheid voor het uitwerken van de visie in een inte graal plan. Traditioneel is dit nog de bevoegdheid van het waterschap. De afgelopen jaren is veel gesproken en geschreven over rivierdijken in het landelijke gebied. Na de protesten tegen de schaduwzijden van dijkver sterking kwam de commissie-Boertien in 1993 met aanbevelingen om voortaan meer rekening te houden met de aanwezige landschappelijke, ecolo gische en cultuurhistorische kenmer ken. De Technische Adviescommissie Waterkeringen (TAW) kwam op verzoek van de minister van Waterstaat met aangepaste 'handrei kingen' voor het ontwerpen van rivier dijken. Intussen legde bijvoorbeeld de provincie Gelderland goede voorne mens vast in het Gelders Rivierdijkenplan (GRIP). Bij alle belangstelling voor de dijk in het landelijke gebied is echter nauwe lijks aandacht voor de dijk in de histo rische riviersteden. Daar betreft het vaak een beschermd stadsgezicht. Zo'n stedelijke situatie kan het nood zakelijk maken om af te wijken van de nieuw ontwikkelde aanpak voor het landelijke gebied, zo verwachten de initiatiefnemers van de studiedag. De centrale stelling van de Kring Vrienden van Zaltbommel luidt dan ook: 'De relatie van de stad met de rivier vraagt om een eigen benade ring'. De uitdaging is dan om in een nieuw plan de cultuurhistorische bete kenis als een extra dimensie te laten doorwerken. De kring gebruikt voor een rivierstad liever het begrip 'waterkering' dan het begrip 'dijk'. 'De dijk is slechts één mogelijke variant voor de bescher ming tegen wateroverlast van de rivier en is nadrukkelijk verbonden met niet-stedelijke situaties. De stede lijke waterkering heeft een andere ruimtelijk-functionele betekenis.' De stad stelt zijn eigen functionele rand-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 6