Drentse landschap roept om aandacht Als het om milieukwesties gaat, komt Drenthe wat journalistieke belangstelling betreft zeker niet tekort. In dit verband kan worden gewezen naar de nationale aandacht, die de kwestie 'Langelogeniet, het gebied in de gemeente Norg, waar de veelbesproken gasopslag is gepland. Op het moment, dat deze uitgave van Heemschut verschijnt, zal waarschijnlijk bekend zijn wat er definitief gaat gebeuren: wel of geen gasopslag in Langelo? J.HOF Landschap van Orvelte, Drenthe (foto Jan Hof) Pikant was in elk geval de positie, die mevrouw Margreet de Boer moest innemen. Als toenmalige Commissaris van de Koningin in Drenthe toonde zij zich met haar provinciaal bestuur tegenstander van de aanwijzing. Maar als minister? Nu we dit schrijven en het debat nog in het verschiet ligt kunnen we daar alleen maar naar gissen. Of is er grond voor een ondub belzinnige voorspelling over de afloop? Ja. De oud-commissaris zal verklaren het te betreuren, dat zij - hoewel haar oorspronkelijke visie nog steeds respecterend - uit overwegingen van landsbelang nu als minister het door haar partij genoot//tóm genomen besluit niet kan terugdraaien, omdat elk ander alternatief evenveel bezwa ren zal opleveren. 1 Vakantiebungalows Opvallende publiciteit leverde ook een rapport op van de Milieufederatie Drenthe, waarin wordt betoogd, dat de provincie een stevige uitbreiding van het aantal vakantiebungalows niet kan dragen, omdat daarmee een te grote druk op de natuur wordt gelegd. En daarom is men er tegen dat de plannen om nog eens een vierduizend onderkomens te realiseren, worden uitgevoerd. Curieus in deze affaire is de hartelijke bijval die de samenstel lers van het rapport kregen van de Recron, de organisatie van de recreatie ondernemers. Die Recron vindt óók dat er niet meer huisjes bij moeten komen, omdat Drenthe er al voldoende heeft. Meer bungalows zouden de belangen van de gevestigde bedrijven kunnen schaden. Over het principe van het vrije ondernemer schap gesproken... Deze wat lange inleiding brengt ons dan tot datgene, waar we naar goed journalistiek gebruik eigenlijk mee hadden moeten beginnen: de door de P.C.Drenthe van Heemschut geïnitieerde uitgave van het boek 'Landschap en Dorpen in Drenthe', dat op 14 juni j.1. in Assen werd gepresen teerd. Dat gebeurde in het Provinciaal Museum, waar het werd aangeboden aan de gedeputeerde drs.S.B.Swierstra door ir.P.C. Groen, voorzitter van Heemschut Drenthe. Hij benadrukte, dat Heemschut niet wil staan voor een rigide beleid, dat met oogkleppen op is gericht op starre principes, maar met begrip voor noodzakelijke ontwikke lingen wil meewerken aan zo goed mogelijke oplossingen van problemen door middel van terzake kundige adviezen. Gedeputeerde Swierstra stelde dat hij veel waardering heeft voor het werk van instellingen als Heemschut en dat hij het noodzakelijk acht te luisteren naar de kritische opstellingen ten aanzien van ontwikkelingen, die het aanzicht van landschap en bebouwing kunnen schaden. Spanningsveld De overheid is echter gehouden de belangen van het algemeen te dienen en daardoor ontstaat er vaak een span ningsveld over te nemen beslissingen. Er valt nu eenmaal niet te ontkomen aan het in belangrijke mate meewegen van economische belangen. Wanneer er werkgelegenheidsaspecten in het geding zijn dan moeten er soms keuzes worden gemaakt, die afbreuk kunnen doen aan terechte gevoelens van schoonheid en historisch-culturele beleving. Wanneer alle betrokkenen bereid zijn elkaar open tegemoet te treden en naar elkaar te luisteren, is het mogelijk tot oplossingen en besluiten te komen, die de grootst mogelijke mate van instemming genieten. Drs. Swierstra prees het initiatief van de PC om 'Landschap en Dorpen in Drenthe' het licht te doen zien. Het boek is een waardevolle aanvulling op datgene, wat er reeds in druk over Drenthe is verschenen. Goed uitgevoerd De uitgave van de Stichting 'Het Drentse Boek', mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de landelijke organisatie Heemschut, is goed uitge voerd. Het is een leesbaar werk, waarin aandacht wordt besteed aan het ontstaan van de verschillende duidelijk herkenbare landschappen en aan de ontwikkeling van de diverse typen dorpen, die zo eigen zijn voor Drenthe: de esdorpen, de wegdorpen, de kanaaldorpen en de koloniedorpen. Het heeft de verdienste informatief te zijn voor degenen, die actief door Drenthe trekken, maar ook geschikt voor de leunstoeltoerist, die uit alge mene interesse wat meer over de provincie wil weten. 'Landschap en Dorpen in Drenthe' werd samengesteld door ir. P. C. Groen, J.Hof S.Jantzen en H. IV. de Vroome. Het is in de reguliere boekhandel verkrijgbaar voorf. 19,75 Bestelnummer: ISBN 90-6509-213-7 J.Hof is lid van de PC Heemschut Drenthe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 5