Vereniging Open Monumenten opgericht J.K. Burgemeester Nijpels kreeg eerste Breda-nummer Cursus restauratie van stucwerk Geen beroep Boerboom-pad Op 11 augustus werd in Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten de oprichting bekend gemaakt van de Vereniging Open Monumenten (VOM). Deze nieuwe vereniging wil voortbordurend op de succesvolle Open Monumentendagen de interesse voor en het behoud van het cultureel erfgoed stimuleren. De vereniging mikt op 3 50.000 leden binnen vijf jaar maar als er zich in 1994 50.000 leden aanmelden, zou dat ook al mooi zijn, vertelde de kersverse voorzitter Ars. U.F.Hylkema. Mede dankzij een donatie van het VSB-fonds kon het startsein worden gegeven voor een grote ledenwerf campagne, die zich vooral richt op de interesse-hausse rond de Open Monumentendag. Bij alle VW's en ANWB-kantoren zijn publieksfolders te krijgen en op de Open Monumentendag worden ze uitgereikt aan de verwachte 700.000 bezoekers. Vanaf 12 september liggen de folders ook op de postkantoren. Het lidmaatschap van de Vereniging is f 37,50. Hiervoor ontvangen de leden een tweemaandelijks tijdschrift en toegang tot of korting bij openstel ling van monumenten. Ook op sommige artikelen op het gebied van monumenten kunnen de leden korting krijgen. Leden krijgen als welkomsge schenk een set van zes fraaie prent briefkaarten met monumenten erop afgebeeld. Onlangs werd in Den Haag de eerste erfgoedwinkel van de vereni ging geopend met alle mogelijke artikelen met een historische herken- ningswaarde. In Borger en Den Bosch komen ook zulke winkels. Op Kasteel Duivenvoorde presenteerde de vereniging "'s lands schatkist", een display met alle mogelijke artikelen zoals briefkaarten, lekkernijen, boeken, CD's en andere hebbedinge tjes. De winkels worden ingericht naar het voorbeeld van de Engelse 'heritage shops' van de National Trust. De VOM wil ook monumenten, die een publieksvriendelijke bestemming kunnen krijgen, gaan restaureren. Ook wil de vereniging de mogelijkheden gaan onderzoeken voor een Nationaal Monumentenfonds, een organisatie voor stads- en dorpsherstel op plaat sen, waar zo'n organisatie ontbreekt. In dat kader wil de VOM jaarlijks aandelen gaan uitgeven. De Bond Heemschut werkt samen met de niéuwe vereniging en partici peert ook in het Bestuur van de VOM. Heemschut-bestuurslid mevrouw A.J. Ie Coultre-Foest heeft op 18 augustus in het Bredase stadhuis aan burgemeester Ars E.Fl. T.M. Nijpels het voor een belangrijk deel aan Breda gewijde augustusnummer van Heemschut aan geboden. Het Heemschuttijdschrift nummer 4 had een bijzonder Bredaas tintje in verband met de landelijke Heemschutdag in deze Brabantse stad op 8 oktober. Mevrouw Le Coultre wees er op, dat in de na-oorlogse periode van opbouw en uitbreiding ook in Breda zaken zijn gebeurd, die we nu betreuren. Zij noemde het daarom plezierig, dat Breda grootse plannen heeft met haar historische binnenstad waarin het versterken van de middeleeuwse stadskern centraal staat. De voldoening zou nog groter zijn als er daarnaast een groenplan komt voor de binnenstad. Burgemeester Nijpels gaf toe, dat er in het verleden minder gelukkige ingrepen in Breda hebben plaats gehad. Maar dat er veel van de onder gang is gered bewijst een rondgang door Breda en illustreert de foto van het Begijnhof op de frontpagina van Woerden - Van 19 t/m 21 oktober wordt achtereenvolgens in Den Haag, Veenendaal en Den Bosch een cursus over restauratie van stucwerk gegeven. Deze wordt georganiseerd door het Bedrijfschap Stukadoors-, Terrazzo-, en Steengaasstellersbedrijf, afbouwbe drijf (STS) te Woerden, in samen werking met de vakgroep restaura tie van de T.U. Delft. Het accent wordt gelegd op buitenbepleiste ring. Er wordt een overzicht gegeven van de verschillende stijlen en materialen door de eeuwen heen en van de restauratiemogelijkhe den. Inschrijving: 03480-20844. Deventer - Er volgt geen beroeps procedure tegen het verlenen van een bouwvergunning door de het augustusnummer van Heemschut. Het was namelijk de bedoeling om het uit het begin van de vorige eeuw date rende Begijnhof te slopen t.b.v. een vierstrooks verbindingsweg tussen NS-station en binnenstad. In dit verband wees hij er op, dat er in de jaren zestig bijna geen stad in Nederland was waar, als gevolg van de vernieuwingsdrang, geen monumen tale panden het veld hebben moeten ruimen. Nijpels benadrukte, dat we nu andere zorgen kennen. Door het uit blijven van voldoende financiële steun van de rijksoverheid komen we de komende jaren honderden miljoenen guldens te kort om het culturele erf goed voor verval te behoeden. Als gevolg daarvan dreigt een deel verlo ren te gaan. Om dat te voorkomen is het volgens de eerste burger van Breda nodig de politieke partijen op dit gevaar te wijzen en alles in het werk te stellen om het getij tijdig te keren. De hulp van een organisatie als Heemschut is daarbij onontbeerlijk, aldus de heer Nijpels. Jo Wouters, PC Noord-Brabant gemeente Deventer voor de panden Broederenstraat 1-3-5, waarvan er één de status van gemeentelijk monu ment heeft. Heemschut heeft van de mogelijkheid tot beroep afgezien. Bij de verbouwing van het pand, waarin vroeger bedrijven als Boerboom en Koehorst gehuisvest waren, is volgens Heemschut niet juist omgesprongen met enkele karakteristieke historische elemen ten. Heemschut maakte zich daarbij met name'zorgen om een Jugendstil glasplafond en een monumentale trap. Na de schriftelijke toezegging' te hebben ontvangen dat de histori sche elementen gespaard zullen blijven besloot Heemschut van verdere actie af te zien. Beloofd is dat het plafond in de winkel herplaatst danwel elders opgesla gen en bewaard wordt. Richard Kers, PC-Heemschut Overijssel Al

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 47