Herman Knijtijzer overleden KORTE BERICHTEN Noord-Holland Sloop Saskiahuis? Station Naarden-Bussum Gelderland Panoven wordt baksteenmuseum Overijssel Zwols openluchtbad monument is het niet verwonderlijk dat er een poging wordt gedaan om het probleem terug te brengen tot ziel togende getallen. Toch is in de bouw kunst de macht van getallen altijd ondergeschikt aan de vrijheid van de creativiteit. Als nu blijkt, dat er archi tecten zijn die vinden dat er in de opleiding weinig aandacht wordt geschonken aan dit probleem dan is het eerder zo, dat bij die architecten een gebrek aan creativiteit is waar te nemen. Het gaat in bestaande stads beelden niet om de tweeheid van contrast en harmonie maar veeleer om de eenheid van harmonie en contrast. H. Knijtijzer, architect BNA. Op 27 augustus is op 80-jarige leeftijd Herman Knijtijzer overle den. Herman was architect en als eindredacteur heb ik hem bijna acht jaar mee mogen maken als lid van de redactieraad. Daarin konden we steeds weer genieten van zijn humor en zijn markante bijdragen aan de discussie. Herman had vaak tegendraadse standpunten maar daar liep steeds een duidelijke rode draad door heen: zijn liefde voor soberheid en eenvoud. Hij geloofde daarbij in eigentijdse bijdragen van de archi tectuur aan de historische omge ving in een optimaal evenwicht van harmonie en contrast. Tot op het laatst was Herman sterk betrokken bij het wel en wee van het tijd schrift. Kritiek stak hij niet onder stoelen of banken. De redactie is erg blij met de laatste discussiebij drage, die hij Heemschut naliet in de vorm van een ingezonden stuk. We kregen dat op 22 juli en het is een reactie op een artikel van ir. Oosterholt in het juni-nummer. Oosterholt probeert daarin criteria aan te geven hoe de mate van harmonie en contrast te meten bij nieuwbouw in een historische omgeving. Het is tekenend voor Herman, dat hij deze kwantitatieve benadering afwijst. Hij geeft de voorkeur aan een creatieve benadering door de architect. Herman schreef vele artikelen voor Heemschut. De redactie is hem dankbaar voor zijn grote betrokkenheid en bijdragen aan de discussie en het tijdschrift zelf. Hierboven zijn laatste bijdrage. In het december-nummer zal de secretaris van de Bond Heemschut een uitvoeriger in memoriam aan Herman Knijtijzer wijden. Jaap Kamerling, eindredacteur Amsterdam - Het Saskiahuis in Amsterdam dreigt gesloopt te worden. Het ernaast gelegen museum Rembrandthuis heeft het pand aange kocht en wil het door nieuwbouw vervangen. Het Rembrandthuis heeft grote behoefte aan uitbreiding; restau ratie van het Saskiahuis zou duur en ondoelmatig zijn. Het Cuypers Genootschap, dat zich inzet voor behoud van het negentiende eeuws cultuurgoed, verzet zich tegen het plan. Het Saskiahuis, daterend uit 1900, mag dan, ondanks een mooie gevel, geen bijzondere architectonische waarde hebben, het Cuypers Genoot schap wijst op de cultuurhistorische waarde. Er was namelijk een textiel- atelier in gevestigd met driehonderd voornamelijk joodse werknemers, die in de oorlog vrijwel alle omkwamen in concentratiekampen. Geregeld wordt het Saskiahuis nog bezocht door oude werknemers, hun nakomelingen en buurtbewoners. Het gebouw is van de hand van A. Jacot, die in Amsterdam o.a. het Hirschgebouw ontwierp. Bussum- Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Provinciale Monumentencommissie geadviseerd het station Naarden- Bussum op de provinciale monumen tenlijst te plaatsen. Het gebouw (1925-1928) is van de hand van architect H. Schelling, die verder onder meer het Amsterdamse Amstel Station en het station Sittard ontwierp. De stations van Sittard en Naarden- Bussum hebben een kubistisch-expres- sionistische bouwstijl gemeen. Maar Sittard (architect: S.van Ravesteynis net iets ouder dan Naarden-Bussum en kwam om die reden terecht op de rijksmonumentenlijst, terwijl Naarden-Bussum het moet doen met de provinciale lijst. Hetgeen niet verhinderde dat NS het station te Sittard begin dit jaar heeft gesloopt en vervangen door een modern gebouw. Intussen heeft NS de gemeente Bussum verzocht een deel van de oude perron overkapping - overigens niet van Schelling - te mogen slopen, wegens de hoge kosten van onderhoud. De gemeente wacht echter met het afgeven van een sloopvergunning totdat de provincie heeft beslist. Zevenaar - De steenfabriek 'De Panoven' in Zevenaar wordt in 1995 het nationale baksteenmuseum. Duizenden jaren van baksteenproduk- tie zullen er in beeld gebracht worden. De Panoven is gebouwd tussen 1924 en 1926 en werd in 1993 gesloten. Het is de enig overgebleven 'zigzagoven' in Nederland. De ovenkamers werden in een zigzagvorm aangelegd om zodoende veel ruimte te winnen. Vrijwilligers van Heemschut hebben destijds de panoven een opknapbeurt gegeven. Zwolle - Het Zwols openluchtbad heeft de status van rijksmonument gekregen. Vijf jaar geleden stond het nog op de nominatie om gesloopt te worden. Het zwembad (1934) is een werk van Jan Gerko Wiebenga, direc teur gemeentewerken van Zwolle. Hij was een vertegenwoordiger van Plet Nieuwe Bouwen. Het bad heeft twee bassins van vijftig meter. Het draait bijna geheel op vrijwilligers en heeft slechts twee badmeesters in dienst. Het wordt geëxploiteerd door een vereniging, waarvan meer dan 1400 gezinnen lid zijn. B.F. 'De Panoven'te Zevenaar 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 45