®SSé BOEKEN EN JAARVERSLAGEN Bouwstijlen Architectuur en Stedebouw Vestingbouw Molens Retabel Zeddam Weidum Streekwijzers Bij Kosmos verscheen, samengesteld door Ronald Blijdenstijn en Ronald Stenvert een 'moderne' uitgave c.q opvolger van Vermeulens 'ABC van de Bouwstijlenen Vriends 'Stijlen in de Bouwkunst'. De titel van deze nieuwe uitgave luidt: 'Bouwstijlen in Nederland, {10401940}'. Dat een over zicht van Nederlandse bouwstijlen in ruim 100 bladzijden niet anders dan kort en bondig kan zijn spreekt voor zich. De schrijvers hebben de stijlinde ling van de Rijksdienst als uitgangs punt genomen en deze teruggebracht tot 16 hoofdstijlen en een aantal onderverdelingen. De diverse stijlen worden in een vaste volgorde behan deld; ontstaan, betekenis, kenmerken, materiaal, bouwwijze en tenslotte varianten en regionale spreiding. Foto's (bij Vermeulen nog penteke ningen) van bekende bouwwerken dienen als voorbeeld. Tot slot bevat het boek een begrip penlijst en een literatuurlijst. Het boekje is een handige overzichtelijke introductie op de Nederlandse Bouwkunst. Utrecht, Kosmos-Z&K, 1994.128p. ISBN90.215.20702. Prijsf34,90 In de aan het Monumenten Inventarisatie Project gekoppelde serie 'Architectuur en Stedebouw' verschenen onlangs de delen 11 Limburg en 12 Den Haag. Limburg werd samengesteld door J.C.G.M. Jansen en Den Haag door B. Koopmans. De voltooiing van de serie nadert het einde, waarmee het beeld van de Jonge architectuur volledig in kaart is gebracht. Nog vier delen hebben we in het vooruitzicht. Zwolle, Waanders. 1994. Respectievelijk f30,-en f35,- In de tweede bundel van de Vestingbouwkundige Bijdragen van de Stichting Menno van Coehoorn, onder redactie van S.H. Poppema e.a., staan 'vloeibare' verdedingingswerken centraal. Nederland kende verschil lende ingenieuze stelsels van kanalen en sluizen om in tijden van nood een deel van het land onder water te zetten en zo de vijand op afstand te houden. De tweede bundel heeft als titel 'Water ter verdediging; Vesting bouwkundige bijdragen 1993' e.n bevat een zevental bijdragen uit verschillende perioden over inunda- tiewerken, Bommenberend, de schans bij Woudenberg en ook over de fortenkrans van Sint Eustatius. Tot slot aandacht voor twee proefschriften over 17de eeuwse vestingwerken.. Zutphen, De Walburg Pers, 1994. 160p. ISBN90.6011.882.0 Prijs f37,50 In het voorjaar verscheen een heruitgave van het boekje 'Molens in Nederland' samengesteld door C.P. Braaydat in verschillende talen wordt uitgegeven. Van ieder boekje dat verkocht wordt, is 2 5 cent bestemd voor het herstel van onze molens. De uitgever van het boekje, Kooijman Souvenir Gifts op de Zaanse Schans hebben zo'n 26.000 gulden gereser veerd voor onderhoud en restauratie van verschillende molens. In de kleurige uitgave worden de verschillende typen molens van Nederland in het kort beschreven. Het adres van de Vereniging 'De Hollandsche Molen'is: Sarphatistraat 634,1018 AV Amsterdam. Contributie minimaal f25,- per jaar. Tel. 020-6238703. Ook van deze nieuwe uitgave is van elk verkocht deeltje een kwartje bestemd voor de Hollandse Molens. De prijs van het boekje is f 8,75 en is behalve op de Zaanse Schans bij verschillende opengestelde molens te koop. In de reeks Clavis Kunsthistorische Monografieën verscheen als deel XII 'Het retabel van Zeddam.; Antwerpse houtsnijkunst uit de late middeleeuwen., door H. Mees. Het retabel uit het eind van de 16de eeuw toont 5 scènes met 50 figuren, die de passie van Christus uitbeelden. Foto's ook ten tijde van de restauratie in 1967 tonen het beeld houwwerk in detail. Zutphen, de Walburg Pers, 1994. 64p. ISBN90.6011.863.4 Prijs f29,50. Bij Canaletto verscheen 'Weidum, dorp van staten'; geschiedenis van de bezit tingen van de familie Buma' door Rita Mulder-Radetzky en Barteld de Vries. Het boek behandelt de geschiedenis van het buiten Borniastate en een aantal boerderijen in en nabij Weidum. Het dorp Weidum had in het verleden een tiental staten, waarvan slechts (Nieuw)Borniastate en Papingastate resten. De bouwgeschiedenis, bewo nersgeschiedenis, de tuinaanleg (een vroeg ontwerp van Roodbaard waar slechts weinig van rest) en de familie begraafplaats worden uitvoerig beschreven. Gegevens werden verzameld uit zowel particuliere als overheidsarchieven. Ook wordt de geschiedenis van het dorp Weidum belicht, alsmede het Bumaleen, dat nog steeds door nazaten van de stich ter beheerd wordt. Alphen aan de Rijn, Canaletto, 1994.129 p. ISBN 90.6469.689.6 Prijsf34, 50. Onlangs verscheen de NTVON Streekwijzer voor 'Midden Noord- Holland, samengesteld door Steven van Schuppen, waarin de natuur en cultuur van de streek tussen West- Friesland en het IJ beschreven worden: Kennemerland, Waterland, de Zaan, Haarlem en Alkmaar. De gids wil de gebruiker leren zelf te kijken en verbanden te leggen. Los bijgeleverd is een zestal routebe schrijvingen rondom de natuurvrien denhuizen 'Zeehuis' en 'Banjaert'. De NTVON Streekwijzer maakt onderdeel uit van een reeks van dertien gidsen, waarvan er inmiddels zes zijn verschenen. De gids is te verkrijgen bij de boek handel, ANWB en VW kantoren. Amsterdam, Buijten éf Schipperheijn, 1994. 96p. ISBN90.6064.832.3. Prijs f 19,50 Gezicht op het voormalige stadhouderlijke hof te Leeuwarden, waarvan de linkervleugel door Gerlacus Buma werd gekocht. Gravure uit 1785.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 42