Taalmonumenten Groningen EXPOSITIES Heemschut-agenda Cursus Bouwhistorie 'Zo scheef als de Farmsumer toren'. Betekenis: erg schuin of scheef. De oude toren van Farmsum stond inderdaad scheef, maar is in 1869 afge broken en door een nieuwe vervangen, die behoorlijk recht is. De kerk van Farmsum was oorspronkelijk een overwelfde kruiskerk met halfrond uitgebouwd koor. Nadat deze tot collegiale kerk was uitgeroepen werd het gebouw vergroot met een veelzijdig koor en zijbeuken. Bovendien werd aan de noordkant van het koor een sacristie met schatkamer aangebouwd. In 1869 bouwde de architect J. W. Maris op de fundamenten van de middeleeuwse kerk een nieuwe Hervormde kerk. De barokke toren spits van deze nieuwe kerk herinnert aan de Noordduits-Scandinavische torenbekroningen, het interieur met zijn smalle, vlak gedekte zijbeuken en tongewelf over de middenbeuk aan de Waterstaatskerken. Van de in 1869 gesloopte oude kerk bestaat nog een tekening van J. Berghuis uit 1854. Girbe Buist, werkzaam bij de Culturele Raad Overijssel Oude gravure, tezien in Brielle. Am.bacht en mmument; Bouw- en restauratietechnieken in Brielle. T/m 21 oktober in Trompmuseum, Venkelstraat 1 Brielle. Open ma t/m vr van 8-12.30 uur en 13.30-16.00 uur. Charlois opgeslokt; T/m 29 oktober in de Archiefwinkel, Coolsingel 91, Rotterdam. Open di t/m za van 11.00-16.00 uur. Hilversumsche Vaandels en Vereenigingen T/m 20 november in Goois Museum, Kerkbrink 6, 1211 BX Hilversum. Open di t/m zo van 12.30-16.30 uur. Hetpraalgraf van de Brederodes te Vianen; T/m 26 november in Stedelijk Museum, Voorstraat 97, Vianen. Open di t/m vr van 13.30-17.00 uur, za van 11.00-16.00 uur. Een vorstelijke dierentuin, de menagerie van Willen V; Van 26-11 t/m 5-2-1995 inTeylers Museum, Haarlem, Spaarne 16. Open di t/m za van 10-17 uur.Zon en feestdagen 13-17 uur. Eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. 15 oktober: excursie Heemschut- Overijssel naar Delden. (zie aug.nr. pag. 27). 28 oktober: studiedag over dijkverzwaring in oude riviersteden, (zie art.op pag.6 en 7). De monumentale waardebepaling van gebouwen en ensembles wordt tot op heden vooral bepaald vanuit het exterieur. De meeste monumentenlijsten zijn zo tot stand gekomen. De in de gebou wen aanwezige historische zaken zoals draagconstructies, kappen, kelders en interieuronderdelen zijn hierdoor niet bekend en niet beschreven. Bescherming van deze zaken is daarom in de prak tijk moeilijk te realiseren. Welis waar worden gebouwen bij de voorbereiding van restauraties van binnen bekeken en opgemeten, maar veel waardevolle zaken zijn dan nog niet zichtbaar. Om verrassingen te voorkomen en verlies aan historische waarde tijdens de verbouwing te beper ken, is bouwhistorisch onderzoek noodzakelijk. Gemeentelijke monumentenzor- gers hebben tot taak bouwhistori sche waarden te inventariseren, beheren en toe te passen in het monumentenbeleid. Zij worden hierbij geadviseerd door de monumentencommissie en het particulier intiatief. Deze laatsten moeten daarom over de nodige basiskennis beschikken om bouwhistorische gegevens op de juiste waarde te schatten. Deze kennis is nodig bij het opstellen van monumentenlijsten en de beoordeling van restauraties en stedebouwkundige plannen. Flet NCM organiseert samen met de Stichting Bouwhistorie Nederland een cursus bouwhisto rie, getiteld 'Bouwhistorie in kort bestek', toegesneden op de leden van particuliere monumentenor ganisaties en monumentencom missies. In vijf avonden en een excursie worden diverse aspecten van de bouwhistorie behandeld: o.a. de historie van het bouwen, architectuurhistorie benaderd vanuit materiaal en constructie, het huis in de stad, historische boerderij bouw, bouwmaterialen en constructies, de beoordeling van gebouwen en bouwplannen en stedebouwkundige aspecten van bouwhistorische onderzoek. De cursus vindt plaats in 's-Hertogenbosch op de dinsdag avonden 1,8,15, 22 en 29 novem ber en zaterdag 26 november. De kosten bedragen f 150,- per persoon. Voor nadere informatie kunt u terecht bij het NCM (020-6277706), Paul Vesters). 40

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 40