25 jaar Gelders Historisch Bouwfragmentendepot Hergebruik sloopafval verplicht in model-Bouwverordening Hergebruik is in. Niet alleen zuinigheid of milieubewustzijn stimuleert hergebruik, maar ook historisch bewustzijn. Al 25 jaar, sinds 1969, verzamelt het Gelders Historisch Bouwfragmentendepot in het Betuwse Valburg bouwmaterialen die vrijkomen bij restauratie, verbouw of sloop van oude gebouwen. Het depot stelt deze materialen op non profit-basis beschikbaar voor het herstel van beschermde monumenten. 2*f ABELE REITSMA r Srv*' f Fragment van preekstoel uit het depot. Zoals bekend, is bij het herstel van monumenten vaak behoefte aan materialen die schaars zijn, niet meer gemaakt worden of erg duur zijn om te maken. Als zulke spullen bij een restauratie niet beschikbaar zijn, moet het monument worden voorzien van alternatieve materialen. Soms is dit niet zo erg, maar het gebeurt bijvoor beeld ook dat een compleet pannen dak vervangen moet worden omdat een klein aantal passende pannen ontbreekt. Een historisch gebouw kan zo een belangrijk deel van zijn karak ter verliezen. De Gelderse 'materialenbank' is een wachtkamer voor kloostermoppen, tegels, kruispannen, consoles, schoor steenmantels, paneeldeuren, schuifra men, balusters, sleutelstukken, muur ankers, deurgrepen, trappen, glas- in loodpanelen, gips-ornamenten, hekwerken en veel andere gangbare of bijzondere voorwerpen. Bijzonder zijn bijvoorbeeld het interieur van een kruidenierswinkel en de inventaris van een smederij en een café. Liefdadigheid Het depot is onafhankelijk en werkt als een instelling van liefdadigheid. Het voert wel een handel in tweede hands bouwstoffen, maar doet dit nadrukkelijk niet op commerciële basis. Dit zou misschien wel kunnen, maar het zou ten koste gaan van de monumenten. De spullen zouden dan erg duur worden en bovendien zou veel materiaal verdwijnen naar niet- monumenten. Het depot stelt zich ten doel bij te dragen aan het verantwoord herstel van beschermde monumenten door authentieke materialen tegen een lage kostprijs te leveren. Iemand die spullen wil gebruiken voor een gebouw dat niet voorkomt op een monumentenlijst van rijk, provincie of gemeente, krijgt geen voet aan de grond. Ook iemand die oude bouw- fragmenten nodig heeft om zijn huis om te toveren tot een romantisch sprookjeshuis hoeft niet bij het depot aan te kloppen. Het werkgebied van het bouwfrag mentendepot beperkt zich in de prak tijk tot Gelderland. Aanvragen van buiten Gelderland worden per geval beoordeeld. Voorwerpen van buiten de provincie neemt het depot aan als de vervoerskosten niet te hoog zijn. Vergoeding Hoe gaat de ideële handel in zijn werk? Iemand die materiaal aanbiedt, krijgt een vergoeding van de transportkosten. De prijs voor de objecten komt in overleg tot stand. De afnemer zorgt zelf voor het vervoer en betaalt een rede lijke vergoeding voor de voorwerpen. Het depot draait vooral bij de gratie van de aanbieders van materiaal. De aanbieder moet enige moeite doen om zijn spullen een goede bestemming te geven en moet daarbij genoegen nemen met een niet-commerciële vergoeding. 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 38