Nieuwe kans voor Leidse Meelfabriek Een hoge betonnen kolos aan de Zijlsingel torent hoog boven de Leidse binnenstad uit. Voor veel Leidenaars een monsterlijk bouwwerk, voor anderen een monum,ent. Na een jarenlange discussie maakt deze voormalige Leidse Meelfabriek De Sleutels nu een goede kans om een plaats te krijgen op de Rijksmonumentenlijst. Historie ERICJAN WETERINGS De Meelfabriek aan de Zijlsingelzijde.ffoto's N.J.Bavelaar). Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, ijvert al sinds 1988 voor behoud van het complex. Om de jarenlange patstelling over de positie van de Meelfabriek te doorbreken organiseerde de stichting een rond leiding door het complex voor Leidse politici. Plaatselijke architecten en deskundigen van het Pie (Projectbureau Industrieel Erfgoed) legden uit waarom dit gebouw niet gesloopt moet worden. Projectcoƶrdinator Hildebrand de Boer van het Pie noemde De Sleutels 'een van de weinige authentieke voorbeel den van wat er van de graanverwer- kende industrie in Nederland is overgebleven. Naast de unieke beton constructies waaruit het complex is opgebouwd, is het opmerkelijk dat de meeste produktiemiddelen nog in hun geheel zijn bewaard, zoals bijvoor beeld het interne transportsysteem.' De plaatselijke politici reageerden terughoudend op deze bevindingen. De verantwoordelijke wethouder voor ruimtelijke ordening Van Rij en de voor monumentenzorg verantwoorde lijke burgemeester Goekoop meenden, dat stedebouwkundige bezwaren zwaarder wegen dan behoud. 36 Niettemin zou het voor Goekoop geen schrikbeeld zijn als het gebouw op de Rijksmonumentenlijst zou komen, zo verklaarde hij na de excur sie in het Leidsch Dagblad. 'Ik vind het geen mooi gebouw en zoals het er nu bijstaat zou ik het niet willen hebben. Provincie en Rijk moeten zich er eerst over uitspreken. Ik wacht de gang van zaken rustig af.' Volgens De Boer moet de discussie over behoud zich niet beperken tot de subjectieve vraag of een gebouw 'mooi' of'lelijk' is. 'Wij willen alleen behou den wat essentieel is en daarbij letten we ook op de cultuurhistorische en sociaal- economische waarde.' Het complex wordt overigens niet direct bedreigd. Eigenaar Meneba gebruikt het de laatste jaren als opslag plaats voor graan. In andere ruimten hebben kleine bedrijfjes en kunste naars (tijdelijk?) een plaats gevonden. Projectontwikkelaars beten de afgelo pen jaren hun tanden stuk op het complex en een nieuw bestemmings plan van de gemeente laat nog op zich wachten. Meelfabriek De Sleutels werd in 1883 opgericht als De Koster ir Co. In de loop van tientallen jaren werd het complex steeds verder uitgebreid. Aan het eind van de vorige eeuw werd de fabriek verschillende keren door brand getroffen. Momenteel zijn twee belangrijke gebouwen van rond de eeuwwisseling nog bewaard: het ketel huis uit 1896 en het silogebouw uit 1904. Beide onderdelen zijn voorbeel den van vroege grote betonconstructies in Nederland. Ook in andere delen van het complex die later zijn aangebouwd zijn zeldzame, unieke constructies te vinden, zoals het riffellokaal uit 1931, het meelpakhuis uit 193 7 en het reini gingsgebouw uit 1938. De buitenmu ren hebben geen dragende of steunende functie, maar scheiden alleen het binnenwerk van 'buiten'. Het meel pakhuis heeft een volledig betonskelet, dat is opgebouwd uit zogenaamde paddestoelvloeren. Deze bestaan uit een vlakke vloerplaat, ondersteund door achthoekige kolommen, die er via een eveneens achthoekige kolom- kop op aansluiten. Deze paddestoel- vloer met kolomplaat komt vaker voor, maar niet in deze constructie. Het riffellokaal is opgebouwd uit een volledig ijzeren skelet van kolommen en balken. Bijzonder is dat over de ijzeren balken houten vloerdelen liggen zonder een houten balklaag. Die constructie maakt het eenvoudig om een gat te zagen in de houten vloer om een nieuwe buis of leiding aan te leggen. Als het gat niet meer nodig is kan het simpel worden gevuld met een houten stop. Het reinigingsgebouw uit 1938 combineert betonnen balken met dezelfde soort houten vloerdelen als in het riffellokaal. Deze combinatie was tot dusver onbekend. Plastiek van bouwmassa's De meelfabriek sloot haar deuren in 1988, toen eigenaar Meneba besloot de produktie naar Rotterdam over te brengen. Vakbonden probeerden de dreigende sluiting af te wenden, maar werden door de toenmalige Leidse wethouder Fase de deur gewezen met de historische woorden 'de gemeente doet niet in meel.' In datzelfde jaar onderzoekt Stiel de waarde van de fabriek, in samenwer king met de vakgroep Historie van de bouwkunde van de Technische Universiteit Delft. Daaruit volgt een aanvraag om het complex op de gemeentelijke monu mentenlijst te plaatsen. 'De Meelfabriek is een gebouw dat intri geert door zijn krachtige stedebouw kundige aanwezigheid, door de fantas tische plastiek van de bouwmassa's en door de ligging aan Zijlsingel en Ankerpark. Zowel voor de ontwikke-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 36