Amsterdamse binnenstad nog steeds geen beschermd stadsgezicht mBST BERT FRANSSEN Er zijn honderden binnensteden of delen daarvan aangewezen als beschermd stadsgezicht. Maar de meest beschermingswaardige binnenstad zit daar niet bij. De binnenstad van Amsterdam dus. En dat heeft de verontwaardiging van Geurt Brinkgreve gewekt, de man zonder wie Amsterdam er een stuk minder monumentaal uit had gezien. Geurt Brinkgreve wil van geen excuses weten. 'Het is nogal een blamage voor Amsterdam,' zegt hij. 'De binnenstad is het belangrijkste architectonisch en stedebouwkundig ensemble van Nederland. Het gemeentebestuur ligt dwars. Een van de argumenten: aanwijzing tot beschermd stadsgezicht levert geen extra geld op. Brinkgreve: 'Als we op die manier de waarde van ons historisch erfgoed afmeten, kunnen we de hele zaak wel slopen.' 'Concreet,' gaat hij verder, 'betekent de aanwijzing niet veel. Niet meer dan een verplichting bestemmingsplannen vast te stellen met een beschermende strekking. Maar het heeft vóór alles een morele werking, namelijk de verplichting om zorgvuldig met de historische binnenstad om te gaan. Het heeft minstens zoveel invloed in de sfeer van verbouwing en nieuw bouw als in de directe monumenten bescherming. Het biedt een toetsings kader, het verplicht de gemeente bij het vaststellen van bestemmingsplan nen en bouwplannen er nauwkeurig op toe te zien, dat er geen schade wordt toegebracht aan architectoni sche en stedebouwkundige waarden.' Dat doet de gemeente namelijk lang niet altijd, volgens Brinkgreve. Een duidelijk voorbeeld vindt hij het plan De Kolk. Dat wordt op dit moment gerealiseerd in het gat, ontstaan na de brand in bioscoop Royal aan de Nieuwendijk, in het oudste stuk Amsterdam. Het gat, voor de deur van het landelijk bureau van Heemschut, wordt nu opgevuld door een ambitieus bouwplan. Ambitieus dan in de zin van grootschalig en veel geld verdienen. Met bescherming van historische waarden heeft het niet veel op - zie de ingezonden brief van Brinkgreve elders in dit blad. Brinkgreve: 'Het Bureau Monumentenzorg en de Monumentencommissie Amsterdam hadden ernstige bezwaren tegen het plan dat nu uitgevoerd wordt, ze vonden het onaanvaardbaar. Het mocht niet baten. Je staat in zulke gevallen een stuk sterker, je argumen ten wegen zwaarder, als de binnenstad beschermd stadsgezicht is. Men had dan kunnen zeggen tegen ABN-Amro, de bouwer: mijnheer, u mag daar bouwen, maar niet hoger dan zoveel meter en met inachtneming van de historische percellering en het histori sche stratenpatroon. Dan was er een heel ander gebouw ontstaan. Natuurlijk moet er altijd nieuwbouw gepleegd kunnen worden. Maar wel binnen zekere grenzen, zonder met een los handje vrijstellingen van de maximumhoogte te verlenen, een van de grootste bedreigingen van de stad.' Maupoleum II Er staat nog een reeks grootschalige nieuwbouwprojecten in de Amsterdamse binnenstad op stapel. Het regent klachten daarover. Zo Door de welstandscommissie afgewezen ontwerp voor nieuwbouw van Teun Koolhaas op de plaats van het gesloopte Maupoleum aan de Jodenbreestraat in de historische binnenstad. wordt het Maupoleum. aan de Joodenbreestraat, het 'lelijkste gebouw van Nederland', op dit moment welis waar afgebroken, maar binnenkort vervangen door een volgens kenners net zo lelijk, amorf gebouw (van Teun Koolhaas) met een te groot volume, waarbij de gemeente de totstandko ming van het project overliet aan het Philips Pensioenfonds. De 'kwestie beschermd stadsgezicht' staat al 5 jaar op de agenda van de gemeente Amsterdam. In september 1989 vroeg de Rijksdienst voor de Monumentenzorg namens de minister van WVC het oordeel van de gemeen teraad over een voorstel tot aanwijzing van Amsterdam binnen de Singelgracht tot beschermd stadsgezicht. Volgens de wet moest de gemeente binnen zes maanden reageren, vijf jaar later heeft ze dat nog steeds niet gedaan. 'Ronduit beschamend' vindt Brinkgreve dat. En ook minister d'Ancona werd ongedul dig. Korzelig liet ze vorig jaar weten dat ze ook zonder gemeentelijk advies over kon gaan tot de aanwijzing. Huurexplosie gevreesd Deed de gemeente in de afgelopen 5 jaar dan niets? Jawel. De betrokken raadscommissie voelde wel degelijk voor een positief advies over de aanwijzing aan het ministerie. Maar eerst wilde men problemen met bet huurprijsniveau oplossen. En dat vergde tijd. Wie zich in deze problematiek wil verdiepen, zij gewaarschuwd. Hij krijgt te maken met een buitengewoon ingewikkeld verhaal over huurprijzen, voor een normaal mens haast niet te volgen. Artikel 8a van het Besluit Huurprijzen Woonruimte wordt daarbij als boosdoener genoemd. Volgens dat artikel wordt vanaf het moment van aanwijzing tot beschermd stadsgezicht het puntensysteem voor het bepalen van de huurprijzen buiten werking gesteld. Eigenaren van panden mogen de extra kosten die zij maken om hun panden op peil te houden, doorberekenen in de huur. Want anders leidt dat tot verkrotting, waarmee het stadsgezicht zeker aange tast wordt. Huurverhoging heeft echter ook ongewenste effecten. 'Mensen met lage inkomens moeten óók in een monument kunnen wonen,' zei PvdA- raadslid Els Agsteribbe onlangs tot een gehoor van plaatselijke notabelen. Ik begrijp dat het hier niet eens om 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 34