Rimburg en Millen: monumentale grensgevallen' Romeinse sporen in Limburgs grensgebied A.M.P.P. JANSSEN De twee grensplaats/es Rimburg en Millenwaarheen de excursie van de afdeling Limburg dit jaar voerde, kenden reeds bewoning aan het begin van onze jaartelling. Een continuïteit in de bewoning tussen de Romeinse tijd en de middeleeuwen is echter moeilijk aantoonbaar. Drs.A.M.P.P. Janssen ging het spoor in de tijd terug. Bij Rimburg* kruiste de grote Romeinse weg van Colonia Claudia Ara Agrippinensium (Keulen) naar Bononia (Boulogne-sur-Mèr) het riviertje de Worm. Ten noorden van het huidige Rimburg heeft een Romeinse nederzetting (vicus) gelegen met op de grote weg georiën teerde woningen: men leefde vermoe delijk van de handel aan de grote weg. Op de binnenplaats en in het poortge bouw van kasteel Rimburg kan men grafstenen uit de Romeinse tijd bewonderen, die in de omgeving gevonden zijn. Ook in de fundamen ten van het kasteel bevinden zich resten van Romeins bouwmateriaal (spolia). Millen ligt niet ver van Tüddern. De naam Tüddern is afgeleid van Teudurum. Deze plaats wordt reeds in de vierde eeuw genoemd in het Itinerarium Antonini, een reisroute uit de Romeinse tijd. De plaats lag aan de weg van Coriovallum (Heerlen) naar Colonia Ulpia Traiana (Xanten). Donjon van de oude burcht te Millen. Volgens sommigen zou de naam Millen afgeleid zijn van het Latijnse 'mille' - duizend passen één mijl - dat de afstand tot Teudurum aangege ven zou hebben. De naam heeft echter vermoedelijk een Keltische oorsprong. Toch zijn in de omgeving wel vele Romeinse vondsten gedaan en zijn zelfs Romeinse bouwmaterialen (o.a. hypocaustumtegels) verwerkt in de muren van de zaalkerk van Millen. De plaatsen Rimburg en Millen hebben met elkaar gemeen dat ze beide doorsneden worden door de Nederlands-Duitse grens. In Rimburg ligt het kasteel aan de Duitse zijde en het dorp met de kerk aan de Nederlandse, in Millen is de situatie juist omgekeerd. In beide gevallen worden kasteel en dorp door een smalle brug verbonden. Rimburg. De geschiedenis van Rimburg, een heerlijkheid in het Land van Hertogenrade, gaat terug tot de twaalfde eeuw. De plaats hoorde aanvankelijk bij het hertogdom Limburg, vanaf 1288 bij het hertog dom Brabant en was sinds 1498 een vrije rijksheerlijkheid. Bij de geslach ten die er de scepter hebben gezwaaid, ontmoeten wij ook voor de Nederlandse geschiedenis niet onbe kende namen als Van Merode en Van Bronckhorst-Batenburg. De kern van het huidige kasteel gaat terug tot de twaalfde eeuw. Het is een donjon, die met drie vleugels van de burcht een binnenplaats omsluit. De burcht werd rond 1288 beschadigd maar spoedig weer hersteld (ca. 1300). Toen werden vier flankeringstorens gebouwd en kwam er aan de buiten zijde van de gracht een ringmuur met vier torens en kazematten. Deze ring muur werd deels verwoest in 1543 toen de heer van Rimburg zijn trouw belofte aan keizer Karei Vgebroken had. Van de ringmuur zijn twee hoek torens bewaard en liggen ondergronds Poortgebouw van de burcht van Millen. nog kazematten. Op het einde van de 17de eeuw werd het kasteel aan de eisen van de tijd aangepast. Een groot deel van het huidige interieur dateert uit deze tijd. De donjon werd omge bouwd tot trappenhuis en verhoogd. Tot een volgende verbouwing gaf in 1899 Johanna von Brauchitsch opdracht. De enig overgebleven flankeringstoren werd gerestaureerd, verhoogd en van een uivormige bekro ning voorzien. Verder werd er een nieuwe voorburcht gebouwd. Het interieur van het kasteel toont onder andere een vroeggotische schouw en een 16de eeuws retabel, dat in 1885 werd aangekocht en door W. Mengelberg uit Utrecht werd gerestaureerd. In 1726 werd door de kasteelheer in het dorp een bakstenen kapel gebouwd, de huidige parochie kerk van het dorpje Rimburg. Het hoofdgebouw van het kasteel complex Rimburg wordt momenteel bewoond door de familie Von Brauchitsch, de economie-gebouwen zijn als woningen verhuurd. De familie heeft bij de instandhouding van het monumentale kasteel diverse malen de nadelen van de ligging aan de grens ervaren. Na de oorlog kwam het kasteel namelijk deels te liggen in geannexeerd gebied, waarbij de grens dwars over het landgoed liep. Na het overlijden van Siegfried von Brauchitsch in 1957 moesten dientengevolge

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 30