Lei- en Dakdekkersbedrijf v/h BAKKER BEELDHOUWWERK IN HOUT EN STEEN Restauratie atelier DE TIENDSCHUUR Huis met bijenkorf te Nijkerk. Met bijenkorf Literatuur Correspondentie-adres: Postbus 296 - 5500 AG Veldhoven Telefoon 04244 - 3292 Zuidelijk Dakmanschap Archief- en textiel conservering, kunstobjecten restauratie en vnenninvriesdrogen. Kap. Poellplein 1, Tilburg, tel. 013-36 83 55 de teelt van tabak. Aan het eind van de Kleterstraat, eveneens in Nijkerks centrum, vinden we 't Olde Huus, waar in vroeger dagen balen tabak lagen in afwachting van verzending. Over het algemeen vond de verwer king van de tabak in Amsterdam plaats. Een bijzonder huis bevindt zich aan de Koetsendijk 45Het is een woning met aan de voorgevel een fraai uitge voerde bijenkorf. Wellicht dat hier eens een familie heeft gewoond, die honing verkocht. Zeker is dat in dit huis ook de joodse familie Italiaander, die zich met de teelt van en de handel in tabak bezighield, heeft gewoond. Het is een goed voorbeeld van een tabaksplanterswoning. Het 18de eeuwse raadhuis van Nijkerk herbergt eveneens herinneringen aan de bloeitijd van de tabakscultuur. In wandschilderingen en op een beschil derd houten paneel zijn verschillende kanten van de teelt uitgebeeld. Verder heeft Nijkerk een aantal fraai verbouwde tabakspakhuizen, zoals het hoekpand aan de haven, het pand Venestraat 16, en een pand aan de Catharinastraat. Aan de rand van Nijkerk bevindt zich nog een klein aantal tabaksschuren, zoals aan de Nautenaseweg nr.3. Tal van deze karakteristieke schuren, waarin de aan spijlen hangende tabaksbladeren werden gedroogd door de via lange ventilatiekleppen aan de zijkanten binnenkomende wind, zijn echter verdwenen. Dat geldt bij voorbeeld voor de markante 'tabakkers'-woning met schuur De Garstkamp aan de Doornsteeg in Nijkerk, die in 1993 werd gesloopt. Honderdvijftig jaar geleden, op het hoogtepunt van de tabakscultuur in deze streek, stonden in Nijkerk meer dan tweehonderd tabaksschuren van soms enkele tien tallen meters lengte. Dergelijke tabaksschuren, zij het van een iets andere opzet, vinden we ook in Amerongen en omgeving. Hier bevindt zich nog een tiental tabaks schuren, waarvan enkele in het Amerongse bos op initiatief van de stichting Het Utrechts Landschap zijn gerestaureerd. Deze schuren met rode pannendaken zijn te bereiken door rijdend over de provinciale weg langs het centrum van Amerongen in de richting Rhenen bij een bocht in de weg een afslag naar links, naar een sportpark te nemen. Tegenover elkaar staan even verder twee gerestaureerde tabaksschuren. Wie precies wil weten hoe het toeging in de nationale tabaksteelt van enkele eeuwen terug, kan terecht in het Amerongs Historisch Museum, heel toepasselijk gevestigd in een voorma lige tabaksschuur in het centrum van deze plaats. Drs.F.A.M. van Dooren: Tabak, vis en gemalen, Nijkerk-Eemland in: Op zoek naar ons industrieel verleden, deel 2, drs.P.Nijhof e.a., uitgave: Gottmer, Haarlem (1987). D.Pezarro: De teelt van tabak in Amerongen en omgeving, uitgave van de Heemkundige Stichting Amerongen (1987). Stadswandeling Nijkerk (1993), uitgave VW te Nijkerk. sinds 1928 Leien daken v Leipannen daken Pannen daken Bitumineuze daken Shingle daken Koper-, lood- en zinkwerken Grote Overstraat 16, 7411 JC Deventer. Tel. 05700-18447 Atelier Voorst - Tel. 05758-2298 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 29