Dijk bij Philippine. Door autonome landbouwkundige ontwikkeling aangetast. In het kader van de landin richting kunnen dijken worden aangekocht t.b.v. een natuurbeschermingsorganisatie. sturing door de rijksoverheid plaats vinden; de verantwoordelijkheid voor een goede afweging van belangen komt bij de provincies te liggen. Ook worden er geen 'deeladviezen' meer geschreven in het kader van de voor bereiding van landinrichtingsprojecten. De nieuwe procedure biedt echter wel veel meer mogelijkheden voor lokale initiatieven tot behoud van een aantrekkelijk en afwisselend landschap. In dit artikel willen we wijzen op de mogelijkheden die de nieuwe proce dure biedt en willen we particulieren en lokale organisaties aanmoedigen om initiatieven te nemen en actief bij te dragen aan de inrichting en vorm geving van de omgeving. Het landschap als cultuurmonument De aantrekkelijkheid van het Nederlandse landschap bestaat onder meer uit de grote regionale verschei denheid. Friesland is anders dan Zeeland, Drente anders dan Brabant. Die verscheidenheid is ontstaan door verschillen in de bodemgesteldheid, de natuurlijke waterhuishouding en de wijze waarop de mens deze gebieden in de loop der eeuwen heeft ingericht en gebruikt. De boeiende combinatie van natuurwaarden en cultuurwaarden heeft geleid tot een regionale identi teit en een herkenbare verscheiden heid van het Nederlandse landschap. Deze verscheidenheid is de moeite waard om te behouden. Het is wezen lijk voor de kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving. Het is echter ook wezenlijk voor de aantrekkelijkheid van Nederland als vakantieland. Als zodanig vertegenwoordigt het Nederlandse landschap een niet te onderschatten economisch belang. Internationaal gezien valt het Nederlandse landschap in drie opzich ten op. In de eerste plaats is er de grote variatie aan landschapstypen. In de tweede plaats wordt Nederland gekenmerkt door zijn grote waterrijk dom. In de derde plaats is de invloed van de mens, de vervlechting van natuur en cultuur, heel opvallend. Het is duidelijk dat ons landschap een (inter)nationale betekenis heeft en tevens een belangrijk onderdeel vormt van onze culturele erfenis. De waarde ring voor dit landschap en de nood zaak de verscheidenheid te behouden hebben te maken met de continuïteit van de Nederlandse cultuur. Juist nu er - mede in verband met de Europese eenwording - ingrijpende ruimtelijke ontwikkelingen te verwachten zijn is het van belang te letten op het behoud van de cultuurhistorische waarden in het Nederlandse landschap. Ruimtelijke ontwikkelingen Er zullen de komende decennia grote veranderingen in de landbouw optre den, zowel wat ruimtebeslag als wat bodemgebruik betreft. In de akker bouw is deze ontwikkeling al ingezet, zoals de bebossing en braaklegging van landbouwgronden. Naar verwach ting zullen er ook in de veehouderij onder invloed van de GATT-akkoor- den veranderingen gaan optreden die invloed hebben op het landschap. Een andere factor is de voortgaande verstedelijking. Volgens de plannen moeten er tot het jaar 2015 minstens De Kouderkerksche Inlaag op Schouwen. Inlagen zijn kleine polders, ontstaan doordat men achter een zwakke plek in de zeedijk een extra dijk heeft aangelegd. De grond voor de dijk werd meestal uit de inlaag gehaald, waardoor deze een lage ligging en een hobbelig oppervlak heeft. Bij landinrichting kan t.b.v. natuurontwikkeling een eigen waterhuishouding worden gerealiseerd (luchtfoto's Paul Paris, Amstelveen). 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 25