Luchtige lijnen sterk als staal LEO VAN DERMEULE Onder de deelnemers aan de restauratie-vakbeurs die van 12 t/m 14 oktober in de RAI in Amsterdam gehouden wordtbevindt zich ook smederij Rombout uit Buurmalsen. In deze bijdrage een kennismaking met dit bedrijf. .De smid aan het werk. Niet te snel vervangen Veel monumentenliefhebbers kennen ongetwijfeld, bewust of zonder het te weten, een of meer produkten van dit sinds 1828 bestaande ambachtelijke bedrijf van metaalbewerkers, of spreken we hier van -kunstenaars? Ooit begonnen als eenvoudige dorps smederij, waar men paarden besloeg en gereedschappen vervaardigde, is het nu een zelfs internationaal opere rende onderneming. Zo vervaardigde men het smeedwerk voor het Huis ten Bosch in het Holland-Dorp te Nagasaki, Japan. Maar dichter bij huis worden ook opdrachten in België en Duitsland aanvaard, acht medewer kers staan borg voor het uitvoeren daarvan. Het merendeel van het werk heeft met monumentenzorg te maken, alhoewel men de daarmee opgedane kennis en vaardigheid evenzeer aanwendt voor het vervaardigen van modern gestileerd siersmeedwerk. Ook eigenaars van een eigentijds huis zijn dus welkom in Buurmalsen. Het kan gaan om een fraai tuinhek, maar ook uithangborden, lantaarns, relin gen voor balkons of balustrades en schoorsteenbekappingen met fraaie windwijzers worden geleverd. Wie extra werk wil maken van het hang en sluitwerk kan ook bij Rombout terecht. Maar, zoals reeds vermeld, worden al deze zaken toch in de eerste plaats vervaardigd in het kader van restauraties. Wie het werk van Rombout wil bekijken en beoordelen richt zijn schreden naar de Domkerk in Utrecht. 'Koninklijke' hekwerken verrezen voor het Paleis Noordeinde en het Koninklijk Kabinet van Penningen en Schilderijen en Het Mauritshuis in Den Haag. De buiten plaatsen Sijpesteijn, Goudesteijn langs de Vecht en kasteel Groeneveld in Baarn pronken ook met werk uit Buurmalsen. Het zicht op het robuuste kasteel Ammersoyen in de Betuwe wordt gefilterd door de frivole Lodewijk-XVbelijning in het Rombout-hekwerk dat de kasteeltuin afsluit. Maar het bedrijf levert ook het zoveel simpeler en bescheidener smeedwerk, dat veel van onze kleinere monumenten siert. Daadwerkelijk restaureren doet Rombout ook. De smederij gaat daarbij uit van de opvatting dat wat (nog) niet vervangen hoeft te worden blijft zitten. Dat veroorzaakt wel meteen het probleem dat het soms honderden jaren oude en zachte wel- of puddelijzer aangevuld moet worden met het veel hardere constructie-ijzer van vandaag de dag. Niet eenvoudig maar ze zijn er tot nu toe altijd uitge komen in Buurmalsen. De heer Rombout benadrukt overigens dat het oude ijzer wel degelijk een hoogwaar dig produkt was. 'Wij stralen ons ijzer voor we het.in de loodmenie zetten, vroeger werd het tot in de kleinste hoekjes en krulletjes glad gevijld. Dit monnikenwerk werd meestal opgedra gen aan het jongmaatje in de smederij. Daarna ging de kwast er overheen en als dan regelmatig schilderen volgde, belandde zo'n hek ook puntgaaf in onze tijd.' Zoals altijd in de monu mentenzorg geldt ook hier: voorko men is beter dan genezen, geregeld onderhoud moet! Het smidsambacht is eigenlijk niet veel veranderd. Is, eventueel na onderzoek en bestudering van het nog aanwezige materiaal, de te smeden vorm vast gesteld dan wordt het in ruwe vorm ingekochte ijzer verhit in het vuur. Door draaien en uithameren wordt het verder gevormd. De fraaie, sier lijke krullen worden om een los in het aambeeld geplaatste, taps toelopende kegel geslagen. Hoe kleiner het krulle tje hoe hoger het stuk ijzer tegen de kegel aangehouden wordt. Spierballenwerk, dat wel. Na lassen, stralen, schilderen en eventueel vergulden is dan weer een produkt gereed, dat het uiterlijk van een monu ment met ijzersterke lijnen luister bijzet. U vindt Smederij Rombout in Hal A, stand 652. Leo van derMeule is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland en medewerker van het tijdschrift. 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 14