Baksteen in alle soorten en maten Steenfabriek Biezeveld: Baksteen is in Nederland al sinds eeuwen het meest gebruikte bouwmateriaal. In de meest uiteenlopende formaten en kleuren treffen we bakstenen in onze monumenten aan. Voor een architect is het altijd een hele puzzel om voor een restauratie de geschikte bakstenen te vinden. Literatuur: MATH BERKERS De ovenmeestervan Steenfabriek Biezeveld aan het werk in de oude oven. Hij kan dan terecht bij Steenfabriek Biezeveld te Kerkdriel, op de Restauratie-beurs in de Amsterdamse RAI present bij stand A 652. Bij Biezeveld worden nog altijd op de oude ambachtelijke wijze bakstenen gemaakt: handgevormd, door de wind gedroogd en gebakken in een oude oven. Hierdoor is Biezeveld in staat om bakstenen te produceren in alle voorkomende formaten en kleuren, zoals die door de eeuwen heen in Nederland verwerkt zijn. Wie de voorkeur geeft aan authentieke bakstenen uit een bepaalde periode, die reeds eerder zijn gebruikt, kan terecht bij steenhandelbedrijven als Manien Mol in Schoorl en Frank Vrolijk in Scheveningen. Als geograaf ben ik erg geïnteresseerd in natuurlijke bouwmaterialen. Interesse voor natuursteen heb ik al heel lang; het geeft altijd veel voldoe ning als ik de natuursteen, die voor een gebouw gebruikt is, kan benoe men en zeker als ik dan ook nog weet uit welk gebied, en zo af en toe zelfs uit welke groeve, het materiaal afkom stig is. Maar baksteen is eigenlijk nog veel interessanter: gewoon gebakken klei, klei die in grote delen van Nederland zo maar voor het oprapen ligt. Het lijkt me fantastisch als je aan een baksteen zou kunnen herkennen waar en wanneer deze gemaakt is. Een schier onmogelijke opgave. Al in 12de eeuw De kunst van het stenen bakken werd in Nederland geïntroduceerd door de cisterciënzer monniken, zo rond het midden van de 12 de eeuw. Baksteen verdrong in de eeuwen daarna de geïmporteerde, en dus veel duurdere natuursteen en het hout. In de eerste eeuwen werd overal waar klei voor handen was baksteen gemaakt. Pas later concentreerde de produktie zich langs de grote rivieren en in Friesland en Groningen. In ieder gebied had de baksteen een ander formaat en daar komt bij dat de afmetingen van de stenen in de loop der eeuwen steeds kleiner werden. Kleuren Niet alleen de grootte van de baksteen is erg verschillend, maar zeker ook de kleur. Een kalkrijke zeeklei levert een vrij gele steen op, rode bakstenen zijn gemaakt van sterk ijzerhoudende klei. Kleurverschillen ontstaan ook door de manier van bakken: een geringe toevoer van zuurstof maakt de steen zwart, door het branden met zoute turf kan een groen glazuur ontstaan. Tot halverwege de vorige eeuw werden de bakstenen met de hand gevormd, daarna deden de vormbak- machines hun intrede. Deze machines zul je bij Biezeveld niet aantreffen: alle stenen worden stuk voor stuk met de hand gevormd. Voor iedere baksteen soort, van kloostermop tot Utrechts plat, is een aparte houten vorm nodig. De gewenste kleur wordt verkregen door verschillende soorten klei te mengen. Rivierklei, afgezet door de Maas, kan ter plekke gewonnen worden, maar bijvoorbeeld Friese zeeklei moet worden aangevoerd. Indrukwekkend is de lijst van restaura ties, niet alleen in Nederland, maar ook in België en Duitsland, waarvoor Biezeveld de stenen geleverd heeft. Op dit moment wordt er gebakken voor de restauratie van de kademuren van de Nieuwe Haven in Dordrecht. De kade wordt opgeknapt en tevens breder gemaakt. De haven ligt binnen het beschermde stadsgezicht van Dordrecht en dankzij Biezeveld kunnen de nieuwe kademuren weer bekleed worden met authentieke, handgemaakte bakstenen. E.J. HaslinghuisBouwkundige termen. Utrecht, 1986. Math Berkers is sociaal geograaf te Raalte en medewerker van Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 13