Verf molen 'De Kat' In mijn verbeelding zag ik voor me, hoe een molenaar er vroeger moet hebben uitgeziemuiteraard op klompen, dat petje op met die korte klep, een leren voorschoot en het molenaarsvest.In werkelijkheid zag hij er tijdens mijn bezoek aan de Zaanse Schans net zo uit: Sjors van Leeuwen, molenaar samen met Piet Kempenaar op Verfmolen 'De Kat', op volle toeren zijn wieken zwiepend in de straffe wind vanaf de Zaan, Van 12 t/m 14 oktober staat er op de Restauratie-beurs in de RAI een stand van de verfmolen. JAN-DERK GERRITSEN Molenaar Piet Kempenaar bij kantstenen in verfmolen 'De Kat' Eens stonden er in de Zaanstreek 1000 molens (olie^, houtzaag- en pelmo lens). Van die 1000 zijn er nog 12 over en alleen 'De Kat' verwerkt verf. Bovendien is deze molen op de Zaanse Schans het enige monument met een bedrijvigheid, die vanouds in de Zaanstreek werd aangetroffen. Met de klompenmakerij, de kaasmakerij en de boerenhoeve bijvoorbeeld worden de toeristen in feite voor de mal gehouden. Een hobby wordt een vak. Veertien jaar geleden kregen Sjors en Piet de kans beroepsmolenaar op 'De Kat' te worden.Toen was de molen overigens niet dezelfde, die in 1646 zijn windbrief kreeg. In 1781 verbrandde de molen, een lot dat zoveel van zijn soortgenoten onder ging en na herbouw in het jaar daarop werd het een oliemolen. Toen de molen in 1960 deels gesloopt was vatte de Vereniging De Zaansche Molen het plan op om 'De Kat' te restaureren en een functie te geven, die binnen het kader van de in dat jaar opgerichte Zaanse Schans een rendabele bijdrage zou kunnen leveren. Van twee molens, 'De Duinjager'- ook door brand geteisterd- en De Kat werd er een gemaakt. Tot 1981 produceerde deze zaagsel uit afvalhout. Piet, voordien vrijwillig molenaar op 'De PrincenhoP in Westzaan en Sjors hetzelfde op de oliemolen 'Pink' in Koog aan de Zaan zagen er wel een beroep in als 'De Kat' zijn oorspron kelijke doel als verfmolen weer zou krijgen. Ze wilden twee vliegen in één klap slaan:commerciëel en toeristisch. Dat kwam goed uit, want in het toeris tisch hoogseizoen is de vraag naar verwerkte verfgrondstoffen klein en zijn de toeristen in grote getale op de Zaanse Schans en als het seizoen voorbij is, is de verfindustrie weer geinteresseerd in de produkten van de molen. Een ambacht herboren. Hoe verf verwerkt wordt wisten Piet en Sjors wel maar verder wisten ze van verf niets af. Over de geschiedenis van de grondstoffen wisten ze niks en omdat het al zolang geleden was dat 'De Kat' als verfmolen in gebruik was en dus niemand hen kon vertellen hoe dat alles in zijn werk ging moesten ze van de grond af beginnen. Maar nu beginnen ze zelfs school te maken. Wie Sjors over verf, grondstoffen, kleuren, pigmenten etc. vraagt krijgt een heel college. 'Het is nog steeds moeilijk om goede grondstoffen te krijgen. Vindplaatsen zijn Engeland, Frankrijk, Amerika, Brazilië en Italië. Vroeger werden droge poeders door de schilder zelf gemaakt om verf te bereiden. Het waren ambachtslieden, die zelf hun verf maakten. Je had de 'kladschilders of varvers' maar vaak was de huisschil der ook kunstschilder. Kijk maar eens naar die prachtige marmerstructuren, die een schilder vroeger als behang op de muur schilderde. De klanten Het pakket, dat 'De Kat' voert is zeer uitgebreid geworden in de loop der jaren. Er wordt aan de industrie maar ook aan particulieren geleverd. Deze laatste passen verfpoeders vooral toe bij het verven van wollen-en andere natuurlijke stoffen. Kunstschilders en restaurateurs zijn de afnemers van pigmenten. Deze worden met een bindmiddel (b.v. olie of was) tot pasta verwerkt en op een ondergrond van linnen, papier, hout of steen gebruikt. In de pigmentkamer van de molen kan men een keuze maken uit een groot assortiment schilderpigmenten. De Zaanstreek, waar alles houtbouw was en voor een groot deel nog is, was in de 16de eeuw een zwartgeblakerd bos, waar alleen de zwarte teer de toon aangaf. De verfmolenindustrie heeft er een van de meest kleurrijke streken van gemaakt. Het moge duidelijk zijn, dat een bezoek aan de molen niet alleen toeristisch interessant is maar dat het een verrijking inhoudt van uw histori sche kennis, niet alleen van verfsoor ten maar ook van het ambacht van de molenaar. Op de Beurs Restoration 94 in oktober in de RAI te Amsterdam laten Piet en Sjors zien, waartoe zij met 'De Kat' in staat zijn. (standnr. A 749)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 12