Noord-Brabant In beroep bij GS Monumentenverordening Van Abbemuseum Chassé-terrein Breda Gelderland Textielfabriek niet slopen Overijssel Prinsen- of Venerietezijl niet slopen Oirschot - De gemeente Oirschot heeft het bezwaar van de Bond Heemschut tegen het 'Stadsvernieuwingsplan Kanunnikensteeg' (zie juni-nummer Heemschut) naast zich neergelegd. Volgens de gemeenteraad van deze Brabantse gemeente vormt de door Heemschut geuite zienswijze geen aanleiding om tot aanpassing danwel verwerping van het plan over te gaan. In een beroepsschrift aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant vraagt Heemschut dit college om bij het gemeentebestuur van Oirschot de zienswijze van Heemschut te bepleiten. Het stadsvernieuwingsplan moet gestalte krijgen in een gebied gren zend aan en gedeeltelijk samenvallend met het op grond van de monumen tenwet beschermd dorpsgezicht. Daarin vormt een te groot plein met te hoge en kolossale identieke woonelementen een te groot contrast met de karakte ristieke bebouwing in de kern van Oirschot. Terwijl de geplande woning bouw aan de Kanunnikkensteeg in strijd is met het informele karakter van een steeg. Landerd-ïn een brief aan B en W van de Brabantse gemeente Landerd zegt Heemschut bezorgd te zijn over de kwaliteit van de restauratie van een boerderij aan de Pastoor van Winkelstraat in het kerkdorp Schaijk. Bedoelde boerderij is als cultuurhisto risch waardevol object vermeld in het MlP-rapport. Er is alle reden om zich zorgen te maken over het behoud van de cultuurhistorische kwaliteit. Want hoewel de eigenaar met grote voortva rendheid en liefde de verbouwing ter hand neemt, doet hij dat helaas met te weinig kennis van zaken en middelen. Heemschut wijst in de brief op het belang van het instellen van een monumentenverordening, monumen tencommissie en gemeentelijke monumentenlijst waardoor dergelijke gebouwen bescherming genieten. Bovendien kunnen eigenaren dan een beroep doen op deskundigen en financiële steun. Eindhoven-De Bond Heemschut heeft bij de minister van O.C.W. (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) bezwaar aangetekend tegen de beslissing om het Van Abbemuseum in Eindhoven niet op de Rijksmonumentenlijst te plaatsen. In de brief aan het ministerie bestrijdt Heemschut, dat door het verbou wingsplan van de Amsterdamse archi tect Abel Cahen het geesteskind van architect A.J. Kropholler in essentie niet wordt aangetast. Die constatering is ook niet te rijmen met de weten schap, dat het uiterlijk van het gebouw, zoals het er nu staat, na de voorgeno men ingrijpende verbouwing en uitbreiding geheel aan het oog wordt onttrokken. Dat het museumgebouw in een (ver)nieuwbouwproces is verwikkeld, kan, zo laat Heemschut de minister weten, dan ook geen argument zijn om het niet op de rijks lijst te plaatsen. Brajfo-Breda heeft grootse plannen met het invullen van het op loopafstand van het centrum gelegen exercitieter rein van de voormalige Chassékazerne. Op dit dertien hectare grote terrein moet een nieuwe wijk verrijzen met zo'n zes- tot zevenhonderd woningen. De kosten zijn geraamd op een half miljard gulden. En het is de bedoeling, dat de eerste huizen in de zomer van 1996 worden betrokken. Om een en ander te kunnen verwezen lijken heeft de gemeente Breda aan vijf projectontwikkelaars verzocht hier over hun gedachten te laten gaan en hun ideeën daarover aan het papier toe te vertrouwen. Dit hebben de vijf intussen gedaan en aan Heemschut is gevraagd zijn oordeel over de plannen uit te spreken. Naar.de mening van Heemschut verdient het ontwerp van Geerlings Vastgoed de voorkeur. Omdat dat bureau met veel respect voor de aanwezige cultuurhistorische waarde vorm heeft gegeven aan de invulling van het Chassé-terrein. In het ontwerp wordt het hoofdgebouw van de kazerne niet alleen gespaard, maar is er boven dien een extra waarde aan toegevoegd door het realiseren van een ruim voor terrein. Als een ander pluspunt ziet Heemschut het, dat naast bet handha ven van het aanwezige groen er in dit plan in ruime mate plaats is voor nieuw groen. Waardering is er even eens voor het gegeven, dat de thans aanwezige openheid van het terrein, gezien vanaf de singel, gehandhaafd blijft. Tenslotte, zo zegt Heemschut in zijn reactie, leidt de 'campusgedachte', die aan het ontwerp ten grondslag ligt, tot een heterogeniteit van het totale plan, dat als zodanig goed aansluit bij de aangrenzende stadsdelen. Jo Wouters, PR-medewerker PC Noord- Brabant Aalten - Heemschut maakt zich zorgen over de mogelijke sloop t.b.v. woning bouw van de voormalige textielfabriek van Driessen aan Hofstraat 14. De fabriek vormt, samen met het neo- renaissancepand ernaast een sterk beedbepalend element in het rustieke straatbeeld. Hoewel de gemeente handhaving van de monumentale gevel niet uitsluit bestaat hierover geen zekerheid. In een brief aan de gemeente ontraadt Heemschut evenetuele sloop met klem. De Bond verzoekt de plannen zo te wijzigen, dat tenminste de voorge vel, het hellende dak en de dakkapel gehandhaafd blijven. Aandacht wordt ook gevraagd voor Jugendstil-elemen- ten in de achterliggende fabriekshal. Genemuiden - Heemschut heeft het College van B en W van de gemeente Genemuiden verzocht geen gehoor te geven aan een verzoek tot een sloop vergunning voor de Prinsen- of Venerietezijl. De vergunning werd aangevraagd door het waterschap IJsseldelta, met als doel het bouwen van een nieuwe uitwateringssluis op die plaats. Volgens Heemschut heeft de Prinsen- of Venerietesluis echter een grote cultuurhistorische waarde. Volgens Heemschut is de sluis er één van een zeer uitzonderlijk type en verkeert hij in een betere staat dan zijn 'tweelingbroer', de Gelderse zijl. Bovendien ligt de sluis op slechts achthonderd meter van het oude stoomgemaal Mastenbroek en zou hij daarom voor bezoekers van het gemaal een interessante tweede bezienswaar digheid kunnen zijn. Verder is het de bedoeling dat de Prinsenzijl deel gaat uitmaken van een route langs histo risch interessante waterstaatobjecten, die wordt samengesteld door de Culturele Raad Overijssel. Heemschut hoopt dat bovenstaande gegevens voor B en W van Genemuiden voldoende aanleiding vormen om sloop- en/of bouwvergun ning niet te verlenen. Heemschut geeft de voorkeur aan een verant woorde modernisering van de sluis. Richard Kers, PC Heemschut Gelderland 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 11