Programma Kasteelplein en omgeving Wij lopen door naar het Kasteelplein. Op de hoek Catharinastraat- Kasteelplein staat een monumentaal pand met hoektorentje. Het is gebouwd in 1922 naar een ontwerp van architect Van der Beid uit Tilburg in een door de Amerikaanse hoog- bouwarchi tectuur geïnspireerde bouwtrant. De ornamenten zijn uitge voerd in Art Décostijl. De westwand van het kasteelplein werd in de jaren tachtig gedeeltelijk herbouwd en voor een deel opgenomen in plannen voor stadsvernieuwing (architect F. Havermans). Recht vooruit zien wij de voorburcht van het kasteel van Breda. De galerij, die zich uitstrekt over de eerste verdieping was vroeger open. Tussen de vensters bevinden zich in het muurwerk nog de natuur stenen zuiltjes die het dak droegen. Rechts staat het Blokhuis, links de Nassautoren tegen de Rekenkamer (1462). Op de hoek van het Kasteelplein en de Cingelstraat staat het monumentale huis Justinus van Nassau, een woonhuis van de gouver neur van Breda. Het dateert uit het begin van de 17de eeuw. Tegenover het huis de oude H.B.S., gebouwd in 1868 in eclectische stijl. Wandelend door de Cingelstraat zijn de gebouwen van de K.M.A. te zien en het oudste huis van Breda, het Huis van Brecht, gelegen op de hoek van de Cingelstraat en de Kraanstraat. Het huidige huis kende een voorganger uit ongeveer de helft van de 14de eeuw. Delen van dit huis zijn in het huidige pand terug te vinden. In de tweede helft van de 14de eeuw is het huis verbouwd en uitgebreid. Ook in de tweede helft van de 15de eeuw onder ging het huis een ingrijpende verbou wing en uitbreiding. In 1512 is het bouwgedeelte met de grote rondboog poort toegevoegd en ca. 1530 is de galerij gebouwd. Deze is te zien vanaf de Kraanstraat. Het Huis van Brecht is thans in gebruik als bibliotheek van de K.M.A. Even voorbij het Huis van Brecht het Spanjaardsgat. De torens werden begin 15de eeuw gebouwd als verdedigingstorens en beveiliging van de haven van de stad. In latere tijd pas kwam de verbindingsmuur ertussen. Grote of O.LVrouwekerk Op de oosthoek van de Vismarktstraat staat het voormalige P.T.T.-kantoor (1881). Een ontwerp van de rijks bouwmeester Peeters, aan de andere zijde staat de uit de 18de eeuw date rende vishal. Wij vervolgen onze route door de Vismarktstraat terug richting Grote- of O.L. Vrouwekerk. Voor ons zien wij in volle glorie de 97 meter hoge toren. Ze was gereed in 1509. In 1694 brandde de oude spits af. De nieuwe dateert van 1702. Op de Havermarkt, aan de voet van de toren, staan nog enkele prachtige huizen. Op de hoek van de Schoolstraat en de Reigerstraat het huis de Arend uit ca. 1500. In de zuidwand van het plein ontwaren wij het deftige huis 'de Vogelstruys' in 1665 gebouwd in Hollandse Renaissancestijl en met een fraai bovenlicht in LodewijkXVI-stijl. Via de Torenstraat komen wij weer op het Kerkplein. Vanaf dit punt heeft men een goed zicht op de diverse bouwperioden van de kerk. Vanaf de toren (1509) zijn dat de vijfzijdige doopkapel met aansluitend zijkapellen (ca. 1520-30), het transept (ca. 1460- 70) en de consistoriekamer met bovengelegen kapittelzaal (ca. 1540). Dit laatste gedeelte werd tezamen met de koorombouw uitgevoerd en is veel rijker en gedetailleerder van architec tuur en ornamentatiek, dan de andere delen van de kerk. In de Grote Kerk gebruiken wij geza menlijk de lunch, Waarna wij in tien minuten naar het kasteel van Breda, het KM.A.-complex wandelen. Drs E.M. Dolne is lid van de P. C. Heemschut Noord-Brabant 10.00 uur Ontvangst met koffie in de Grote of O.L.Vrouwe Kerk. Tussen tien uur en half elf zal speciaal voor de gasten van Heemschut het carillon van de Grote Kerk worden bespeeld door stadsbeiaar- Aitrjacques Maassen 10.30 uur Welkomstwoord door landelijk Heemschut-voor zitter J.Franssen. Vervolgens spreekt burgemeester drs.E.H. T.M.Nijpels van Breda. Hierna houdt drs.E.M.Dolne een inleiding. De heer Dolne is historicus en lid van deP.C. Heemschut Noord-Brabant. 11.15 uur Begin excursie (wandeling) door de binnenstad van Breda. 12.30 uur Lunch in de Grote Kerk. Tijdens de lunch bespeelt Jaap Hillen, organist van de Grote Kerk, het kerkorgel. 13.30 uur Excursie complex Koninklijke Militaire Academie. De KMA is gehuisvest in het kasteel van Breda. 16.00 uur Afsluiting in de Grote Kerk door de voorzitter van de P.C.Heemschut Noord- Brabant mr.G.M.van Oerle 16.30 uur Einde programma. U kunt zich voor deelname aan de landelijke Heemschutdag aanmelden door f35.- per persoon te gireren naar postgiro 124326 t.n.v. de Bond Heemschut, Amsterdam, onder vermelding van 'Breda 8 oktober' in de rechterbovenhoek. Daarna ontvangt u een deelnemers-bewijs met lunch-bon en een plattegrond van Breda. (Zie ook het artikeltje 'Maak er een heel Breda-arrangement van' op pag. 9). OlOKSWl .lTiOnS .OTTERDAM .OOSENDAAL ^CAQ£M|Es|HCr| DEkPRAT LAHGc BRU&*OR mTvaxI haaG -HDUi* De route van de Landelijke Heemschutdag door de binnenstad van Breda.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 6