Landelijke Heemschutdag in Breda De landelijke Heemschutdag heeft dit jaar, zoals in de vorige uitgave van Heemschut reeds is aangekondigd, plaats op zaterdag 8 oktober in Breda. Een belangrijk onderdeel van deze dag is een wandeling door de historische binnenstad van Breda. Direct na het verlaten van de Grote Kerk, waar tussen 10 en 10.30 uur de ontvangst en de opening plaats heeft, begint de wandeling. ERIK DOLNE ,|rL=j - ;Tn iiiuiuililaiuiniiilliilPti.1 Vanaf de Grote Markt heeft men een goed zicht op de rijk uitgevoerde koorpartij (ca. 1540) van de Grote- of O.L. Vrouwekerk. Boven de koorpar tij steekt de eenvoudiger uitgevoerde middenbeukuit(ca. 1410-70). Aan de voet van het koor, gelegen op de hoek van de Grote Markt en de Reigerstraat staan enkele huisjes uit het begin van de 17 de eeuw, gebouwd in Hollandse Renaissancestijl. Terwijl op de er tegenover gelegen hoek een van de weinige halsgevels te zien is die Breda bezit. Hij werd gebouwd in 1708. Lopend over de markt zien wij de eenvoudige bakstenen gevel van het Raadhuis (oorspronkelijk drie woon huizen) en het ernaast gelegen pand Het Liggend Hert (met rondboog poort naar Stadserf), in 1767 uitge voerd naar het ontwerp van Philips Willem. Schonck, de bouwmeester en opzichter van de prins van Oranje. Vleeshal In de westwand van het zuidelijk deel van de markt pronkt de monumentale gevel van de voormalige Vleeshal (heden Bredaas Museum). Tot 1613 stond daar het huis Het Witte Lam. In dat jaar viel het besluit dit pand te verbouwen tot Vleeshal. De architect is onbekend, maar we weten wel, dat de steenhouwer Melchior Herbach de fraaie poort maakte. In 1772 is de gevel vervangen, eveneens naar een ontwerp van Philip Willem Schonck. Hij versierde de vensters met natuur stenen omlijsting. De gebeeldhouwde poort bleef in de nieuwe gevel behou den. In het boogvormig fronton ontwaren wij St. Joris en de draak, verwijzend naar het handboogschut tersgilde dat in 1767 in het pand werd gehuisvest op de verdieping. Naast de voormalige Vleeshal vallen enkele monumentale winkel-woonhuizen op. Vanaf de Grote Markt lopen wij de St. Janstraat in. Op de hoek met de Halstraat ligt de voormalige militaire hoofdwacht uit 1667, heden in gebruik als kantoorpand door het Ministerie van Defensie. In de St. Janstraat staat de St. Antoniuskerk, in 1837 gebouwd in z.g. Waterstaatsstijl naar het ontwerp van de Bredase architect Pieter Huijsers. Ernaast ligt de pastorie waarvan de monumentale gevel in 1899 werd ontworpen door de archi tect J. Lijdsman. Vervolgens komen wij hij het monumentale Huis Ocrum. Het vroegste gedeelte dateert van ca. 1540. In latere tijd is het huis diverse malen met een vleugel uitgebreid. De huidige gevel is eveneens gebouwd naar een ontwerp van de architect Een kijkje op de Vischmarkt met uiterst links het Huis van Brecht. In het midden het uit 1881 date rende voormalige postkantoor en rechts de 18de eeuwse vishal. (foto's collectie E.DoIne). J. Lijdsman. Vanaf de St. Janstraat lopen wij naar het kruispunt met de Molenstraat. Vanaf deze plek heeft men een goed zicht op de nieuwbouw van de Bibliotheek-Muziekschool, ontworpen door Herman Hertzberger. Wij vervolgen de wandeltocht over de Veemarktstraat. Daar staan de gebou wen van het Bisschoppelijk paleis en enkele mooie winkelwoonhuizen. Doorlopend tot aan het kruispunt J.F. Kennedylaan-Boschstraat arrive ren wij bij de (gereconstrueerde) resten van de 13 de eeuwse Gasthuyspoort, terwijl wij voor ons in de Boschstraat de gevel van het voormalig Oude Mannenhuis (heden Cultureel centrum de Beijerd) zien. De huidige gevel dateert van 1643. Wij keren om en lopen de Catharinastraat in. De straat telt tal van monumenten waaronder de Waalse kapel (ca. 1530). Begijnhof Naast de Waalse kapel ligt de poort van het Begijnhof. Wij maken een wandeling over dit hofje, dat er korte tijd na de bouw van de Waalse kapel kwam en in 1868 is uitgebreid met een tweede hofje. De Catharinakerk op het Begijnhof is in 1837 in Waterstaatsstijl gebouwd naar een ontwerp van de architect /4. van derAa uit Oosterhout. Vanaf het Begijnhof keren wij terug in de Catharinastraat. Wij lopen in de richting van het Kasteelplein. De Catharinastraat telt een groot aantal statige woonpanden gebouwd in de 16de, 17de en 18de eeuw. Liet huis no.18 heeft aan de tuinzijde (St. Annastraat) een fraai gebeeldhouwd hardstenen poortje, het Antwerps poortje genaamd. Ook het Huis (van) Wijngaarde is zeer de moeite waard en een goed voorbeeld van een vroeg- renaissancehuis. Het linker gedeelte dateert van 1614. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 5