Kerkepad Walburg Pers CRM-Reeks Monumenten in de steigers krijgen. Sedert 1991 bestaat de 'Donderberg Groep', Stichting voor follies, tuinsieraden en vermakelijk heidsarchitectuur in de Benelux. Secretariaat: Struyckenlaan 8, 3527 KL Utrecht. Het is te hopen dat andere provincies dit goede voorbeeld volgen. UtrechtMatrijs, 1993. 32 p. ISBN90.5343.040.8. Prijsf 13,50. De Romeinse Brug tussen Cuijk en Middelaar', van ontdekking tot recon structie door Joost Mioulet en Carin Barten, beiden nauw betrokken bij het project. In 1989 ontdekten sportvis sers in de Maas bij Cuijk de resten van een brug, die vervolgens met de meest geavanceerde technieken (o.a. dendro chronologie) in de onderwaterarcheo- logie geïnventariseerd werden en aan de hand waarvan een volledige recon structie werd gemaakt van deze 1650 jaar oude brug. Utrecht, Matrijs, 55 p. ISBN90.5345.046.1. Prijsf24,95. De geschiedenis van de Utrechtse Heuvelrug wordt beschreven in 'De bossen van de Utrechtse Heuvelrugdoor Wilco Meijers. Hij geeft een rijk geïllu streerd overzicht van alle belangrijke natuurgebieden van de Vuursche tot de Grebbeberg. Over planten, dieren, bomen en aanplantingsgeschiedenis. De lezer zal met andere ogen het bos in trekken. Ook worden de talrijke buitenplaatsen belicht en de geschie denis van de bewoners. Helaas zijn de foto's slecht van kwaliteit, maar men moet het boekje beschouwen als een gids ter voorbereiding en gauw zelf dè Heuvelrug bewandelen. Utrecht, Matrijs, 1994.143 p. ISBN90.5345.040.9. Prijsf24,95. Voorts verscheen 'Jonge landschappen 1800-1940; het recente verleden in de aaanbieding', onder eindredactie van Marty de Harde en Hans van Triest. Hierin opgenomen 12 bijdragen van de Werkgroep Symposium Cluverius, die verschillende invalshoeken belich ten. Er is aandacht voor de jonge land schappen, zoals die onder handen van ontginners, droogmakers en ingeni eurs ontstonden en die de metamor fose van Nederland van een traditio neel agrarische naar een moderne, geïndustrialiseerde samenleving toont. Landschappen waar slechts weinigen oog voor hebben, maar waar men zorgvuldig mee dient om te gaan en die maar al te vaak onopmerkt verdwijnen. Utrecht, Matrijs, 1994.127p. ISBN90.5345.041.6. Prijsf29,95. Matrijs is gestart met een serie kadas ter-atlassen. Het eerste deel is de 'Kadastrale Atlas van Schoonhoven 1832'. In de kadasteradassen van 1832 zijn tal van gegevens te vinden, over grond, huis, belasting, bewoners enz. In de uitgave wordt ook ingegaan op de geschiedenis en geografie van betreffende stad. Het is de bedoeling dat alle gemeenten van Zuid-Holland aan bod komen. Utrecht, Matrijs, 1994.108 p. ISBN90.5345.042.4. Prijsf47,50. In de kleine Monumenten Reeks verscheen onlangs 's Lands Zeemagazijndoor Sjoerd de Meer, waarin de geschiedenis van het huidige scheepvaartmuseum wordt beschreven, voorheen pakhuis van de Nederlandse Vloot. Het kolossale en opvallende gebouw aan het IJ werd in 1656 gebouwd naar een onderwerp van de stadsarchitect Daniël Stalpaert. Zutphen, Walburg Pers, 1994. 88p. ISBN90.6011.880.4. Prijsf24,50 De Sdu is in samenwerking met verschillende instanties een serie informatieve uitgaven gestart over conservering, restauratie en monu mentenzorg en bestemd voor iedereen die zich beroepshalve of uit interesse bezighoudt met conservering en restauratie. Het zijn afzonderlijke uitgaven over specialistische onder werpen. Inmiddels is een tweetal deel tjes verschenen. Deel 1 verscheen in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en heeft als titel 'Monumentale gebouwen herbestemd': restauratie, transformatie en herge bruik van grote complexen, samenge steld door Tessel Polman. Achttien bestemmingen worden uitvoerig beschreven, van de Kop van Zuid tot kasteel Bloemendal in Vaals. Behalve successen (veeartsenijterrein Utrecht, inmiddels beschermd stadsgezicht) worden ook mislukkingen (drinkwater leiding terrein Rotterdam) beschreven. Maar al te vaak wordt tijdens het herbestemmingsproces alsnog gesloopt door onvoldoende voorberei ding of louter uit financiële overwe gingen of het proces duurt zolang, dat plannen intussen veranderen. Met een kritsche blik worden de verschillende complexen beschreven met als doel dat bestuurders en (ver)bouwers er lering uitkunnen trekken. Belang rijkste conclusie is dat als eerste bepaald moet worden welke delen bewaard en herbestemd dienen te worden, en wat de staat van onder houd is. Ook dient er een degelijk financieel onderzoek gedaan te worden. Na lezing van het boek kan men ondanks de kritiek met trots constateren, dat Nederland op het gebied van herbestemming een presta tie geleverd heeft. De geschiedenis van en wandelingen langs verschil lende complexen zijn met verve geschreven en heel verhelderend. 's-Gravenhage, Sdu Koninginnengracht, 1994.159 p. ISBN90.12.08061.4. Prijs f44,95. Deel 2 'Gids voor Behoud en Beheer van Kerkelijk Kunstbezit; een praktische handleiding'; uitgegeven in samen werking met de Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland en samenge steld door Mieke van Zanten. In deze gids behalve praktische aanwijzingen voor onderhoud, conservering, en vooral klimaatbeheersing en beveili ging tegen diefstal, informatie over de belangrijkste principiële uitgangspun ten bij restauraties en onderhoud. De gids geeft ook informatie over hout- wormbestrijding en hoe men zilver moet poetsen. Over gebrandschilderd glas, papier, perkament, ivoor, textiel enz. De gids bevat tot slot een uitge breide adressenlijst, kortom een grote bron van informatie. 's-Gravenhage, SD U-Koninginnegracht, 1994.190p. ISBN90.12.08061.4. Prijs f39,50. AMtC De Rijksdienst voor de Monumentenzorg vraagt aandacht voor haar thema Monument in de Steigers'. Op een aantal plaatsen zijn tijdens de Open Monumentendag op 10 september bijzondere restauratie objecten toegankelijk. Deze zijn net gerestaureerd of nog in restauratie. Onder enig voorbehoud kan gezegd worden dat de Kanselarij van Leeuwarden, Fort Pannerden te Bemmel, Onze Lieve Vrouwentoren in Amersfoort, het Duitse Huis in Utrecht en Kasteel in Heeswijk bij het project betrokken zijn. Route 4 BREDA RK-Kerk NH-Kerk NH-Kerk RK-Kekr Tuinen Kasteel Bouvigne - Princenhage/Breda - Princenhage/Breda - Ginneken/Breda - Ginneken/Breda - Ginneke/Breda uitz. 21/8 Bezoek zaterd. 27/8 en 8/9 Route 5 BEMMEL e.o. NH-Kerk NH-Kerk Raadhuis De Kinkelenburg - RK-Kerk NH-Kerk Kasteel Doornen burg en kapel - uitz. 4/9 Bez. zaterd. Ressen Bemmel Bemmel Haalderen Gendt Doornenburg 10/17 sept. Route 6 DEVENTER Doopsgez. Kerk, Chr. Geref. Kerk, Broederenkerk, Moskee, Toren en Kerk Lebuïnus, Bergkerk, Stadhuis en Museum de Waag. uitz. 11/9 Bez. zaterd. 17/24 sept. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 41