BOEKEN EN JAARVERSLAG Groningen Hanzestad Hendrick de Keyser Watertorens België en Nederland Beiaarden 'Landschap en Dorpen in Drenthe' verschenen Matrijs 39 Wij ontvingen het jaarverslag: van de Stichting Nationaal Restauratiefonds, dat met voldoening terug kijkt op een goed 1993, waarbij het eigen vermo gen (Revolving Fund) met ruim 11 miljoen naar 48 miljoen groeide. De toename van de financieringsporte feuille bedroeg maar liefst 32%, waarmee de portefeuille een omvang bereikte van 128 miljoen. Een groei, die extra restauraties mogelijk maakt. Het restauratiefonds onderschrijft de hoofdlijnen van de voorgestelde aanpak van het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg, zoals voorge steld door de minister, en hoopt dat dit onderdeel zal gaan vormen van het kabinetsbeleid in de komende jaren. In het Strategisch Plan zijn voor het NRF een belangrijke taak en een groeiende rol weggelegd. Het NRF speelt bovendien in toenemende mate een rol bij tal van voorlichtingsactivi teiten, zowel naar de overheid als naar particulieren. Bij uitgeverij Egbert Forsten is uitge komen het boek: 'Groningen, middel eeuwse handelsstad vanaf de water kant' door cultureel antropoloog A.H.J. Prins. De stad Groningen stapte in 1422 in het Hanze-verbond van handelssteden die onder Hamburgse en Lübeckse leiding de handelsvaart op de Oost- en Noordzee beheerste. Het boek beschrijft de nauwe band tussen Groningen en de zee(vaart). Het jubileum jaar van Hendrick de Keyser, dat 75 jaar bestaat, werd gevierd met de uitgifte van deel 1 (Friesland en Noord-Holland) in de serie over het Nederlandse woonhuis. De nieuwe directeur dr ir. C.S.T.J. Huyts werd vorig jaar aangezocht en door de scheidende directeur Raue ingewerkt. Hij nam per 1 maart j.1. de taak over. Er werd bijna 4 miljoen besteed aan restauraties en onder houd, een toename van 1,5 ton. Ter gelegenheid van het jubileum schonk de gemeente Hoorn de Maria- of Kruittoren aan de Vereniging en verwierf zij twee belendende percelen in Bergen op Zoom er kwam een negental restauraties gereed. In een bijdrage van R. Meischke wordt dit jaar aandacht besteed aan de oud directeur. In 'Wal ter Raue Monumentenzorger', worden 33 jaar dienstbaarheid aan de Vereniging beschreven. Een tweede bijdrage behandelt het pand O.Z. Voorburgwal 57- O.Z. Achterburgwal 46a, het eerste is van de steenhouwer-architect Hendrick de Keyser. Adres secretariaat: Huize van Brienen, Herengracht 2 84, 1016 BX Amsterdam, tel. 020-6249755. De Nederlandse Watertorenstichting laat zo blijkt uit haar jaarverslag, in opdracht van het Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE) door Henk van Veen een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkheden voor behoud van watertorens. De nadruk ligt daarbij op herbestemming. Dit onder zoek resulteerd in het rapport 'Water torens in Nederland, waardebepaling en selectie'. De stichting volgt verder met spanning de buitengebruikstelling van watertorens, ca. 4 per jaar. Sloop dreigt riiet direct, maar advisering over herbestemming is wel degelijk nodig; de verschillende onderzoeks resultaten zullen daartoe bijdragen. Adres secretariaat: Paralleleweg zuid 38, 2914 LGNieuwerkerka/d IJssel. Tel. 01803-12671. Bij uitgeverij Tjeenk Willink verscheen een tweetal boeken in de serie 'Recht, staat en sturing': 'Volkshuisvesting in Nederland en België (ISBN 90.271.3795.1 Prijs f72,50) en 'Volkshuisvesting vergeleken, recente' ontwikkelingen in België en Nederland; onder redactie van H.C.I. Rietman en W. Derksen. Hierin wordt het sterk contrasterende beleidsterrein van beide landen in verleden en heden beschreven. De eenwording van Europa, de ontwikkelingen van een vrije marktwerking, van decentralisa tie, regionalisering en verzelfstandi ging zorgen momenteel voor grote dynamiek op het gbied van de volks huisvesting. De omslag toont woning bouwproject De Liefde in Amsterdam van de Belgische architect Charles VandenHove. Zwolle, Tjeenk Willink. 1993, 178p. ISBN 90.271.3867.2 Prijs f42,50 In de serie 'Zingende torens van Nederland' verscheen dit jaar deel 2. 'Zingende torens. Friesland, Groningen, Drenthe Overijssel', doorH. Lehren H.W.C. Besemer onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspel Vereniging. Deze serie is een bewer king en actualisering van de losbladige uitgave die verscheen tussen 1966 en 1976, waarin de beiaarden en hun torens werden beschreven. Eerder verscheen de uitgave over Gelderland en Limburg. Zutphen, de Walburg Pers, 126p. ISBN 90.60.11.851 Prijsf29,50. AMtC Donderdagmiddag 14 juli heeft de Drentse gedeputeerde drs. S.B. Swierstra uit handen van ir. P.C. Groen, voorzitter van de PC Drenthe, het eerste exemplaar van het boek 'Landschap en Dorpen in Drendie' ontvangen. Dit boek beoogt de toeris ten, die Drenthe in steeds grotere getale frequenteren, inzicht te geven in het ontstaan en de ontwikkeling van landschap en bebouwing. Het beoogt bovendien de burgers te wijzen op de noodzaak de voortschrijdende aantas ting van het typisch eigen karakter van de provincie, gelukkig nog in ruime mate aanwezig, een halt toe te roepen. Een vier man sterke redactiecommis sie is er in geslaagd een boek het licht te doen zien, dat goed leesbaar is en er bovendien keurig verzorgd uitziet. Het is tot 1 oktober '94 te koop voor de gereduceerde prijs van f 15,— Daarna kost het f 19,75 Wij komen later op dit Drentse initia tief terug. J. Hof, PR-medewerker Heemschut Drenthe. Bij Matrijs verschenen dit voorjaar een aantal interessante uitgaven. 'Follies en. tuinsieraden' verscheen in de Stichtse Monumenten Reeks en werd samen gesteld door follyfanaat en -deskun dige Wim Meulenkamp en behandelt twintig van de opmerkelijkste in de provincie Utrecht, voorafgegaan door een korte inleiding over de geschiede nis van de folly. Ze dateren van 1664 -Huis de Kraling te Utrecht - tot zeer recentelijk. Van de bekende piramide van Austerlitz uit 1804 tot het duifhuis bij Huize Doorn dat oorspronkelijk gedragen werd door Walvisbeenderen uit 1840. Meulenkamp noemt de 'follies' de weesjes van de bouwkunst die node meer bescherming moeten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 39