Achtste Open Monumentendag op 10 september 1994 De achtste Open Monumentendag vindt plaats op zaterdag 10 september 1994. Hieraan doen 420 gemeenten mee. Dat zijn er net zo veel als vorig jaar. Toen heeft de dag 700.000 bezoekers getrokken. Er waren zo'n 3.400 monumenten geopend, waaronder vele die normaal voor publiek gesloten zijn. De landelijke opening vindt plaats op vrijdag 9 september. Dit jaar is daarvoor de stad Roermond uitgekozen.Dit jaar zijn in 53 gemeenten de monumenten ook op zondag 11 september open. Bouwfonds sponsort het evenement nu al voor de achtste keer. KORTE B Overijssel Kunstbunker Paasloo Glazen kap boven Sandrasteeg ERICHTEN Open monumentendag in Amsterdam Bij wijze van proef wordt de informatievoorziening van de Open Monumentendag dit jaar geautomati seerd. Naast de gebruikelijke krant krijgen de grotere VW-kantoren de gegevens over de verschillende Open Monumentendag-activiteiten in het land op floppy aangeleverd. Belangstellenden voor de Open monumentendag kunnen zo via de computer van het WV-kantoor inge licht worden over de gebeurtenissen in andere gemeenten. Al een aantal jaren geeft de Stichting Open Monumentendag een boekje uit dat op die dag te koop is. Dit jaar behandelt het boekje beeldhouwkunst op en aan monumenten. De Open Monumentendag sluit aan bij het initiatief van de Stichting Beelden in Nederland die 1994 heeft uitgeroepen tot jaar van het Beeld in Nederland (zie ookpag. 41 'Monumenten in de steigers'). Ook in andere Europese landen wordt een Open Monumentendag georgani seerd. Aan de European Heritage Days (EHD) doen in 1994 24 landen mee. Zoals elk jaar verschijnt ook in 1994 weer de Open Monumentenkrant. Deze is vanaf half augustus te verkrij gen bij de VW- en ANWB-kantoren en bij de vestigingen van de landelijke sponsor, NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die ervoor zorgt dat de krant gratis verspreid kan worden. Het Zwolle - De 'kunstbunker' bij het Overijsselse Paasloo is officieel in gebruik genomen als depotruimte voor de Hannema-Stuers Fundatie, het Drents Museum en het Fries Museum. De kunstbunker stamt uit 1942 en is destijds gebouwd om de Nederlandse kunstschatten te beschermen tegen het oorlogsgeweld. Het ronde gebouw is opgetrokken uit gewapend beton, met een 9 meter dik dak en muren van 4,5 meter dikte. Deventer - De NV Bergkwartier, Maatschappij tot Stadsherstel, heeft een glazen kap laten aanbrengen boven het oudste stenen woonhuis van Nederland, de Proosdij van Deventer aan de Sandrasteeg. Het uit 113 0 stammende pand is tot aan de tweede verdieping opgetrokken uit trachiet en tufsteen. Het tufsteen was echter in 38 een zeer slechte staat als gevolg van vocht en luchtverontreiniging. Als oplossing is gekozen voor een revolu tionaire ingreep: er is een glaskap geplaatst over een gedeelte van de Sandrasteeg, waardoor er geen vocht meer kan binnendringen. Richard Kers, PC Overijssel Glazen kap over de Sandrasteeg. (foto Auke Pluim). Op zaterdag 10 september 1994 vindt ook in Amsterdam de achtste Open Monumentendag plaats. De dag speelt zich af in het gebied begrensd door Munt, Singel, Rokin, Damrak en de Prins Hendrikkade. Op die dag zullen 20 historische panden van 10.00 uur tot 17.00 uur gratis voor het publiek toegankelijk zijn. Hieronder ook het Korenmetershuis, de zetel van Heemschut. Onder de panden bevinden zich vooral kerkge bouwen, handels- en kantoorgebou wen en musea. Het overgrote deel van de monumen ten dateert uit de periode vóór 1850, maar evenals vorig jaar is ook een aantal jonge monumenten in het programma opgenomen. Alle openge stelde panden zijn te herkennen aan de inmiddels bij velen bekende Open Monumentendagvlag. Naast het openstellen van monumen ten, worden er ook weer andere activi teiten georganiseerd. Zo wordt er een monumentenmarkt gehouden op het Spui (voor de ingang van het Begijnhof). Verspreid over het plein presenteren zich verschillende organi saties, die zich bezighouden met histo risch Amsterdam. Tevens treden op diverse locaties muziekensembles op. Een historische tram rijdt die dag een speciale route. Westerpark Dit jaar doet voor het eerst een stadsdeel mee, namelijk Westerpark. Westerpark heeft ook eigenaren van monumentale panden bereid gevon den deze gratis voor publiek open te stellen. De dag speelt zich af in twee buurten: De Spaarndammerbuurt West en de Fannius Scholtenbuurt. Stadsdeel Westerpark stelt een wandeling samen door deze buurten. In de inmiddels eveneens bekende folder wordt op een kaartje een moge lijke route langs de opengestelde monumenten in de binnenstad en in stadsdeel Westerpark voor de bezoe kers aangegeven. Tevens is er per pand een korte beschrijving opgenomen. Deze folder is medio augustus verkrijgbaar bij de VW en het Bureau Monumentenzorg. Het boekje met beschrijvingen van de panden (inmiddels de zevende in de reeks) is eveneens vanaf medio augustus, voor f 12,50 verkrijgbaar bij het Bureau Monumentenzorg aan Keizersgracht 123. Op 10 september is het op diverse locaties te koop. Het boekje geeft een algemene, historische inleiding per pand met een korte toelichting over hetgeen te zien is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 38