Restoration 94: Europees ontmoetingspunt voor restauratoren en conservatoren De vakbeurs Restoration 94 heeft traditie getrouw weer alle aandacht voor het behoud van het culturele erfgoed. Voor professionele restauratoren en conservatoren is dit evenement het oriëntatiepunt in Europa. Op Restoration komen onderwerpen aan bod als het behoud en herstel van gebouwen en ornamentenkunstwerken, meubels, textiel, schilderijen, boeken en archieven. De tweejaarlijkse internationale vakbeurs vindt voor de vijfde keerplaats van 12 tot en met 14 oktober 1994 in de Amsterdamse RAI. REST0aA¥TÖN94 Internationale vakbeurs voor v restauratie en conservering van aXZl? cultureel en industrieel erfgoed 1JfÈ 12, 13 en 14 oktober 10-17 uur 13 oktober 19 -22 uur Amsterdam raI Monumentenzorg Een belangrijk onderdeel van Restoration is monumentenzorg. Leveranciers van gereedschappen en oude bouwmaterialen tonen een ruim aanbod. Tevens zijn er adviseurs en uitvoerders die gespecialiseerd zijn in bijvoorbeeld de restauratie van gebrandschilderde ramen, klassiek stucwerk of de behandeling van aange tast houtwerk en muren. De Stichting Vakgroep Restauratie, die ruim twintig aannemers vertegenwoordigt, is ook weer aanwezig. Restauratie interieur Op het gebied van interieurrestauratie is er een zeer breed aanbod op het gebied van meubels, textiel, kunstwer ken, schilderijen, boeken en archieven. Met betrekking tot conservering zijn er opslagsystemen, verpakkingssyste men, apparatuur voor luchtbevochti- ging en lawaaibestrijding en tentoon stellingsmaterialen. Op het gebied van boeken en archieven zijn er opslagsys temen, verpakkingssystemen, restau ratie- en conserveringsmaterialen. De meeste specialisten op het gebied van de restauratie presenteren zich in het Restauratiepaviljoen. Zo zijn er meubelrestauratoren die gespeciali seerd zijn in fineerwerk, politoeren, houtsnijwerk en het inleggen met andere materialen. Naast hout komen diverse andere materialen aan bod, zoals leersoorten, perkament, papier, edelmetaal, aardewerk en keramiek. Een bijzonder produkt is een apparaat dat met behulp van een laserstraal voorwerpen reinigt. Informatie-plein Naast het Restauratiepaviljoen kent de beurs nog enkele andere collectieve presentaties. Non-profitorganisaties w.o. ook de Bond Heemschut, dit keer samen met de uitgever van ons tijd schrift Waanders, staan gezamelijk op het Informatieplein. Voor kunste naarsmaterialen en gereedschappen is er een apart paviljoen. Nieuw op Restoration is een collectieve presen tatie voor tuinrestauratie. En tot slot présenteren exposanten uit Frankrijk, Groot Brittannië en de Verenigde Staten zich gezamelijk op de landen- paviljoens. Theater Nieuw op Restoration is een inloop theater. Bezoekers kunnen hier gratis presentaties van deelnemers bijwonen. Op de beursvloer is een overzicht van de verschillende sessies, die iedere dag plaatsvinden. Congres over rampenbestrijding Restoration biedt ook nu weer aan tal van organisaties een platform. Allereerst vindt het internationale congres 'Risk Preparedness and the Cultural Heritage' plaats op 13 en 14 oktober 1994. Het programma richt zich op de opzet van een mondiaal rampenbestrijdingsplan voor het cultureel erfgoed. Op dit moment zijn er onvoldoende fondsen en is er gebrek aan internationale samenwer king om tot een mondiaal plan te komen. Het congresprogramma wil daarom een aanzet geven tot een plan, waarbij er aandacht is voor fondsen werving, training en informatiesyste men. Daartoe wordt er kennis uitge wisseld tussen hen die betrokken zijn bij de conservering van het cultureel erfgoed en de organisaties die veel ervaring hebben met het opstellen van preventieplannen. Het-congres vindt plaats onder auspi ciën van UNESCO, the International Centre for the Study for the Preservation and Restoration of Cultural Property (ICCROM), the International Council of Monuments and Sites (ICOMOS) and the International Council of Museums (ICOM). Daarnaast is er de studiedag: 'Van Tredmolen tot Duivejager'. Deze workshop besteedt aandacht aan de ambachtslieden, het gereedschap en de materialen die de monumenten van nu tot stand hebben gebracht. Organisator van de studiedag is de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven. De derde bijeenkomst wordt georga niseerd door de stichting Kunstenaarsmateriaal. In dit seminar met de titel 'Onderhoud van gebruiks kunst' staat het conserveren van niet- museale collecties van hedendaagse kunst centraal. Tot slot organiseert de sectie Behoud en Beheer van de Nederlandse Museum Vereniging twee lezingen over het onderwerp ethiek als managementinstrument. Bezoekers De beurs is bestemd voor beheerders van collectie, restauratoren, conserva toren, onderzoekers, archeologen, medewerkers en directies van musea, antiquairs, archivarissen, interieuront werpers, maar ook voor aannemers, architecten, kunsthistorici en ambte naren die betrokken zijn bij het restau- ratiebeleid van overheidsinstanties. Tevens zijn liefhebbers van en inves teerders in cultureel erfgoed en parti culiere opdrachtgevers welkom. Twee jaar geleden werd de beurs door ruim 9.000 mensen bezocht. PAN Evenals voorgaande jaren wordt Restoration gelijktijdig met de Nationale Kunst- en Antiekbeurs (PAN) gehouden. Hier tonen kunst handelaren, antiquairs en galeriehou ders hun topcollecties. De PAN vindt plaats van 7 tot en met 16 oktober in Hal 11 van Amsterdam RAI. De openingstijden zijn op werkdagen van 11.00 tot 22.00 uur en in het weekend van 11.00 tot 18.00 uur. Openingstijden Restoration 94 vindt plaats van woens dag 12 tot en met vrijdag 14 oktober 1994 in Amsterdam RAI en is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op donderdag 13 oktober is er ook een avondopening van 19.00 tot 22.00 uur. De toegang bedraagt f 2 0,- en een combinatiekaart voor PAN én Restoration kost f30,-. Het inschrij vingsformulier voor het congres 'Risk Preparedness' is aan te vragen bij het congressecretariaat: OBA Professional Congress Organizers, tel. 020- 5491212. In het volgende nummer van Heemschut een volledige lijst van deelnemers aan de beurs en speciale aandacht voor enkele van hen. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 37