Monumenten Selectie Project gestart Bij de bescherming van uit oogpunt van monumentenzorg waardevolle panden en stads- en dorpsgezichten werd tot nu toe voornamelijk aandacht besteed aan bouwwerken en ensembles, die in de periode vóór 1850 tot stand zijn gekomen. KORTE BERICHTEN Noord-Holland De Omringdijk Monumenten in Heerhugowaard? Meer geld voor molens Kadercursus gemeentelijke monumentenzorg Om inzicht te verkrijgen in de aard en omvang van de cultuurhistorische waarden in de bebouwde omgeving, die tot stand zijn gekomen in de periode tussen 1850 en 1940, is het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) uitgevoerd en afgerond. Uit de inventarisatie is gebleken dat er landelijk ca. 165.000 objecten zijn, die in principe van zodanig belang zijn om te worden aangemerkt als monument van de jonge bouwkunst. Topmonumenten uit deze categorie monumenten zijn b.v. de inmiddels beschermde complexen van de Van Nellefabriek in Rotterdam en het voormalige sanatorium Zonnestraal te Hilversum. De inventarisatie had ook betrekking op catagorieën monumen ten zoals scholen, bruggen, fabrieks gebouwen. Uit de resultaten van het inventarisa tieproject zal nu bezien worden welke panden en stads- en dorpsgezichten van zodanig algemeen en nationaal balang worden geacht, dat deze in aanmer king komen voor bescherming op grond van de Monumentenwet 1988. Met dit doel werd een Monumenten Selectie Project (MSP) en een Monumenten Registratie Procedure (MRP) opgezet. Zoals dat ook gebeurd bij het MIP zal het MSP worden uitgevoerd door de provincies en enkele instellingen op het gebied van de monumentenzorg en de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Leeuwarden en Groningen. Het MSP betreft een omvangrijk project waarbij beschrijvingen van de te selecteren panden en stads- en dorpsgezichten zullen worden opge steld. In het MSP wordt tevens zorg gedragen voor de begeleiding van de daarbij behorende gemeentelijke besluitvormingsprocedure 14.000 Objecten Het MSP zal naar verwachting betrek king hebben op ca. 14.000 objecten en 200 te beschermen stads- en dorpsge zichten en zal een looptijd hebben tot 1 januari 1999. De resultaten van het MSP zullen tevens een belangrijke rol vervullen bij de aanzet van een monumentenbeleid dat in plaats van object-gericht in meerdere mate gericht zal worden op de cultuurhistorische waardering van de ruimtelijke ordening. Ter financiering van de aan het MSP verbonden kosten heeft het ministerie van WVC onlangs een bijdrage ter beschikking gesteld van 18 miljoen. Het overleg met alle daarbij betrokken partijen over het aantal per provincie te selecteren panden en stads- en dropsgezichten en de daarbij beho rende budgetfinanciering en werk- planning is nu afgerond. Daarmee kan het MSP nu definitief in uitvoering worden genomen. De start van de uitvoering van het MSP vond plaats op 6 juni 1994, tijdens een bijeenkomst in de Stadsschouwburg van Utrecht. Voor nadere informatie betreffende de uitvoering van het MSP kunt u zich desgewenst in verbinding stellen met de heer O. Steenbrink, telefonisch bereikbaar onder 03404-83206. Er is ook een handleiding MSP/MRP beschikbaar, waarin het gehele project wordt beschreven. Red. De Westfriese Omringdijk, in 1320 aangelegd ter bescherming van wat eens de oorspronkelijke Westfriezen waren, is al enkele jaren geleden tot provinciaal monument verklaard. Zij was daarmee de eerste dijk in Nederland, die dat kenmerk mocht dragen, maar is nu ook speer punt geworden binnen het strategie project 'Cultuurhistorie en toerisme' van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland.Er zullen vijf fietstra- jecten op worden uitgezet met elk een eigen thema, zoals archeologie, water staat, leven en wonen, flora en fauna. Vijf musea fungeren als begin- en eindpunt. Voor de basisscholen zal een lespakket worden samengesteld. Het idee en de organisatie is in handen van de samenwerkende musea in de Noordkop van Noord-Holland. Heerhugowaard-je zou denken dat een stad als Heerhugowaard nauwelijks monumenten kent. Het gemeentebe stuur, met veel oog voor weer een nieuw woningbouwplan, wekt de indruk daar zelf ook niet erg van op de hoogte te zijn. Bij de uitreiking van een lijvig boekwerk van maar liefst 411 pagina's, waarin 120 monumenten in Heerhugowaard worden beschreven en geïnventariseerd, leek de ontvan gende wethouder zelf dan ook met stomheid geslagen. De werkgroep Monumenten van de Culturele raad heeft die inventarisatie in drie jaar samengesteld in de hoop dat het gemeentebestuur wat meer oog krijgt voor dat meer dan verwachte kleine beetje cultuur, dat Heerhugowaard nog bevat. De voorzitter zou het daarom ook raadzaam vinden, dat zijn werkgroep de status van monumen tencommissie krijgt. Amsterdam - Het nieuwe kabinet zal het budget voor restauratie en onder houd van molens minstens moeten verdubbelen, aldus de vereniging De Hollandsche Molen. Gebeurt dit niet, dan zullen op de jaarlijkse nationale molendag aanzienlijk minder molens draaien. Minister D' Ancona heeft in het Strategisch Plan voor de Monumenten zorg speciale aandacht beloofd voor de meest kwetsbare monumenten, waartoe zij ook de molens rekent. De Hollandsche Molen zal het nieuwe kabinet aan deze woorden houden. Jan Derk Gerritsen Het nationaal Contact Monumenten (NCM) organiseert in het najaar de kadercursus gemeentelijke monumen tenzorg in de provincie Overijssel (2-7 september en 4, 11 en 18 oktober) en Drenthe (10,17, 24en 31 oktober). De cursus duurt 4 avonden. De kosten bedragen f55,- p.p. waarvoor de cursist tevens o.a. een uitgebreid cursusmap en het monumentenjaarboek van het NCM ontvangt. De cursus heeft tot doel om leden van particulieren monumentenorganisa ties en monumentencommissies kennis bij te brengen zodat zij hun taak in de gemeentelijke monumen tenzorg zo goed mogelijk kunnen vervullen. O.a. de volgende onderwer pen zullen worden behandeld: de Monumentenwet 1988 (met de per 1 januari van kracht zijnde wijzigingen), MIP/MSP, gemeentelijk monumen tenbeleid, de monumentencommissie, ruimtelijke ordening (o.a. bestem mingsplan en beeldkwaliteitplan), de gemeentelijke monumentenlijst en financiële aspecten bij restauratie en onderhoud. Tijdens de laatste avond zal op de specifieke provinciale situatie worden ingegaan (o.a. beleid provincie). Voor opgave en meer informatie: Stichting NCM, 020-6277706 (Paul Vesters). 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 36