Heemschut houdt eigen tijdschrift Heemschut bereikt specifieke groep Herschikking geld nodig? Eén grote organisatie? Opstelling op Open Monumentendag mensen ook te wijzen op dat andere, dat nodig is: waakzaamheid en actie. Op 26 mei is er in Zeist afgesproken- Het 'Verbond van Zeist'- dat er een herverkaveling van monumententaken moet komen. De RDMZ blijft kennis instituut, Heemschut staat voor het beschermingswerk en de actie, het NCM coördineert het monumenten- veld en de VOM zorgt voor promotie, communicatie en facilitering. Maar in de folder van de VOM lees ik, dat deze zich vooral moet inzetten voor het behoud van het cultureel erfgoed. Klopt de taakverdeling dan wel? Hylkema: 'We moeten als VOM alle facetten van het monumentenwerk communiceren, dus ook beheer en behoud'. Franssen: 'Daar kan nu juist de verbin ding met het Heemschut-werk worden gelegd. De VOM moet aan het grote publiek demonstreren, dat de beschermingsfunctie essentieel is en via zijn tijdschrift wijzen op Heemschut, dat daar voor staat'. Hylkema: 'Ik zou me bijvoorbeeld heel goed kunnen voorstellen, dat in één van de eerste nummers van het nieuwe VOM-blad Open Monumenten nadrukkelijk een portret van Heemschut wordt geschetst. Zoals in een volgend nummer een impressie van De Hollandse Molen of van het locale beschermingswerk van 's-Heerenberg. Heemschut heeft naast zijn bescher mingswerk op zijn beurt ook een communicatieve functie. Heemschut is het grootste landelijke monumen tentijdschrift op dit moment en finan cieel draait de vereniging in feite op het blad, omdat de leden contributie betalen. Franssen-, 'Waakzaamheid en bescher mingswerk staan voor Heemschut voorop. De communicatie via ons tijd schrift heeft primair tot doel dat over het voetlicht te brengen. Communicatie is geen doel op zich zelf. Het tijdschrift is buitengewoon belangrijk voor Heemschut omdat het blad voor veel leden de enige vorm van binding met de vereniging is. De laatste Algemene Ledenvergadering maakte ook heel duidelijk, dat het tijdschrift voor Heemschut van levensbelang is. Op 26 mei is ook afgesproken, dat, nu het nieuwe tijdschrift Open Monumenten van de VOM eraan komt, plaats en functie van het Heemschut-tijdschrift in relatie tot alle andere bladen en nieuwsbrieven worden onderzocht.Daar heeft de RDMZ middelen voor beschikbaar gesteld. Het tijdschrift Heemschut blijft als apart blad bestaan maar er moet wel een serieuze discussie komen over een opzet van het blad, die nog beter beantwoordt aan de hoofddoel stelling van Heemschut. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek gaan we het Heemschut-tijdschrift vernieuwen zodat het nog beter appel leert aan wat de mensen van Heemschut verlangen: zichtbaar maken, waar Heemschut voor staat en wat het bereikt.' Bent u niet bang voor het weglopen van leden, die misschien liever het luxe glossy tijdschrift tegen een lagere prijs van VOM gaan lezen? Franssen-, 'Voor een enkel lid zal misschien het hemd nader zijn dan de rok maar het is de vraag of dat de echte heemschutters zijn. Die willen andere informatie dan die in het niet heel erg diepgaande blad van de VOM. Angst is een slechte raadgever. We moeten erop vertrouwen, dat ons product een eigen segment van het monumenten- publiek blijft aantrekken. Tegelijkertijd moet je als bestuur je erop voorbereiden, dat zo'n proces zich toch voltrekt en dan moet je een solide basis creëren om je activiteiten als Heemschut verder te kunnen ontwikkelen. Iedereen is ervan over tuigd, dat voor een organisatie als Heemschut een eigen plek nodig en wenselijk blijft. Op een gegeven moment komt de financiële positie van Heemschut dan aan de orde.' Is het eigenlijk ook geen tijd voor herschikking van de financiële midde len. Als gevolg van de decentralisatie van de monumentenzorg hebben RDMZ en NCM het in feite minder druk gekregen maar Heemschut, dat altijd al decentraal was opgezet heeft het juist drukker gekregen. Franssen: 'Er is op 26 mei absoluut helder gedemonstreerd, dat we elkaar nodig hebben. Dit proces maken we samen door. En dan is het financiële plaatje het eindresultaat van het samen optrekken. Maar herschikking van financiële middelen is geen vooropge zet doel. Dan zetje het proces verkeerd in. Ik heb vertrouwen in het onder handelingsproces en de mentaliteit van de gesprekspartners.' Meneer Hylkema, is het, om alle terri- toriumstrijd te voorkomen, niet beter één grote landelijke organisatie op te richten, die alle taken van de bestaande organisaties in zich verenigt. Een beetje zoals de National Trust in Engeland? Hylkema: 'Dat kan hier gewoon niet. Rond 1920 is de achteraf betreurens waardige beslissing genomen om natuur- en cultuurbehoud geheel uit elkaar te laten lopen. Natuurmonumenten heeft zich in Nederland kunnen ontwikkelen tot particuliere massa-organisatie maar de monumentenwereld heeft te lang aan het handje van de overheid gewandeld. Dat was ook wel weer prettig want er was bij de overheid veel te halen. Overigens deel ik niet uw stelling, dat de RDMZ het minder druk heeft gekregen. De Rijksdienst ontwikkelt zich tot een zeer deskundig adviescen trum, dat de gemeenten in hun auto nome taak ondersteunt. Bovendien wil de RDMZ de bijna verloren gegane band met de provincies oppoetsen. De RDMZ is par excellence het kennis centrum van de monumentenwereld. Wat daar ligt opgeslagen aan materi aal is uniek. Die kennis moet geëxpoi- teerd worden, er is heel veel te doen. Nogmaals één grote landelijke organisa tie? Hylkema: 'Er is in Zeist een accoord bereikt, waarin we allemaal veel zien. Het beschermingswerk in de particu liere sector is bij uitstek Heemschut. De VOM gaat het draagvlak voor monumentenzorg verbreden,doorver- wijzen(naar o.m.Heemschut), enthou siasmeren, de sector representeren. Alle organisaties vullen elkaar aan.Je moet wel weten waar jé samen voor gaat. Er komen geen grensgevechten.' Franssen: 'Helemaal mee eens.Ikheb zelf de indruk, dat de gedachte van de National Trust niet bij de volksaard van Nederland past. Wij zijn een land, dat voor elk onderwerp 'tig' verenigingen telt omdat iedereen denkt de waarheid in pacht te hebben.Dat laatste is bij ons niet het geval maar in Zeist hebben we elkaar heel goed kunnen vinden.We hebben een collectief belang om de sterke kant van ieder naar voren te laten komen.' Hoe gaan de Heemschut-leden in de comités van Open Monumentendag zich opstellen bij de grote ledenwerf actie? Franssen: 'De mensen van Heemschut kunnen heel goed het belang van de VOM aan de orde stellen en tegelij kertijd het specifieke van Heemschut over het voetlicht brengen. Ze kunnen duidelijk maken, dat beide onmisbaar zijn.' De leden van historische verenigingen krijgen straks een tientje korting als ze lid van de VOM worden, is dat niet riskant voor die verenigingen? Hylkema: 'Historische verenigingen, die het leuk vinden het VOM-blad aan te bieden kunnen dat tegen geredu ceerde prijs doen.Wij faciliteren die verenigingen, bieden hun leden wat extra's. Ik zie geen concurrentie. Mijnheer Franssen, nogmaals van harte gefeliciteerd met uw benoeming tot burgemeester van Zwolle. U blijft, heb ik begrepen, voorzitter van Heemschut? Franssen: 'Dat ben ik van plan, ja.Er is geen formeel beletsel, alleen wat prak tische problemen maar die zijn oplos baar. Het bestuur van Heemschut heeft me nadrukkelijk verzocht als voorzitter aan te blijven.Daaraan ontleen ik een hernieuwd vertrou wensvotum.' 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 35