Twee vliegen in één klap' Oprichting Vereniging Open Monumenten kan leiden tot versterking Heemschut JAAP KAMERLING Op 11 augustus wordt de nieuwe Vereniging Open Monumenten(VOM) opgericht en rond de Open Monumentendag op 10 september zal de VOM een grootscheepse ledenwerfcampagne gaan voeren. De komst van de VOM heeft veel stof doen opwaaien in monumentenland. Sommige organisaties voelden zich aanvankelijk bedreigd door de nieuwe vereniging. Uiteindelijk is echter iedereen op één lijn gekomen en is men het eens geworden over een herverkaveling van taken in de monumentensector als geheel. We interviewden drs. U.F.Hylkema, de voorzitter van de nieuwe vereniging enJ.Franssen, voorzitter van Heemschut. Beide voorzitters kunnen zich goed vinden in de nieuw ontstane situatie. Links de heer J. Franssen, rechts drs.U.F.Hylkema. (foto J.Kamerling). Op de vleugels van de VOM? Meneer Hylkema, u was steeds erg optimistisch over het succes van een grote nieuwe organisatie, die zich gaat richten op de promotie van monu menten. Bent u nog zo optimistisch? Verval van cultuurmonumenten bedreigt toch niet het leven zelf zoals dat bij de aantasting van de natuur het geval is? Hylkema: 'Ik blaak van optimisme. Er is een en andermaal onderzoek geweest naar de levensvatbaarheid. Na de eerste grote toestroom van leden rond Open Monumentendag zal de groei iets teruglopen maar in de ebstroom volgt een tweede grote actie. Het hele traject zal professioneel worden begeleid. De ledenwerfcampagne rond de Open Monumentendag is tot in de puntjes voorbereid. Er zijn contacten met de omroepen en er komen prima STER-spots op tele visie. Maar het blijft een avontuur, niemand weet wat het uiteindelijke resultaat zal zijn.' In september 1996 moeten er 100.000 leden zijn wil de VOM echt levensvat baar zijn. Wat doet u als de vereniging dat niet zou halen? "Als we in 1995 50.000 leden kunnen verwelkomen is dat een absoluut succes. Krijgen we er in '96 nog eens 50.000 bij dan is dat prachtig. Maar als we in 1996 nu eens niet verder komen dan 85.000 leden, hef je dan zo'n vereniging op? Ik denk het niet maar zij moet wel uitgroeien tot een massa organisatie. Anders wordt het gewoon weer een vereniging erbij naast de bestaande. Er zijn nu al contracten, er zijn mensen aan het werk gezet -de nieuwe directeur is al bezig en is per 1 oktober voor een jaar aangesteld- dus je gaat niet zomaar weer afbouwen.' Meneer Franssen.Ook u bent optimis tisch. In een brief aan de provinciale commissies schrijft u, dat als de VOM erin slaagt een brede bevolkingsgroep te bereiken er zeker ook meer mensen zullen zijn die het beschermingswerk van Heemschut willen ondersteunen met een lidmaatschap. Franssen: 'Die formulering is wat kort door de bocht. Het is erg belangrijk, dat er tegen de achtergrond van de afnemende mogelijkheid van overhe den om veel maatschappelijke activi teiten financieel te ondersteunen een groter draagvlak onder de bevolking komt voor de monumentenzorg. Als de VOM de brug kan zijn om dat doel te bereiken moetje er zonder meer positief tegenover staan. Maar ook staat vast, dat je er met enthousiasme onder grotere groepen nog niet bent. Je moet vervolgens de brug slaan naar meer steun voor het versterken van het beschermingswerk zelf, zoals Heemschut dat doet. Heemschut gaat zich daar nog beter voor equipe ren. In de vorige Heemschut werd dat al aangekondigd. Als het goed gaat kun je twee vliegen in één klap slaan. Heemschut gaat dus op de vleugels van de VOM zijn ledental vergroten? Franssen: Heemschut moet primair door haar eigen activiteiten bekend heid en naam verwerven en in principe kracht uit haar eigen aanhang halen. Maar als er een soort revival onder de bevolking ontstaat voor de monumen tenzorg kun je als Heemschut gebruik maken van dat enthousiasme door de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 34