Waterspuwers met Tom Poes en Wammes Waggel De Arnhemse Eusebiustoren: van kerktoren tot toeristische attractie Achteraf kun je alleen verbaasd zijn dat niet veel eerder een gemeente- of kerkbestuur op het idee gekomen is: een lift in de kerktoren die bezoekers in een mum van tijd naar de bovenste verdieping brengt. Misschien dat dit idee hier en daar wel eens geopperd is, maar in Arnhem is het ook daadwerkelijk uitgevoerd: in de Eusebiustoren. En niet zomaar een lift: de schacht is van glas en biedt de bezoekers een blik op het inwendige van de toren. De lift is een onderdeel van de ingrijpende opknapbeurt die de Eusebiustoren heeft ondergaan. MATH BERKERS Drie jaar is er aan gewerkt. In septem ber 1994 wordt de Eusebiustoren fees telijk heropend. De restauratie en de inrichting van de toren hebben dan in totaal ruim 18 miljoen gulden gekost. De datum'september 1994, vijftig jaar na de Slag om Arnhem, is natuurlijk niet toevallig. De feestelijke heropening van de toren, bij uitstek symbool van de Slag om Arnhem, is onderdeel van de vijftigste herdenking van de Slag. De Grote- of Eusebiuskerk is een geheel in steen overwelfde driebeu- kige kruisbasiliek. De stijl is laatgo tisch met een sterk Nederrijns karak ter. Met de bouw van de kerk en haar toren werd in 1452 begonnen. De toren werd pas in 1650 voltooid. Slag om Arnhem Bij de Slag om Arnhem werd een groot deel van de binnenstad van Arnhem verwoest. Ook de kerk en de toren hadden zwaar te lijden onder het oorlogsgeweld: kerk en toren brand den uit en de toren stortte later gedeeltelijk in. Meteen na de oorlog werden de kerk en het eerste stuk van de toren in oude stijl herbouwd. Met de rest van de toren had het gemeentebestuur andere plannen: de toren moest naar een modern ontwerp herbouwd worden. Een prijsvraag werd uitgeschreven. Het winnende en ook uitgevoerde ontwerp, een 'eigentijdse invulling van de neo-gotiek', is van de architect Th. J. Verlaan uit Zwolle. Woudenberg te Ameide voerde het werk uit. Bij de herbouw is gebruikt gemaakt De gerestaureerde Eusebiustoren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 31