Barsingerhorn eerste provinciale dorpsgezicht JAN DERK GERRITSEN Toen het gebied rond Schagen in de 1 Ode eeuw er nog puur als een waddengebied bij lag, had slechts een enkeling de moed zich op één van de terpen te vestigen.In de 12de eeuw waren er al meer van die helden. Zij m,aakten van terp naar terp een dammetje zodat een dorp ontstond, heden ten dage nog steeds Barsingerhorn geheten.Die oorspronkelijke verkaveling ook van het omliggende land is zo gaaf bewaard, dat de provincie Noord-Holland als eerste in den lande dorp en omgeving tot provinciaal dorpsgezicht heeft verklaard. De Mient, de voorstoot. De hedendaagse bruggen worden misschien vervangen door de ooorspronkelijke 'kattebruggen'. (foto's P.van Heumen). Stolpboerderij "Volhouden" bij de Blauwe Brug. Raad- of Regthuis Het begon jaren geleden met de bescherming van een enkel object in het dorp: de Blauwe Brug tussen de prachtige stolpboerderijen: 'Volhouden'en 'Maartje Cornelis Hóeve' op de kruising van Heerenweg en Mieldijk. Ook het unieke Raad-of Regthuis uit 1632 met zijn juweel van een klokketoren kwam daarvoor in aanmerking. Ze komen helemaal uit Maastricht om er te trouwen. Nadere bestudering van het gehele gebied bracht aan het licht, dat een geïsoleerde bescherming van een enkel object geen recht deed aan het totale gebied, dat het er op luchtfoto's niet anders uitziet dan op oude kaarten uit de 17de eeuw.De lintbebouwing langs de dijk, resultaat van de indivi dueel in de 12 de eeuw gelegde dammetjes, kronkelt zich langs de wegsloot de Mint, waar jammer genoeg de hoge Kattebruggen, waar men vroeger onderdoor kon varen, door lage bruggen vervangen zijn. Een miljoen is nog te weinig. Het lijkt heel wat die bijna een miljoen, die de provincie het gemeen tebestuur in een speciaal fonds liet storten, waarmee dat eerste provin ciale dorpsgezicht mogelijk gemaakt moet worden. Ook de plechtige opening door de gedeputeerde mevrouw Van Diepen- Oost is niet meer dan de start van een provincie, die stimulering van monu mentenbescherming als een belang rijke taak ziet. Zo'n bedrag genereert natuurlijk meer, niet alleen financiën maar ook private en publieke inzet en niet te vergeten burgerzin. Wie zijn buurman bezig ziet met het opknappen van zijn huis op historisch verantwoorde wijze kan het meestal niet laten hetzelfde te doen.Bovendien scheppen zulke projecten werkgelegenheid. De directe controle geschiedt door het bestemmingsplan, het dorpsvernieu wingsplan of de subsidieverordening. Er staan in deze, voor de agrariër vroeger zo welvarende streek nog dubbele stolpboerderijen, één waarin de boerenfamilie woonde en een, waarin het bedrijf was ondergebracht. Die luxe kan men zich vandaag de dag niet meer permitteren. De niet meer in gebruik zijnde boerderij wordt een blok aan het been en hoe is dan die tweede boerderij te onderhouden. Die dubbele behuizing was kenmerkend voor deze streek maar hoe vele zijn er al met de grond gelijk gemaakt omdat restauratie privé niet meer te betalen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 28