Restaureren economisch interessant Voor de overheid blijkt restaureren een economische interessante aangelegenheid. De investeringen die het rijk in monumentenrestauratie pleegt, betalen zichzelf grotendeels terug. Van elke subsidie-gulden die wordt gestoken in monumenten vloeit 65 cent via de belasting terug in de schatkist. Circa het dubbele van elke gulden die aan individuele huursubsidie wordt uitgegeven. Dat blijkt uit het rapportRekenen met Monumentendat op 20 juni werd gepresenteerd. Zuid-Holland Rijksmonument 'afgevoerd' door gemeente Monument toegankelijk houden HEEMSCHUT ACTIEF Zeeland Prof. J.F. Berghoef overleden JK Excursie Overijssel In opdracht van WVC onderzocht de Nationale Investerings Bank de rela ties tussen restauratie-subsidies, inves teringen, fiscale effecten en werkgele genheid. Behalve dat het systeem zich voor tweederde terugbetaalt, levert het nieuwe restauratie-beleid driedui zend structurele arbeidsplaatsen op in de bouw. 'Als we nu niks doen', reageerde de voorzitter van de Bouw-en Houtbond FNV, R. de Vries, 'ontstaat er op termijn ook nog eens verlies aan werk gelegenheid van zo'n 850 restauratie vaklieden. Met het risico dat, zoals zo vaak bij ander werk is gebeurd, we alleen nog goede vaklieden uit het buitenland kunnen krijgen'. Het nieuwe restauratie-beleid biedt tevens extra economisch impulsen aan de nationale en internationale Hoornaar- Heemschut is verontwaar digd over het voornemen van de gemeente om het Rijksmonument Schoolstraat 18 te Arkel van de monu mentenlijst te voeren. Het is ontoe laatbaar, dat de onverschillige houding van een eigenaar van een monument de overheid ertoe brengt om bij voor baat, zonder verdere ontwikkelingen of onderzoek af te wachten, zomaar een monument van de Rijkslijst af te voeren. De huidige bouwkundige kwaliteit van het pand staat, zo schrijft de Bond aan de gemeente, herstel geenszins in de weg. Heemschut tekent bij voorbaat bezwaar aan tegen elke stedebouw- kundige plan wijziging, die het behoud van het monument in de weg staat. Gorinchem- Het Stedelijk Museum van Gorinchem wordt verplaatst en de gemeente wil het daardoor vrijkomende monument 'Dit is in Bethlehem' nu op de vrije markt gaan verhuren. Heemschut maakt zich daar zorgen over want de combinatie van museum en toerisme-industrie. Uit de Intomart- enquête, gehouden onder VW's blijkt dat monumenten een onmisbaar ingrediënt zijn bij het aantrekken ivan toeristen. Eenderde van de toeristen bezoekt specifiek om die reden de stad. Vertegenwoordigers van gemeenten, provincies, bouwwereld, vakbond, monument-eigenaren, toerisme en Tweede Kamerleden trokken deze conclusies tijdens het symposium 'Restaureren Loont' in het Haags Historisch Museum. Veertig procent van de 43 duizend officieel geregistreerde monumenten in ons land verkeert in een slechte tot zeer slechte staat als gevolg van forse restauratie-achterstanden, die deels reeds uit de jaren zeventig dateren. In veertien jaar verlaagde de regering monument maakte bezichtiging goed mogelijk. De Bond zou graag zien, dat het pand met een eventuele nieuwe functie net zo toegankelijk blijft. Dit monument is vooral zo bijzonder door de restauratie begin deze eeuw, waarbij de pui en delen van het interieur zijn gereconstrueerd volgens de ideeën van Victor de Stuers met verwantschap aan het werk van Cuypers en invloeden van Berlage. j.K. Op 9 maart overleed te Koudekerke bij Middelburg professor J.F. Berghoef. Deze voor Nederland belangrijke architect en hoogleraar aan de T.H. te Delft maakte in de jaren '70 geruime tijd deel uit van de provinciale commis sie Zeeland van de Bond Heemschut. Berghoef werd in 1903 in Aalsmeer geboren, waar veel van zijn vroege werk tot stand kwam. De door hem in deze tijd ontworpen woonhuizen zijn door hun ogenschijnlijke tijdloosheid type rend voor het traditionalisme. Met name na de Tweede Wereldoorlog trachtte hij een verzoening tot stand te brengen het jaarlijkse restauratiebudget van 180 naar 85 miljoen. Om die achterstand de komende tien jaar in te lopen, is een extra overheids investering van 1,4 miljard nodig blijkt uit het 'Strategisch Plan voor de Monumentenzorg' van WVC, dat de bouwstenen levert voor een nieuw restauratiebeleid. Een achterwege blijven daarvan zou niet alleen beteke nen dat de forse achterstand op de oudere bouwkunst slechts ten dele kan worden ingelopen. Aan de jonge bouw kunst wordt dan helemaal niet toege komen. Daarnaast wordt de vervolg schade steeds groter, zodat er straks zelfs monumenten moeten worden gesloopt. 'Het nieuwe restauratie-beleid - in de vorm van het Strategisch Plan - zou, als het politiek aanvaard wordt, de over heid een geweldig perspectief bieden', zo betoogd vandaag mr. J. van Rijn, bestuurslid van het Nationaal Restauratiefonds. 'Na tien jaar kan dan mede als gevolg van het groeiend fondsvermogen de overheidsbijdrage aan de monumentenzorg fors omlaag'. tussen het traditionalisme en het func tionalisme. Berghoef kreeg na de oorlog een grote invloed op de wederopbouw van zijn latere woonplaats Middelburg, waar werd gekozen voor een behoed zaam herstel van het traditionele beeld van deze stad door middel van recon structie, restauratie en zorgvuldig aangepaste nieuwbouw. Belangrijke op hem ontworpen Middelburgse gebouwen zijn: De Provinciale Griffie in de Abdij, het politiebureau en het op een Italiaans palazzo geïnspireerde Polderhuis van Walcheren. Gerard Baijens, PR-medewerker van de PC Heemschut Zeeland De PC Heemschut Overijssel houdt zijn jaarlijkse excursie op zaterdag 15 oktober. Het uitstapje gaat naar Delden, waar bezoeken aan de NH kerk, het Zoutmuseum en de Zaagmolen op het programma staan. Nadere infor matie en aanmeldingen bij de heer L.S. van Leeuwen (Technisch advi seur van Heemschut Overijssel), Spaarne 6, 8032 AL Zwolle 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 27