Steenfabriek Biezeveld levert: IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Y-eO** Bronkhorst metaaldakgroep Hier heeft vermoedelijk in het verle den een calamiteit plaats gehad, waar door deuren en een gedeelte van het metselwerk zijn weggeslagen. Deze situatie blijft ook na de restauratie ongewijzigd. De schutsluis is gerestaureerd als keer sluis, met nieuwe azobé sluisdeuren, die door middel van Hollandse kaap standers kunnen worden bediend. De kerende functie van de sluis is nog steeds actueel. Wanneer het kanaal- peil wordt verlaagd moeten de ebdeu ren worden gesloten om het peil in de binnengracht te kunnen handhaven. Bij eventuele calamiteiten aan de sluizen te Vlissingen dient het tweede stel deuren, de vloeddeuren, als tweede waterkering. Gestileerd rad Dankzij de restauratie wordt de werking van het hele systeem inzichte lijk. De plaats van de ondergrondse Het gehele complex met v.l.n.r. het maalhuis, het gewelf van de molen, met boven de grond het gestileerde rad, het gewelf van het spuiwerk, de schutsluis met geopende deuren en uiterst rechts de nieuwbouw van het gerechtsgebouw. gewelven wordt in de bestrating weer gegeven. De gewelven zelf zijn waar nodig gerepareerd. Op het sluisterrein wordt het waterrad, dat half boven de grond uitstak, schematisch weergege ven door middel van een stalen boog met een middellijn van 8 meter. In de bestrating is met rode klinkers aange geven welke weg het water volgde dat het schoepenrad liet draaien. Op het sluisterrein, dat als wandelgebied is ingericht, vertellen informatiepanelen het verhaal van de sluis. De oude olie lantaarn, die werd geplaatst tijdens de nieuwbouw in 1763 zal weer worden teruggeplaatst en de mogelijkheid bestaat dat de Spinhuisbrug ook weer terugkomt, nu als voetbrug naar het nieuwe, nu nog in aanbouw zijnde gerechtsgebouw. De monumentenstad Middelburg betaalde bijna 1 miljoen gulden voor de restauratie en conservering van zijn enige waterbouwkundige monument, dat uniek is op industrieel archeolo gisch gebied. Gerard Baijens is PR-medewerker van de PC Heemschut Zeeland Steenfabriek Biezeveld B.V. Fabriek van handvormstenen en verglaasde plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 04183-1719 B.g.g. 04704-2920 \ou Y-°Ve®' Vraag vrijblijvend offerte en inlichtingen heel Nederland. noordlaren (gr.) Gebr. Bronkhorst bv Lageweg 41 9479 PA Noordlaren (Gr.) Tel. 05905-91455 (4 lijnen) Fax 05905-92581 Postbus 150 9470 AD Zuidlaren (Dr.) 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 25