Speurtocht naar Nederlands sluizen Sluizen in Nederland: een nogal onbekend terreinwaarover ook betrekkelijk weinig is gepubliceerd. Aan die onbekendheid van Nederlands sluizen gaat ir. G.J.Arendsciviel ingenieur en werkzaam, bij de groep Geschiedenis van de Technische Universiteit Delft, een einde maken. In opdracht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft hij een onderzoek ingesteld naar het bestand van Nederlandse sluizen tot 1940. Hij heeft het onderzoek eind vorig jaar afgesloten, in de eerste helft van 1994 verschijnt bij de Delftse Universitaire Pers de neerslag van zijn onderzoek in boekvorm., getiteld Sluizen de ontwikkeling van de sluis- en stuwbouw tot 1940. WIBO BURGERS De oude sluis in Spaarndam (foto's Wibo Burgers). Arends is in zijn onderzoek tot enkele, ook voor insiders verrassende conclu sies gekomen. Zo is komen vast te staan dat de bouw van sluizen in ons land al heel oud is. Zo zijn bij opgra vingen in Valkenburg( Z.H.) primi tieve uitwateringssluisjes in de vorm van boomstammen met klepdeurtjes gevonden. Ook in het Waterweg gebied zijn dergelijke constructies aangetroffen. Arends: 'Heel bijzonder en vrijwel onbekend bij het grote publiek.' Naar zijn mening heeft ons land aanvankelijk een leidende rol gespeeld bij de sluizenbouw. Rond 1850 heeft Nederland die rol moeten prijsgeven. Zo werden in ons land sluisdeuren van ijzer pas veel later dan in het buiten land toegepast. Ook bij de sluiscon- structies met roldeuren liep ons land achterop. Later hebben Nederlandse sluizenbouwers deze achterstand inge lopen. Tegenwoordig neemt ons land bij de bouw van sluizen weer een voor aanstaande plaats in. Wat is een sluis nu precies? Arends: 'Onze laaggelegen polders moeten worden beschermd tegen overstro mingen. Daarvoor zijn er dijken. Door kwelwater water dat door de dijk sijpelt) en neerslag wordt de water voorraad in de polder steeds weer aangevuld. Om het overtollige water kwijt te raken zijn er sluizen en gemalen nodig.' Sluizen zijn dus waterbouwkundige werken, waarmee de waterstand geregeld kan worden. Verder kunnen ze de waterwegen aan weerszijden van de sluis met elkaar verbinden, ook als de waterstand niet gelijk is, de zogeheten schutsluizen. Kenmerk van de sluis is de beweeg bare waterkering, die geopend en gesloten kan worden. Sluis Nederlandse vinding Ons land telt op dit moment zo'n tweeduizend sluizen. Daarbij gaat het om antieke en moderne sluizen, om de sluizen van IJmuiden lange tijd de grootste ter wereld) en de eenvoudige schuif waarmee de waterstand in een polder kan worden geregeld. Het staat nagenoeg vast dat de sluis een Nederlandse vinding is, die later ook in het buitenland werd toegepast. In buitenlandse publicaties zijn daarvoor sterke aanwijzingen te vinden. Bedreigd Hoe staat het er voor met de sluizen in ons waterrijke land? Arends: 'Het onderzoek heeft uitgewezen dat in de naoorlogse periode een aantal interes sante sluizen is verdwenen.En andere oude sluizen worden sterk bedreigd, ookvandaagnog.' Het verdwijnen van nogal wat sluizen in de afgelopen decennia is te wijten aan de automatisering en het overbo dig worden van oude sluizen, ook al doordat in het recente verleden veel vervoer per schip werd overgenomen door vrachtauto's. De automatisering heeft er ook voor gezorgd dat de handbediening van sluizen vrijwel verdwenen is. Daarvoor in de plaats is de druk op de knop gekomen. Arends: 'Dat is jammer, want daarmee is een stukje romantiek van het Hollandse landschap verdwe nen.' Een voorbeeld van een (schut)sluis, die nog wel met de hand wordt bediend, is het Woerdense Verlaat. Er is een tiental typen sluizen, dat ruwweg verdeeld kan worden in twee categorieën: voor de scheepvaart (meestal schutsluizen) en uitwate ringssluizen voor de waterhuishou ding).De laatste zijn het grootste in aantal, de eerste trekken vaak meer de aandacht. Betrekkelijk veel schutslui zen worden gesloopt en - waar nodig - vervangen door nieuwe omdat ze niet meer voor hun taak berekend zijn. Bovendien heeft het kleinschalige vervoer over water aan belang inge boet. Trend Toch zijn er ook tegengestelde tendenzen. Zo betekent de opkomst van de recreatievaart dat sommige schutsluizen in ere worden hersteld. 'Je zou inderdaad van een trend kunnen spreken,' meent ir.Arends. Ook wat betreft de afsluitmiddelen van de sluis kan men weer een tiental typen onderscheiden. Zo zijn er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 22