HEEMSCHUT ACTIEF Noord-Brabant Marechausseekazerne Noord-Holland Enschedé-complex Utrecht Antoniuskerk moet blijven Overijssel Protest tegen verbouwing W 'Actie' rond het Korenmetershuis, de zetel van Heemschut. Hier wordt het nieuwbouwproject 'De Kolk' gerealiseerd (zie Heemschut april 1993). Zevenbergen - De PC Noord-Brabant heeft B en W van de Westbrabantse gemeente Zevenbergen per brief laten weten, dat de Bond Heemschut bezwaren heeft tegen de sloop van de voormalige Marchausseekazerne in Zevenbergen. Er is hier sparake van een bijzonder bouwwerk daterend uit de jaren 1910- 1915. De voormalige kazerne is van architectuurhistorisch belang, heeft een markant uiterlijk en is straatbeeld- bepalend. Daarnaast heeft het gebouw, mede gelet op de functie dat het heeft vervuld, een cultuurhistori sche waarde. Het pand komt voor in de MlP-rapportage. Perronoverkappingen Den Bosch - In Den Bosch is een grote actie gestart om niet één maar beide bijna honderd jaar oude perronover kappingen van het Bossche station te behouden. Zoals bekend heeft slechts één perronoverkapping de status van Rijksmonument gekregen. De andere moet wijken voor een nieuw-NS- station. Vijf groeperingen, waaronder de Bond Heemschut, hebben de handen ineen geslagen om gezamen lijk actie te voeren. Deze bestaat onder meer uit een handtekeningenactie, het verspreiden van affiches en ansicht kaarten en het benaderen van de poli tiek verantwoordelijken op landelijk en plaatselijk niveau. Aan de hand van alternatieve plannen zullen de Bossche actievoerders aantonen, dat de bouw van een station het behoud van beide overkappingen niet in de weg hoeft te staan. Jo Wouters Haarlem - De mede door Heemschut gevoerde acties tegen de gemeente lijke plannen van Haarlem om in het beschermde stadsgezicht rond de eeuwenoude Bavo het voormalige Enschedé-complex te vervangen door grootscheepse nieuwbouw van een hotel en Justitiegebouw leiden tot een aanzienlijke vertraging van ongeveer een jaar. Immers ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland staan de gemeente niet toe, dat deze daarvoor de verkorte inspraakprocedure volgt op grond van art.l9R.O. Ditplan heeft grote gevolgen voor de omge ving en ook volgens G.S. is een bestemmingsplan dan de aangewezen weg. Het gemeentebestuur doet een klein beetje of zijn neus bloedt, want al veel eerder heeft de provincie te kennen gegeven geen voorstander te zijn van een art.l9-procedure bij een zo ingrijpend plan met alle gevolgen vandien voor het beschermde stadsge zicht. Onlangs heeft de wijkraad binnenstad bij de politie aangifte gedaan van ille gale sloop. Het complex is inmiddels bovengronds afgebroken. Het behoorde echter tot het beschermde stadsgezicht. Er had daarom een sloopvergunning moeten worden verleend in het kader van de Monumentenwet, wat niet is gebeurd. Het Haarlemse College van B en W erkent, dat de verleende sloopvergunning in strijd was met de wet. De vergunning werd verleend in het kader van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Jan Derk GerritsenPR-medewerker PC Heemschut Noord-Holland Utrecht- De gemeente heeft het parochiebestuur van de Antoniuskerk een sloopvergunning geweigerd en de kerk op de gemeentelijke monumen tenlijst geplaatst. Heemschut schrijft het parochiebe stuur ernstig verontrust te zijn over diens handelwijze, die zich niet bepaald in het openbaar heeft afge speeld. De Bond is blij, dat de sloop vergunning is afgewezen. De Antoniuskerk is een bijzonder kerkge bouw van de architecten Jos Cuypers en Jan Stuyt. Het vormt het eerste voor beeld van een poging t.b.v. de rooms- katholieke liturgie een centraalbouw te realiseren. Bovendien is de kerk met zijn markante toren, uurwerk, pleintje en pastoriecomplex een beeldbepalend element in de wijk Lombok. Heemschut wijst ook op een aanbeve ling van de Charta Villa Vigoni, die de bemoeienis van de kerk met de bescherming van cultuurgoederen juist in deze tijd zeer dringend noemt. Deventer- Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen de verbouwing van de voormalige 'Boerboom-panden' aan de Broederenstraat-Lange Bisschopstraat, die momenteel gaande is. De Bond is bang, dat door de verbouwing enkele belangrijke monumentale aspecten verloren gaan. Heemschut maakt zich met name zorgen over een Jugendstil-glas- plafond en een monumentale trap, die beide deel uitmaakten van het pand Broederenstraat 5. Juist deze elemen ten waren destijds de aanleiding om het pand op de gemeentelijke monu mentenlijst te zetten. Voor het pand Broederenstraat 5/7 werd in december 1993 een bouwvergunning afgegeven. Bij de toekenning zijn volgens Heemschut fouten gemaakt. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 21