Literatuur Het vroegere zeepfabriekje aan de Hoge Steenstraat. Het kantoorgebouw van de vroegere brouwerij De Drie Hoefijzers: een bedrijfsmonument van klasse. Academiesingel. Het eerste deel van de nieuwe grote conservenfabriek aan de Teteringsedijk kwam echter als gevolg van de Eerste Wereldoorlog pas in 1921 tot stand. Het fabrieks complex is in de loop van de jaren door Hero steeds weer uitgebreid. Men kan het complex het best zien vanaf het viaduct over weg en spoor lijn. Aan de rechterkant bevinden zich de oudste gedeelten van de fabriek. De onderneming heeft zich gespecialiseerd in frisdranken, jam en appelmoes. Flipje van Tiel naar Breda Een aantal jaren geleden is 'De Betuwe' overgenomen en de jamproduktie naar Breda verhuisd. Flipje komt dus niet langer uit Tiel, maar uit Breda... De jarpfabriek Princenhage staakte de jamproduktie na de Tweede Wereldoorlog. Het bedrijf sloeg andere wegen in en is momenteel een dochterbedrijf van de multinational Dalgety en produceert de Nibb-it snack. Enka: eerste bedrijfsbezetting Een andere grote industrie was de Hollandse Kunstzijde Industrie (HKI), die in 1919 werd opgericht. Al in de loop van de jaren twintig werd de HKI overgenomen door het Nederlandse kunstzijdeconcern ENKA. Enka- Breda werd vooral ook bekend door de eerste bedrijfsbezetting, die in september 1972 plaatsgreep. Op het terrein waar eens de Enka-fabriek stond is nu een aantal bedrijven geves tigd, waaronder snoepfabrikant Van Melle. Van de oude gebouwen van Enka is vrijwel niets over. Hotelzeepjes en Lodaline Wandelend door de Hoge Steenweg vinden we aan de ene kant op nummer 42 het uit 1919 daterende pand van een vroeger fabriekje van hotelzeepjes van Nic. Cordonnierdat nog eerder onderdak gaf aan een kleine textielfa briek. Nu woont een kunstenaar in het pand. Aan de andere kant van de weg, even verder, zien we de Loda-fabriek (producente van het afwasmiddel Lodaline), de meer industrieel getinte tegenhanger van het zeepfabriekje in de chemische sector. De Drie Hoefijzers: Haagse School Ter afsluiting van deze tocht langs een selectie van Breda's industrieel erfgoed enkele 'erkende' monumenten. Allereerst het vermaarde kantoorge bouw van de vroegere brouwerij De Drie Hoefijzers (nu Oranjeboom) aan de Ceresstraat: een bedrijfsmonument van klasse. Ook deze brouwerij is in 1887 uit de oude binnenstad naar de spoorzone verhuisd. In de jaren twintig ontstond de behoefte aan een nieuw kantoorge bouw. Op 17 december 1927 werd het kantoorgebouw, een ontwerp van het Bredase architectenbureau F.P.Bilsen ér 2m., feestelijk in gebruik genomen. Er zijn sterke invloeden van een nevenstroming van de Amsterdamse School: de Haagse School. Het aansluitende fabrieksgebouw is duidelijk met veel minder zorg omringd dan het kantoorgebouw. Het is een lappendeken van oudere en nieuwere gedeelten. Ongeveer in het midden, aan de straatzijde, bevindt zich het oudste gedeelte. In dit gedeelte bevindt zich achter de muren een klein bedrijfsmuseum. Aan de Wilhelminasingel ten slotte vinden we de watertoren van J.Schotel uit 1893. Het is een fraai exemplaar, vele malen afgebeeld in boekjes over industriële archeologie. De toren geeft ook het goede voorbeeld wanneer het om hergebruik gaat: al in 1976 werd de toren verbouwd tot kantoor. De auteur Wibo Burgers is journalist te Noordwijkerhout en onze medewerker industriële archeologie. Drs.M.J.M.Duijghuisen m.m.v. H.Muntjewerff-, Het ontstaan van de Bredase jamindustrie 1900-1921 (Industriële Archeologie nr.38, 1991). prof.dr.P.M.M.Klep: De geschiedenis van Breda, III Hoofdlijnen en accen ten 1795-1960. H.v.d. VeenWatertorens in Nederland. HetPeilglas 100: extra nummer van het personeelsorgaan van de machine fabriek Breda uit 1962 verschenen bij gelegenheid van het eeuwfeest. J.Willemsen: Klein Breda's Brouwersboek. J. Willemsen-. Monument van een brouwer. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 17