'A BONJON A. A. B0GAERTS-VAN NULAND B.V. Kloosterkazerne Wordt haven weer open gegraven? KORTE BERICHTEN Noord-Brabant Herstel Villa Valkrust VY" 'Y Een unieke collectie loden, Bronzen en stenen tuinornamentén van gerenommeerde Engelse ateliers staat opgesteld in de inspirerende (- landschapstuin van Ton van Rijsbergen. leidekkers-, loodgieters- en koperwerken installatie van bliksembeveiligingen sinds 1875 im- en export van dakleien Ten aanzien van de Kloosterkazerne merkt de wethouder nog op dat deze zonder meer overeind zal blijven staan. Wat de mogelijkheden van herstel zullen zijn, met name financieel, hangt voor de gemeente helemaal van de uiteindelijke koper af. Op dit moment wordt er nog gezocht naar een nieuwe bestemming, waarbij er nog steeds aan een hotelfunctie wordt gedacht. Uitgangspunt blijft voor de gemeente immers dat monumenten ook een functie blijven behouden in de maat schappij. Er zijn ook plannen om dat nog meer dan in het verleden tot kern punt van het beleid te maken (zie ook pag. 19). Een ander item dat ook de landelijke pers gehaald heeft is het weer open graven van de haven en het herstellen van de loop van de oude Mark van de Haven naar de singel. U heeft zojuist gezegd, dat het herstellen van histori sche structuren een belangrijk uitgangspunt is. 'Ja, nu wordt zoals gezegd een visie ontwikkeld, waarbij aangegeven wordt wat goede structuurversterkende en historisch juiste ontwikkelingen zijn. Wat daarbij wel essentieel is, is de financiële haalbaarheid van het geheel. Een en ander kan betekenen dat misschien pas over twee jaar iets met de Haven en de Mark zal gebeuren, maar wellicht ook pas over tien jaar. Wel dient er voor gezorgd te worden dat er bij het nemen van maatregelen deze de te ontwikkelen visie op de toekomst niet in de weg mogen staan. De feitelijke haalbaarheid zal bekeken moeten worden op basis van een even tueel effect op de structuur van de stad en ook de beleving. Maar op zich - en dat is natuurlijk een persoonlijke mening, omdat het college zich daar nog niet over uitgesproken heeft - is er hier sprake van een goede struc tuurversterkende ontwikkeling.' Breda een levende monumentenstad Tot slot nog even terug naar de eerste vraag: Breda monumentenstad? Is Breda over 10 jaar nog een levende monu mentenstad? Wethouder De Bruijn: 'Een levende, eigentijdse stad met veel monumen tale aspecten', gelet op de lijnen die we nu uitgezet hebben, waarbij het uitgangspunt is om te proberen over eind te houden wat wij als monument erkennen en wat monumentwaardig is. Mr.D.J.Merhottein is lid van het Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut. Breda - Er is een herstelplan opge steld voor de uitgebrande Villa Valkrust aan de Ulvenhoutselaan in Breda. Ook het omliggende park wordt gereconstrueerd. Hierin zijn vier flats van vier hoog gepland, elk met veertig koopappartementen. De restauratie van de villa wordt gedeeltelijk betaald uit de verkoop van de grond voor de flats. De gemeente heeft randvoorwaar den opgesteld waaraan de restauratie moet voldoen. De Villa blijft het hoofdgebouw van de buitenplaats en mag niet gedomineerd worden door de nieuwe bebouwing. De toegangslaan blijft de hoofdont sluiting van het park en de beplan ting moet zoveel mogelijk gespaard blijven. Om het herstel gezwind te laten verlopen is een speciaal ontwerp-bestemmings- plan gemaakt voor het landgoed. Jo Wouters I fuinornamenten Wildenborchseweg 13 7251 KB Vorden Telefoon 05752-6763 Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00uur. Y 1 5 -.Y- s Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein o.a. Eur. grenen oud Grenen) ^m. grenen oud Am. Grenen) .oriks l Hard Maple (esdoorn soort) Merbau Bangkirai etcetera. Breedtes tot 280 mm, voorradig BEUKERS kan door haar 20-JARIGE ERVARING met garantie leveren! Verkoop punten: Hoofdvestiging: Duileweg 20,1721 Cl Broek op Langedijk telefoon: 02260-16544, fax: 02260-18388 Tevens: Het Arsenaal, Kooltjesbuurt 11411 RZ Naarden (Vesting) 02260-16544, fax: 02260-18388 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 14