Het kasteel van Breda De geschiedenis van het kasteel van Breda begint met een legende. Het verhaal gaat, dat rond 841 de Denen hij de nederzetting Breda een burcht zouden hebben gesticht. Deze zou hebben bestaan tot 1124, het jaar waarin hij door Hendrik II van Breda zou zijn veroverd en vervolgens verwoest. Van deze burcht zijn tot op heden geen sporen teruggevonden. ERIK DOLNE De voorburcht van het Kasteel, gezien vanaf het Kasteelplein. Links is achter de boom nog juist de Rekenkamer met de Nassautoren zichtbaar. Het gebouw rechts is het zogeheten Blokhuis en doet thans dienst als gouverneurswoning. De burcht van Polanen. Zeker is, dat Jan I van Polanen (gest. 1342) begon met de bouw van een burcht die in 13 62 onder zijn zoon Jan II(gest. 3.11.1378) is voltooid. Jan II zorgde er tevens voor dat bij de burcht een kapel kwam. Jan II was door aankoop Heer van Lek en van Breda en door erfenis Heer van Geertruidenberg geworden. Volgens de geschiedschrijver Th.E. van Goor liet Jan I van Polanen het kasteel 'zeer sterk met vier hoektorens optimme ren'. Tussen de torens lagen de kasteelgebouwen. Prenten van Josua de Grave geven een beeld van de burcht, die gebouwd was in de Vlaamse tradi tie met een op een boogfries uitkra- gende verdieping, voorzien van kruis- vensters, een arkeltorentje op de oosthoek, dakkapellen met stenen trapgeveltjes en een houten brug naar de toegangspoort. In de oosthoek stond op de binnenplaats een toren, terwijl de zuidvleugel aansloot bij een tweede toren aan de westzijde. Over de andere twee torens is niets bekend. Vermoedelijk was de burcht omgeven door een gracht. Door het huwelijk van Johanna van Polanen (10.1.1392-4.8.1445) in 1404 met Engelbrecht I, graaf van Nassau- Dillenburg (13 80-3.51442), kwamen de bezittingen van de Van Polanens aan de Nederlandse tak van het geslacht Nassau. Johanna was de erfdochter van de op 11 augustus 1394 gestorven Jan III van Polanen. Jan IV(1410-7 5) was de vierde Heer van Breda. Hij was de eerste zoon van Engelbrecht I van Nassau. Jan IV liet om het kasteelterrein een muur met torens bouwen. Bij die gelegenheid is, vermeldt de overlevering, de ingang van hef kasteel verlegd naar de zijde van het Valkenberg. De onderbouw van de huidige voorburcht zou nog voor een deel een overblijfsel zijn van dat kasteel. Uit die periode herinnert ook de in 1462 aan het voorgebouw toegevoegde Rekenkamer met Nassautoren. De volgende kasteelheer, die Breda mocht begroeten was Engelbrecht II (17.5.1451-31.5.1504). Deze zoon van Jan IV bleef ongehuwd. Zijn opvolger (1504) was HendrikIII(1483-1538), een zoon van de broer van Engelbrecht II, te weten Jan V. Renaissancekasteel. Hendrik III was achtereenvolgens getrouwd met Francoise van Savoye (overleden 1511), Claudia van Chalons (huwelijk 1515, overleden in 1521) en Mencia deMendoza (huwelijk 1524). Evenals zijn voorgangers bleek hij graag te bouwen. Zo gaf hij in 1509 opdracht de oude burcht van Polanen drastisch te verbouwen. Uit die tijd dateren een watermolen, delen van de voorburcht te weten blokhuis en galerij, alsmede de Duiven- en Granaattoren ter verdediging van de haven van de stad. Beide laatste verde digingswerken werden in latere tijd door een muur verbonden en zijn vandaag de dag beter bekend als het Spanjaardsgat. Tot 1828 was de galerij op de voorburcht open. Ze was belegd met veelgeoogde tegels, gevat in stroken met repeterende motieven uitgevoerd in geel en blauw, de kleuren van de Nassau's. Ook werd aan die zijde een renaissance toegangspoort gebouwd met het wapen van Karei V'm het fronton. In 1692 werd het kasteel onder Willem. IIIafgebouwd. Vanaf 1515 vervulde Hendrik III in dienst van Keizer Karei V een belang rijke functie, die hem langs vele hoven in Frankrijk, Italië en Spanje voerde. Uit die tijd dateert zijn bijzondere liefde voor paleizen in renaissancestijl, die hij met name in Italië had gezien. Hij nodigde Thomas Vincidorde Bologna, leerling van Raphaël en rond 1530 werkzaam te Gent, uit een ontwerp voor een renaissancekasteel te maken. Thomas Vincidor ontwierp het kasteel als een rechthoek met binnenplaats. Voor de realisatie daarvan moesten in 1536 de west-, noord-, en een deel van de oostvleugel van de burcht van Polanen verdwij nen. Het exterieur kreeg monumen tale renaissancegevels op de kopse zijde van de ontvangsthal, kruisven- sters in de gevels, zevenzijdige hoek torens en een monumentale toegangs poort aan de oostzijde, heden Henricuspoort geheten. Op het dak boven de poort stonden twee eenho rens, evenals rijkversierde dakkapel len. De binnenplaats werd voorzien van een galerij metToscaans-Dorische zuilen versierd met portretmedaillons in de zwikken op de begane grond, de eerste verdieping bestond uit een galerij met Ionische muraalzuilen waartussen met frontons afgedekte kruisvensters. Op de tweede etage kwamen ook muraalzuilen nu van de Korintische orde met vensters ertussen, 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 10