Algemene Vergadering Bond Heemschut Uitnodiging aan de leden Een blik vanaf de bovenomloop rond het Anatomisch Theater op de draaibare snijtafel. Anatomisch theater gereconstrueerd Ten tijde van de stichting van de Leidse Universiteit in 15 74 begon de anatomie net vaste grond onder de voeten te krijgen binnen de medisch wetenschap pelijke wereld. Anatomie was echter iets tot lering en vermaak. In feite was iedereen gerechtigd zich met medisch (wetenschappelijk?) onderzoek bezig te houdenHet is voor ons ronduit vreemd te constateren dat onderzoek, onderwijs en het medisch handwerk zo gescheiden waren. Terwijl geleerde heren fraaie boeken schreven, waarvan er ook een aantal in dit museum wordt tentoon gesteld en anderen ontleedsecties bijwoonden, werd het eigenlijke ader laten, kiezentrekken, schedelboren en zelfs amputeren verricht door lui die nog nimmer een college medicijnen hadden gelopen! Uit schriftelijke bronnen, aanwezig in het archief van de universiteit, was onomstotelijk komen vast te staan dat men in het zeventiende-eeuwse Leiden over een Anatomisch Theater beschikte. Men weet zelfs dat dit zich bevond in een kapel, die later, onherkenbaar verminkt, opgenomen werd in de voor malige Universiteits Bibliotheek aan het Rapenburg. Bouwhistorisch viel hier geen eer meer aan te behalen. Oude afbeeldingen, rekeningen, gegevens over timmer- en zaagloon moesten het hem doen. Bij de reconstructie onder vond de architect ook veel steun en inspiratie van de zijde van de toenma lig directeur drs. A.J.F. Gogelein. Na een bezoek aan een nog ongeschonden, authentiek Theatrum Anatonticum in Uppsala kwam deze met belangrijke aanvullende gegevens thuis. Een goede opdrachtgever is goud waard, ook als je restaureert. Zo kon het theater uitein delijk, op redelijke gronden zoals Ab Peetoom dat zo mooi formuleert, gere construeerd worden. Het geheel heeft nog een andere functie: hier wordt de bezoeker van de ontleedtafel op de begane grond vrijwel onopgemerkt naar de rondgang op de eerste verdie ping geloodst, waar meteen de route door het museum begint. drs. Leo van der Meule is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland Op 28 mei 1994 om 14.00 uur houdt de Bond Heemschut in het Museum Boerhaave aan de St. Agnietenstraat 10 te Leiden zijn jaarlijkse Algemene Vergadering. De agenda is als volgt: - Opening en welkomstwoord door de voorzitter van de Vereniging, de heer J. Franssen. - Lezing over het Museum Boerhaave door de heer drs. P.R. de Clercq, wetenschappelijk medewerker geschiedenis aan de Leidse Universiteit. - Verslag van de Algemene Vergadering van Leden dd 22 mei 1993. - Ingekomen en uitgaande stukken, medelingen en benoemingen. -Vaststelling van het Jaarverslag 1993. - Goedkeurig van de Jaarrekening 1993 en verantwoording door de penningmeester. Het rapport van de accountant, strekkende tot décharge van de leden van het Dagelijks Bestuur voor het door hen gevoerde beleid en van de leden van het Algemeen Bestuur voor het door hen gehouden toezicht. -Mededelingen door de voorzitter. - Rondvraag. -Sluiting. Na de vergadering wordt u in de gelegenheid gesteld, onder deskun dige leiding, het Museum te bezoeken. De toegang is gratis. *-*ken //J r~ 2üöe NOOftDEINDt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 7