Griezelen in het prachtige Boerhaave museum Wie in Leiden wil griezelen kunnen we een bezoek aan het Boerhaave- museum van harte aanbevelen. Op 28 mei houdt Heemschut er zijn Algemene Ledenvergadering en hebt u alle kans het museum, eens te bekijken.Het is gewijd aan de geschiedenis van de geneeskunde in ons land en is ondergebracht in het door architect Ab Peetoom gerestaureerde en met nieuwbouw uitgebreide St. Caecilia-klooster. Praten met Ab Peetoom over deze restauratie betekent geconfronteerd worden met betrokkenheid en vakkennis: de restauratie-architect als gewetensvol geneesheer van een doodziek, en gedeeltelijk opgegeven, complex. LEOVANDERMEULE De ingangspartij van het Boerhaave-museum. Centraal de oudbouw, het voormalig turfmagazijn.Links daarvan het auditorium, (foto's Leo van der Meule) De geschiedenis. De gebouwen, waarin tegenwoordig de collectie tentoongesteld is, staan gegroepeerd om een rechthoekige binnenhof. Het publiek kan hier vrij rondwandelen, genieten van het mooie uitzicht op de Marekerk en de grote boerenkastanje bewonderen, die hier staat. Vanouds betrad men deze hof via een doorgang in de lage vleugel waar nu administratieve en huishou delijke diensten zijn ondergebracht. Iedere vleugel was alleen vanaf de binnenplaats toegankelijk, onderling waren ze gescheiden. Het geheel deed achtereenvolgens dienst als klooster, pest- en dolhuis, school, woning voor een kunstenaarscollectief en verwerd zo in de zeventiger jaren van onze eeuw tot een monumentaal blok aan het been van de gemeente Leiden. Toen evenwel het Boerhaavemuseum haar grote en interessante collectie medische- en natuurkundige instru menten, gereedschappen en prepara ten in een meer permanente en beter toegankelijke behuizing onder wilde brengen was het idee van een rijks museum snel geboren en had men tevens een bestemming voor het laat middeleeuwse klooster. Ab Peetoom kon aan het werk. De restauratie-opdracht. Allereerst moesten de binnenwaarts gescheiden onderdelen in een doorlo pende ruimte worden herschapen. Dat betekende niet alleen het doorbreken van allerlei scheidsmuren maar ook het overbruggen van niveau-verschillen en het aanbrengen van voorzieningen ten behoeve van rolstoelgebruikers. Aan extra ramen of lichtinval had men niet zoveel behoefte. Wie nu door het museum loopt begrijpt meteen waarom. Juist door een uitgekiende belichting komt de gladgepolijste schoonheid van al die boren, zagen, microscopen, prothesen en noem maar op nog veel beter tot zijn recht. Ook de plaatsing van de entree was een punt van discussie maar men bracht die uiteindelijk onder in het turfmagazijn, dat oorspronkelijk niet bij het klooster hoorde. Een goede oplossing, die het Boerhaave-museum voorzag van een royale ingang met fraaie balie, mooie ruime toiletten en veel plaats voor kapstokken en bagage kluisjes. Hier meteen een kans om kennis te nemen van een onderdeel van Peetoom's restauratie-aanpak: het oude hout van de balklaag is in een andere tint grijs geschilderd dan het nieuw toegevoegde. Op een dergelijke wijze blijft het historische verhaal van aanpassen, veranderen en vervangen ook na een restauratie afleesbaar. Een museum van deze omvang heeft natuurlijk ook behoefte aan een zaal voorlezingen, films, audio-visuele presentaties en dergelijke. Ab Peetoom ontwierp hiertoe een geheel nieuw segment, direct naast de entree en de Boerhaave-zalen. Als wij hier binnengaan dringt een oorverdovende schreeuw tot ons door, vrijwel tegelij kertijd weerklinkt daverend gelach. Leedvermaak? Het zoveelste bewijs van de gevoelloosheid en afstomping in onze tijd? Nee, in het kader van de tijdelijke tentoonstelling 'Van piskij kers en heelmeesters' is een groep middelbare scholieren toeschouwer van een klaarblijkelijk vakkundig geac teerde amputatie, door een dronken chirurgijn op een onverdoofd slacht offer uitgevoerd. De gang langs het Auditorium fungeert meteen als een soort binnenstraat op weg naar het Theatrum Anatomicum, een van de drie grote deel-projecten binnen deze restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 6