Nieuwe Vereniging wil monumenten openen voor groot publiek Definitieve naam: Vereniging Open Monumenten Vereniging Open Monumenten(VOM). Zo gaat de nieuwe landelijke belangenvereniging voor het behoud van het cultureel erfgoed zich noemen. In de Koningszaal van Artis in Amsterdam, de plaats waar in het begin van deze eeuw het grote voorbeeld voorde nieuwe vereniging Natuurmonumenten' werd opgericht, is op 15 februari deze nieuwe naam onthuld. Een correctie op de voorlopige werknaam Vereniging Cultuurmonumenteneen dringende wens van de reeds bestaande Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten, de Bond Heemschut. JAAP KAMERLING Zowel directeur drs.A.L.L.M. Asselbergs van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als voorzitter J.Franssen van Heemschut verwierpen de gedachte, dat het hier om een nieuwe monumentenkoepel gaat. Asselbergs is van mening, dat de nieuwe vereniging geen koepel is bovenop bestaande organisaties maar een voedingsbodem, die deze organi saties versterkt. Heemschut-voorzitter J .Franssen vond, dat het niet de bedoeling kan zijn een nieuwe koepel te creëren. Het moet gaan 0111 een vloer onder allen, die met monumenten bezig zijn. Op die vloer moet elke organisatie op zijn eigen wijze kunnen functioneren. Er moet een breder draagvlak komen voor de monumentenzorg. Het is logisch, dat er dan gezocht wordt naar een soort tegenhanger van Natuurmonumenten, aldus Franssen. De nieuwe vereniging moet, met draden naar alle particuliere organisa ties, een groot publiek binden. Heemschut eerst wat knarrig, later blij Een (in jaren) 'bejaarde' organisatie als Heemschut reageerde aanvankelijk misschien wat knarrig op het initiatief, dat voor Heemschut zomaar uit de lucht kwam vallen maar onze gemoed stoestand is veranderd. We zijn met elkaar in gesprek gekomen. Heemschut moet de 'actieklup' blijven. Een hecht samenwerkingsver band met de nieuwe vereniging is nodig. Heemschut en de nieuwe klup moeten van die samenwerking beide beter worden, aldus Franssen. In een brief aan de initiatiefgroep tot oprichting van de nieuwe vereniging schrijft het bestuur van Heemschut, dat het blij is met de constatering uit het verrichte onderzoek, dat er behoefte is aan de nieuwe vereniging. Heemschut wil daarbij helpen door zijn bestuurslid drs.D.van Leeuwen op persoonlijke titel voor te dragen voor het bestuur van de nieuwe stichting. Algemeen directeur B.J.M.Duimel wordt voorgedragen als lid van de voor Heemschut relevante werkgroepen. Actiewerk bij Heemschut Het bestuur, zo vervolgt de brief, heeft bij monde van zijn voorzitter J. Franssen duidelijk gemaakt, dat het bescher- mingswerk en de daaruit voortvloei- Leids stadsbeeld: Het gebouw van Vroom en Dreesmann met daarnaast het Waaggebouw. ende acties uitsluitend en onbelemmerd door de Bond Heemschut uitgevoerd blijven worden. Verder zou het bestuur het op prijs stellen, ruim voordat de nieuwe vereniging voorbereidingen treft voor het uitgeven van een nieuw tijdschrift, hierover overleg te voeren. Immers een 'goedkoper' nieuw tijd schrift leidt direct tot ledenverlies bij Heemschut. Het bestuur heeft beslo ten de gesprekken met een delegatie van de initiatiefgroep o.l.v. drs. U. F. Hylkema te continueren. Door het toetreden van drs.D.van Leeuwen tot het stichtingsbestuur wordt zijn plaats in de delegatie ingenomen door Heemschut-bestuurslid S.Sakko. Draagvlak voor monumenten verbreden De doelstelling van de Vereniging Open Monumenten is inmiddels, na het onderzoek door bureau KPMG, een stuk duidelijker geworden. De vereniging wil vooral het draagvlak voor de monumentenzorg verbreden. Ontstaan onder auspiciën van de Stichting Open Monumentendag wil zij hard gaan werken aan een grotere toegankelijkheid van monumenten. Educatie aan een groot publiek schrijft zij hoog in haar vaandel en het aantrek ken van externe financiering ten behoeve van het monumentenbehoud zal een belangrijk werkterrein worden. Drs.U.F.Hylkema, lid van de initiatiefgroep, wees op het nog te geringe ledental (ca 100.000) van de overigens maar liefst 700 organisaties op het terrein van het cultuurbeheer. De nieuwe vereniging zal dé brug moeten slaan naar het veel grotere publiek van Open Monumentendag. Liefst twee miljoen Nederlanders bezochten de afgelopen jaren een monument op deze dag. Dr. Riemer Knoop, hoofd van het Archeologisch Informatiecentrum en ook lid van de initiatiefgroep, bakende duidelijk de taakverdeling met Heemschut af. Voor de actie zorgt Heemschut, voor het brede draagvlak moet de nieuwe vereniging gaan zorgen, zei hij. Emielvan Brederode, directeur van het Nationaal Contact Monumenten en ook een van de initiatiefnemers zei het nog concreter. 'De Vereniging stelt zich niet tot taak behoudsacties te ontwikkelen zoals het schrijven van bezwaarschriften, het becommentariëren van bestemmings plannen en dergelijke. Ten aanzien daarvan zal worden samengewerkt met andere organisaties. De

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 48